Rēzeknē notiek IV Starptautiskā Latgales reģiona biškopju konference

Publicēts 18.02.2019

Kamēr vēl nav sākusies aktīvā dravošanas sezona, februārī jau tradicionāli tiekas Latgales biškopji, lai apspriestu aktualitātes nozarē, kā arī lai dalītos ar savu praktisko pieredzi un novērojumiem nozares attīstībā. Pirmsākumi Latgales reģiona biškopju konferencei meklējami 2016. gadā, kad šādu pasākums pirmo reizi organizēja Latvijas Biškopības biedrības Balvu nodaļa. Pēc gada biškopjus uzņēma Dagda, pērn Daugavpils, šogad, 22. februārī nozares pārstāvjus pie sevis uzņems Latvijas Biškopības biedrības Rēzeknes nodaļa, aicinot visus uz Rēzekni.

Lai būtu interesanti un konferences referāti sekotu tendencēm un aktualitātēm nozarē, ik gadu tiek noteikta konferenci vienojošā tēma. Balvos uzmanība tika vērsta uz biškopības attīstības iespējām Latgales reģionā, Dagdā tika runāts par medus eksportu, Daugavpilī – par biškopības produktu izmantošanu apiterapijā. Šogad uzmanība tiks pievērsta medus kvalitātei un to ietekmējošajiem iespējamajiem faktoriem un tās uzlabošanas iespējām.

Konferencē ar referātiem uzstāsies kā pašmāju vadošie biškopji, tai skaitā Rēzeknes nodaļas biedri, tā arī biškopji no Igaunijas un Krievijas.

Biškopība kopš seniem laikiem bijusi neatņemama tautsaimniecības nozare. Bez tiešo biškopības produktu iegūšanas (medus, putekšņi, bišu maize, propoliss, vasks u.c.), biškopība ieņem nozīmīgu lomu lauksaimniecības kultūru apputeksnēšanā. Pēc zinātnieku domām, biškopības netiešās produkcijas kopapjoms vidēji ir 10 reizes lielāks nekā tiešās ražotās produkcijas apjoms. Apmēram 80% no augiem uz Zemes ir entomofīli, to apputeksnēšanai ir nepieciešami kukaiņi. No kukaiņiem apmēram 4/5 augu apputeksnē tieši medusbites. Tiek uzskatīts, ka Eiropas Savienībā medusbites kopā ar savvaļas apputeksnētājiem (kamenes, vientuļās bites u.c.) ik gadu dod papildus ieguldījumu lauksaimniecībai 22 miljardu EUR vērtībā.

Pasākuma laikā Rēzeknes novada pašvaldības telpās darbosies vietējo amatnieku un mājražotāju tirdziņš. Savukārt pēc konferences tās dalībnieki aicināti apmeklēt ekskursiju Lūznavas muižā!

Konferenci organizē: Latvijas Biškopības biedrība.

Atbalsta: Rēzeknes novada pašvaldība, SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs, nodibinājums LEARN (Lauku ekonomikas attīstībai Rēzeknes novadā), Lūznavas muiža, Dzipšļu medus, SIA Dore M.

Žanis Jesko

Informācijai: Latvijas Biškopība biedrība ir biškopju profesionālā organizācija, kas apvieno kā nozares profesionāļus, tā amatierus un biškopjus iesācējus. Kopējais biedru skaits 2019.gada sākumā pārsniedza 3300 biedrus, jeb aptuveni 2/3 no kopējā biškopju skaita valstī. Rēzeknes nodaļa aptver bijušā Rēzeknes rajona (Rēzeknes un Viļānu novadi) teritorijas biškopjus, kopējam biedru skaitam 2019.gada sākumā sasniedzot 89.

Konferences programma

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0