Rēzeknes novadā darbojas 31 publiskā bibliotēka, sniedzot bibliotekāros un informacionālos pakalpojumus. Novada pagastos lielākoties ir viena publiskā bibliotēka. Dažos pagastos ir divas – Čornajas pagastā – Rāznas un Ratnieku bibliotēka, Gaigalavas pagastā – Gaigalavā un Vecstrūžānos, Kaunatas pagastā – Kaunatas 1. bibliotēka un Kaunatas 2. bibliotēka (Dubuļos), bet Silmalas pagastā ir četras publiskās bibliotēkas – Gorņicā, Kruķos, Ružinā un Štikānos.
Kopš seniem laikiem bibliotēkas veic cilvēces sociālās atmiņas funkciju – vāc, glabā un izsniedz nepieciešamo informāciju. Kādu informācijas nesēju izmantot, tas paliek lietotāju ziņā, savukārt bibliotēkas uzdevums sakārtot un nodrošināt visu iespējamo plašākai izvēles iespējai. Mūsdienu bibliotēka vairs nav tikai iespieddarbu un citu izdevumu krātuve, tā ir lietotājorientēta, bibliotēkas darba efektivitāti nosaka apkalpošanas atbilstība vietējo iedzīvotāju interesēm, aptverot visas vecumgrupas.
Bibliotēku pamatdarbības jomas, izdevumu (dokumentu) komplektēšana, kataloģizācija un izmantošana mūsdienās ir pakļautas lielām izmaiņām, kuras ir izraisījusi informācijas un komunikācijas tehnoloģiju strauja ieviešana visās sfērās, informācijas sabiedrības un digitālās vides veidošanās.
Pēdējo gadu laikā vērojama dinamiska bibliotēku attīstība ar tehnisko un datu pārraides nodrošinājumu, darbinieku profesionālā līmeņa kapacitātes palielināšanu un uzlabotu bibliotēku infrastruktūru. Ir izieta atkārtota bibliotēku akreditācija, kas apliecināja visu pagastu bibliotēku atbilstību vietējās nozīmes bibliotēkas statusam. Pateicoties pašvaldības finansējumam budžeta ietvaros, bibliotēkas ir izremontētas, atjaunotas mēbeles un ierīces, pakāpeniski tiek atjaunota datortehnika, veidoti un papildināti bibliotēku krājumi. Bibliotēkās brīvi pieejami elektroniskās informācijas uzkrāšanas un ieguves līdzekļi – datortehnika, internets (arī bezvadu), elektroniskais katalogs un datu bāzes. Arī bibliotekārā darba process ir automatizēts, jo tajās tiek uzturēta integrētā Bibliotēku informācijas sistēma (BIS) Alise, kas savukārt nodrošina elektronisku krājuma komplektēšanu un kataloģizāciju, lietotāju reģistrāciju, dokumentu izsniegšanu un saņemšanu, attālinātu pieeju bibliotēku resursiem. Visu pagastu bibliotēku krājumi ir rekataloģizēti un atspoguļoti elektroniskajā katalogā.
Līdztekus tradicionālajiem bibliotekārajiem pakalpojumiem bibliotēkas piedāvā un sniedz netradicionālus, bet mūsdienās nepieciešamus pakalpojumus: datorprasmju apgūšanu, konsultācijas darbam un informācijas meklēšanai digitālajā vidē, konsultācijas elektronisko pakalpojumu izmantošanā: internetbankas pakalpojumus, biļešu pasūtīšanu un izdruka, e-deklarāciju un citu e-dokumentu noformēšanu un daudzus citus. Prasmīga tehnoloģiju pielietošana uzlabo pakalpojumu kvalitāti, tādēļ bibliotēku darbinieki spiesti nemitīgi apgūt jaunas zināšanas un prasmes, apmeklējot profesionālās pilnveides seminārus un kursus. No jūlija līdz novembrim visi bibliotēku darbinieki ir iesaistīti valsts nozīmes projektā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) organizētajā mācību kursā “E-pakalpojumi un e-rīki dzīves situāciju risināšanai” ar nolūku veicināt E-pārvaldes ieviešanu Latvijā. Apgūstot šīs zināšanas, arī mūsu bibliotēku darbinieki papildina digitālo aģentu tīklu, lai ikvienam bibliotēkas apmeklētājam sniegtu atbalstu un praktisku palīdzību, kā sev nozīmīgās dzīves situācijas atrisināt elektroniski.
