21. aprīlī Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā notika vēl nebijis pasākums – Pirmais Pasaules avīžu salidojums jeb tika atklāta izstāde, kurā apkopotas avīzes no vairāk nekā 50 valstīm. Un zīmīgi, ka uz pasākumu bija ieradušies arī pāri 50 viesu, kuri ar interesi gan škurināja neparastās avīzes, gan arī klausījās kolekcijas autores sagatavoto prezentāciju.
Šī salidojuma un kolekcijas veidotāja ir Skaidrīte Svikša – filoloģijas maģistre, žurnāliste, daudzu grāmatu redaktore un korektore, kā arī Žurnālistikas pulciņa vadītāja Maltas Bērnu un jauniešu centrā. Un, kā viņa atzina, tad šī iecere radusies, sākot strādāt tieši ar šī pulciņa jauniešiem pirms diviem gadiem.
“Mūsdienu jauniešus ir grūti ar kaut ko pārsteigt, tomēr avīze no Honkongas to spēja. Bet pērngad Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā uzrunāja mani un piedāvāja rīkot avīžu izstādi, tad nu aktīvāk pievērsos meklējumiem. Vislielākais paldies maniem radiem, draugiem, kolēģiem un viņu paziņām – ārzemēs dzīvojošiem latviešiem, kurus “inficēju” ar avīžu meklēšanu un kuri, kā atzīst paši, tagad uz avīzēm skatās pilnīgi citām acīm! Mani aktīvie koordinatori: Anželika Cvetkova, Vineta Zeltkalne, Olga Čehoviča, Velta Olsen, Dace Kursīte, Inese Bareta, Daniela Lozda, Santa Zepa, Natālija Stafecka, Ilmārs Apeins, Madara Ločmele, Jana Skrivļa Čevere, Jeļena Kovaļevska! Bet visi palīgi ir minēti atsevišķā sarakstā, kas ir izstādes daļa.
Pateicos arī visiem pasākumā klātbijušajiem: īpaši meitiņai Selīnai, kura palīdzēja avīžu kārtošanā un speciālā kartē meklēja un atzīmēja konkrētas valstis un to karogus, LKC izdevniecības vadītājam Jānim Elkšņa kungam, tēlniecei Svetlanai Skačkovai-Marčenko, Maltas BJC pārstāvjiem, maniem kolēģiem avīzēs, Rēzeknes pilsētas domē, paldies viesiem no Varakļāniem un Annai Babres kundzei no Maltas, kā arī visiem pārējiem.” saka S.Svikša. “Izstādes mērķis bija tikties ar lieliskajiem avīžpalīgiem, pateikties viņiem, kā arī ļaut citiem paplašināt redzesloku, pastāstīt, cik neparastas var būt avīzes citās valstīs laikmetā, kad tās lasa aizvien mazāk, pāriet uz tabloīdiem un elektronisko formātu, taču ne viss ir tāds, kāds izskatās. Ir arī citas tendences!” Daudz jaunu faktu par avīzēm atklāja prezentācija, ļaujot iepazīt gan žurnālistikas terminus, gan viņu profesijas aizkulises, jo izstādes autore žurnālistikas jomā darbojas jau gandrīz 20 gadus.
Pasākumā par muzikālo noskaņu gādāja Skaidrītes kolēģe Inga Kaļva un krustmeita Laura Svikša. Bet Maltas BJC metodiķe Inta Bule visus izkustināja aktivitātē, kur bija jāatveido sava vārda burts. Bet mazākie apmeklētāji varēja ar burtiņiem apgleznot sejiņas (meistare Tatjana Višņakova) vai meistardarbnīcā sataisīt avīžpildspalvas Silmalas KN vadītājas Natālijas Stafeckas vadībā. Izstādes atklāšana izvērtās ļoti sirsnīga, emocionāla, jo sapulcējās cilvēki, kas augstu vērtē gan autori, gan arī ir sapratuši avīžu nozīmību.
“Ja būšu noderīgs kaut vienam, kurš izpratīs manas cildenās idejas, es svētīšu mirkli, kurā iecerēju šo plānu…” ar šiem Varakļānu muižas grāfa Mihala Borha vārdiem izstādes veidotāja uzrunā visus interesentus! Nāc arī Tu – iepazīsti pasaules valstu avīzes un paplašini savu redzesloku!
Izstādes skatāma Rēzeknes CB un, ņemot vērā apmeklētāju lūgumus, pagarināts tās ilgums – līdz 6. maijam (darba laiku svētku dienās skat. mājaslapā www.rezeknesbiblioteka.lv). Jāpiebilst, ka izstādē ir arī žurnāli un citi interesanti drukātie izdevumi. Bet, ja Tu vēlies iesaistīties kolekcijas pilnveidē, zvani (tālr. 29263367) un Tu piedalīsies neparastas dāvanas veidošanā Latvijai!
Ruta Suseja, Rēzeknes Centrālās bibliotēkas vadītājas vietniece
***
Katrs pasākuma apmeklētājs aizpildīja tādu kā anketu, ko autore bija izveidojusi avīzes veidā, un tajā norādīja savu “Avīžu TOP 3”, dalījās iespaidos. Piedāvājam dažas atsauksmes:
– Pārsteidza milzīgais skaits – no 52 valstīm! Pārsteidz alfabētu – burtu dažādība; laikrakstu izmēri, īpaši Vatikāna, arī Šrilankas t.s. „puču burti”. Patīkami pārsteidz šāda Skaidrītes Svikšas radošā ideja iepazīstināt citus ar pasaules avīzēm, to dažādību un pavērt logu uz pasauli! Paldies!
– Pārsteidz lielais avīžu klāsts, pasākuma pozitīvā atmosfēra. Priecātos, ja arī skolēniem būtu iespēja redzēt šīs avīzes, dzirdēt Skaidrītes stāstījumu.
– Pakistānas avīze pārsteidza, tas, ka ir cits, pavisam neparasts izkārtojums – burti, fotogrāfijas, mūsu mentalitātei neraksturīgi.
– Metro lasāmās avīzes – nezināju par tādām. Havaju salas – netradicionāls noformējums. Singapūra, Pakistāna, Šrilanka – kurās cita rakstība, lapas šķiras uz otru pusi. Pēc prezentācijas: pārsteidza lielās bildes, neadekvātā vietas aizpildīšana. Patika žurnāls ar caurumiņu – nagliņai.
– Pārsteidza nekrologi un bēbīšbildes, kam daudzas avīzes pievērš tik lielu uzmanību. Spēja pajokot pašiem par sevi. Spilgts piemērs – žurnāls, kuram ir caurumiņš, lai uzkārtu tualetē uz nagliņas. Dažādība – lielas fotogrāfijas/mazas fotogrāfijas, „piebāztas” avīzes/tukšas avīzes. Cik daudz radošuma un laika avīžu veidotāji pavada, lai viņu avīze atšķirtos un tiktu nopirkta?! Paldies par interesanto izstādi!
– Pārsteidza reklāmas apjoms, bilžu izmēri; standartu dažādība; tas, ka šķietami nopietnos izdevumos tiek publicēti horoskopi. Portugāles avīzēs laša reklāma izvietota blakus politiskām ziņām. Vatikānam atstarpes starp rakstiem ir milzīgas, gluži kā balto malu platums. Hieroglifi avīžu lappusēs izskatās visglītāk.
Savukārt jau pēc pasākuma kāda bibliotēkas apmeklētāja pētīja Šrilankas avīzi un nofotografējās ar to piebilstot: „Nosūtīšu znotam uz Šrilanku, lai zina un brīnās, ka pie mums Latvijā ir šīs valsts avīze!”