Rēzeknes novadā darbojas skolēnu mācību uzņēmumi

Publicēts 10.06.2019

Šajā mācību gadā Rēzeknes novada Kaunatas, Maltas, Nautrēnu un Dricānu vidusskolā darbojās 13 skolēnu mācību uzņēmumi (SMU). Jaunieši veidoja uzņēmumus ļoti dažādās sfērās, kas ļāva tiem izpausties katram individuāli parādot savu sniegumu.

Nautrēnu vidusskola (4 SMU)

Gada “zaļākais” uzņēmums: SMU “BuFiFa” – Rūta Vonoga, Lilija Kanaška, Eva-Angelīna Skudra (6. klase). Meitenes, domājot par vides problēmām, atkārtoti izmantoja sulu pakas, lai ražotu penāļus un maciņus.

Gada talantīgākais uzņēmums: SMU “Latvijas zaļā skaida” – 8. klases skolēni Reinis Gorsāns, Andris Gleizds. Uzņēmums ražoja koka ripu svečturus, krūzīšu paliktņus, puzles, kas, starp citu, izpelnījās lielu uzmanību pircēju vidū.

Gada smaidīgākais uzņēmums: SMU “Dzīvesprieks” – Sofija Sjakste, Saiva Karmena Magiča, Diāna Ivanova (9. klase). Šis uzņēmums, kā to var nojaust no nosaukuma, nes cilvēkiem prieku, rīkojot dažādus aizraujošus pasākumus, kas vairāk tiek tendēti uz bērnu auditoriju.

Gada inovatīvākais uzņēmums: SMU “Mystery of Serendipity” – Viktors Drozdovs, Gita Šķestere, Megija Belinska (10. klase). Jaunieši veidoja maģiskās pudeles, kas bija viens no pieprasītākajiem Skolēnu mācību uzņēmumu produktiem pircēju vidū.

Dricānu vidusskola (4 SMU)

Gada labsirdīgākais uzņēmums: SMU “Ar savām rokām” – Lauma Pučeite, Amanda Andrejeva, Sabīne Trauberga, Elīza Fiļipova (5. klase). Meitenes veidoja dažādas rotaslietas, dekorus svētkiem ar misiju visu nopelnīto naudu ziedot dzīvnieku patversmei. Gada labsirdīgākais uzņēmums.

Gada darbīgākais uzņēmums: SMU “LorEva” – Laima Loreta Treikule un Evija Drebeinieka (6. klase). Meitenes  gatavoja dažādus skrubjus un ziepes, kas izcēlās ar savu dabiskumu un patīkamo smaržu.

Gada tehniskākais uzņēmums: SMU “DikPik” – Daniels Kazuševs, Reinholds Neparts, Ilja Jeršovs (10. klase). Puiši  ražo automātiskos skolas zvanus. Ar savu ideju viņi tika izvirzīti “Esi Līderis” konkursa “Es savai videi” finālam.

Gada radošākais uzņēmums: SMU “Deer Gift” – Dita Dembovska, Ilja Gruznovs (12. klase). Jaunieši veido dažādus tematiskos dāvanu komplektus, kuros iekļautas kā pirktas preces, tā arī pašu gatavotas lietas, kā piemēram, koka spēles, lūpu balzāmi, skrubji un daudz kas cits.

Kaunatas vidusskola (3 SMU)

Gada aktīvākais uzņēmums: SMU “Māras tēja” – Ilze Verpakovska un Līna Šlapakova (11. klase). Meitenes piedāvā ārstnieciskās zāļu tējas, kas ievāktas Kaunatas pagastā, ekoloģiski tīrā vidē. Iesaiņotas skaistos iepakojumos, ideāli piemērotas dāvanai jebkuriem svētkiem.

Gada mākslinieciskākais uzņēmums: SMU “Artisti” – 10. klases skolniece Enija Kuzminska darina filca ziedu stīpiņas, rokassprādzes un citus aksesuārus, kas priecē ar savu augsto kvalitāti un profesionālo pieeju. Estētisks papildinājums gan ikdienā, gan svētkos.

Gada laipnākais uzņēmums: SMU “Laruša” – 8. klases skolniece Ilārija Ševčuka gatavo auduma cepurītes un snūdu komplektus pašiem mazākajiem. Krāšņi dizaini, mīksts audums un personalizēta pieeja ļaus katram vecākam atrast savam bērnam piemērotāko komplektu.