Izklaidei un saturīga brīvā laika pavadīšanai, kā arī dažāda vecuma grupu iedzīvotāju kultūras un māksliniecisko iespēju veicināšanai tiek rīkotas radošās darbnīcas un nodarbības, zīmējumu, darinājumu un rokdarbu konkursi, izstādes, novadpētniecības ekskursijas un pārgājieni.
Protams, vislielāko ieguldījumu bibliotēkas veic lasīšanas un lasītprasmes veicināšanā. Lasītprasmi jāsāk apgūt jau agrā bērnībā un bērniem ir svarīgi redzēt citus lasām un runājam par izlasīto. Bibliotēkā tas notiek profesionāļu vadībā.
Pētījumi liecina, ka pēdējos gados interese par lasīšanu samazinās, tāpēc jāveicina lasīšanas popularitāte, jānodrošina daudzveidīgas lasāmvielas pieejamība gan tradicionālajos, gan elektroniskajos informācijas nesējos un, neapšaubāmi, jāceļ motivācija. Divpadsmit mūsu novada bibliotēkās, desmit pagastu (Bērzgales, Feimaņu, Gaigalavas Kantinieku, Kaunatas, Maltas, Rikavas, Stoļerovas, Stružānu un Vērēmu pagasta), kā arī Lūcijas Rancānes Makašānu amatu vidusskolas un Nautrēnu vidusskolas bibliotēkās tiek atbalstīta starptautiska mēroga valsts nozīmes lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Tā ir lieliska iespēja arī vecākiem sniegt ieguldījumu lasīšanas veicināšanā, kļūt par “žūrijas” ekspertiem un piedalīties vērienīgajā lasīšanas veicināšanas programmā kopā ar bērniem.
Rikavas pagasta bibliotēkā pedagoģes – konsultantes Ivetas Dimzules vadībā darbojas Jauno literātu kopa. Jau otro gadu bibliotēka veiksmīgi darbojas UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) tīklā “Stāstu bibliotēkas”, pilnveidojot ikdienas darbu un izceļot bibliotēkas lomu kultūras mantojuma saglabāšanā.
Maltas pagasta bibliotēkas darbinieki elektroniskajā infolapā par savas bibliotēkas darbu raksta šādi: “Bibliotēka vairs sen jau nav grāmatu apmaiņas punkts. Mūsdienu bibliotēka – tā ir vieta, kur radīt, rādīt, atrādīt un kopā būt – gluži kā ģimenes viesistaba.”. Turpinājumā – īss, bet aizraujoši-intriģējošs apraksts, ko dara bibliotēkā?.. Izlasiet un, ja neticēsiet, aizejiet un pārliecinieties!
Kopumā bibliotēku darbība novadā tiek vērtēta pozitīvi, par ko liecina arī ikgadējās pašvaldības iedzīvotāju aptaujas par pakalpojumu kvalitāti rezultāti.
Bibliotēkas funkcijas mūsdienu sabiedrībā ir lielas, bet, lai tās veiksmīgi tiktu realizētas, ir nepieciešami uzticami un droši ceļveži, kas palīdz orientēties milzīgos informācijas plašumos, zinoši un atraktīvi, uzņēmīgi un atbildīgi, motivēti un inovācijas atbalstoši darbinieki, jo “pastāvēs, kas pārvērtīsies”.
Metodisko un konsultatīvo atbalstu bibliotēku darbā sniedz Rēzeknes novada pašvaldības bibliotēku informācijas speciālists sadarbībā ar Reģiona Galveno bibliotēku (Rēzeknes pilsētas Centrālo bibliotēku).
Rēzeknes novada pašvaldības bibliotēku informācijas speciāliste Valentīna Viša