Maltas vidusskola (2 SMU)

Gada čaklākais uzņēmums: SMU “C&C”. 12. klases skolniece Dana Golubeva. Vislielākais sortiments adītu un tamborētu roku darinājumu interjeram. Paklājiņi, sienas dekori un galda aksesuāri priecē ne tikai ar savu siltumu, bet arī ar skaisto dizainu, darinātu katra klienta vajadzībām.

Gada atsaucīgākais uzņēmums: SMU “Burbuļainā pasaule”. Līga Runčis un Krista Greiža (11. klase). Smaržīgas ziepes no dabīgiem materiāliem. Ziepes bērniem ar pārsteigumu. Ar šīm ziepēm rokas vēlēsies mazgāt visi, jo kvalitāte, oriģinālā pieeja un dabai draudzīgi materiāli ir trīs galvenie nosacījumi, kas vada šo SMU.

Mācību gada sākumā pie skolēniem viesojās lektore Daina Kriviņa, kura skolēnus mudināja iesaistīties SMU veidošanā ar dažādām interesantām metodēm. Skolēniem bija iespēja piedalīties diskusijā par to, kādas prasmes un zināšanas ir nepieciešamas lai kļūtu par veiksmīgu uzņēmēju un izzināja savas kompetences un kā tās var pozitīvi ietekmēt uzņēmējdarbības uzsākšanu.

Šī mācību gada laikā jauniešiem bija arī iespēja piedalīties pieredzes apmaiņas braucienā pie Līvānu un Preiļu uzņēmējiem, kur viņi iepazinās ar metāla kaltuves darbu, neparasto ozolzīļu ievārījuma gatavotājiem, iepazinās ar Preiļos nesen atvērto Metāla mākslas galeriju un tikās ar ļoti daudzpusīgu personību Juri Vucānu. Visi satiktie uzņēmēji dalījās savā pieredzē, kā viņi uzsāka savu uzņēmējdarbību, sniedza jauniešiem ieteikumus, kā labāk rīkoties dažādās situācijās un motivēja vēl vairāk attīstīt savu uzņēmējdarbību, jo pēc vidusskolas absolvēšanas viņiem šīs zināšanas noderēs jebkurā gadījumā, pat ja viņi neizvēlēsies uzņēmējdarbību par savu karjeras ceļu.

Skolēniem bija arī iespēja piedalīties vairākos Latvijas mēroga tirdziņos, kā arī piedāvāt savus produktus un pakalpojumus vietējos tirdziņos un citos pasākumos.

Mācību gada noslēgumā Skolēnu mācību uzņēmumi saņēma diplomus par veiksmīgi noslēgtu mācību gadu uzņēmējdarbībā. Katrs SMU saņēma nomināciju un diplomu.  Pasākumā “Skolēnu mācību uzņēmuma gada balva 2019″ jauniešiem bija iespēja gūt iedvesmu nākamajam gadam, uzklausot lektorus, kuri pastāstīja savus dzīves stāstus, kā viņi pelna ar to, ko viņiem patīk darīt. Viņi mudināja skolēnus pievērsties tieši tai jomai, kura visvairāk interesē.

Skolēnu mācību uzņēmumi savā starpā dalījās ar gūto pieredzi, atceroties pozitīvākos un grūtākos brīžus, kā arī izanalizējot, ko nākamajā gadā būtu jādara savādāk, ko būtu jāpapildina vai jāmaina.

Tā noslēdzās mūsu Skolēnu mācību uzņēmumu gads, kur bija daudz pasākumu, ideju, patīkamu mirkļu un motivācijas. Gaidīsim nākamajā mācību gadā jaunos Skolēnu mācību uzņēmumus visās četrās Rēzeknes novada vidusskolās!

Sanita Zunda,
Izglītības – uzņēmējdarbības kontaktpunkta (IUK) speciāliste

IMG_20181221_103558 IMG_20190114_141207 IMG_20190222_153208 IMG_20190222_154524 IMG_20190222_155741 WhatsApp Image 2019-06-06 at 11.28.35 WhatsApp Image 2019-06-06 at 14.13.17 IMG_20181015_155405

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0