Pilcenes (Piļcines) Sv. Antona Romas katoļu baznīca

Publicēts 19.04.2014
Pilcenes RK draudze

Adrese: Pilcene, Dricānu pagasts
Tālrunis: +371 64644069 (pašvaldība) +371 29214848
Īss apraksts: Viena no vecākajām koka baznīcām Latgalē, kas celta 1670. gadā un ir īpaša ar savām puskolonnām, sešstūra torni, pusapaļiem logiem, sīpolveida kupoliņu ar krustu.

Dažos avotos norādīts, ka baznīca celta 1772. gadā, bet pēc pilcenieša V. Lōča sniegtajām ziņām – 1670. gadā. Tā ir viena no visvecākajām, (iespējams visvecākā Latgalē) koka baznīcām Latgalē un visvecākā Rēzeknes rajonā. Baznīcas koka guļbūvi cēla vietējie meistari ar cirvi, bez zāģa palīdzības. Sākotnēji tā tika celta kā Pilcenes kapu kapela. Tēsto baļķu sienas vietējie amatnieki sastiprinājuši ar vietējo kalēju kaltām dzelzs naglām, un gadsimti gar tām velti trin zobus. Senajos rakstos Pilcenes katoļu baznīca atzīmēta kā Dricānu filiālbaznīca. Baznīca iesvētīta Sv. Antona vārdā, un viens no altāriem veltīts šim svētajam. Lielajā altārgleznā attēlots Pestītājs pie krusta. Baznīcā atrodas altārglezna no 18.gs., kas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis.
70-tajos gados šo dievnamu gribēja nojaukt, taču tas neizdevās, jo iejaucās trimdā dzīvojošais grāmatizdevējs, kultūras darbinieks Vladislavs Lōcis. Dievnams ir īpašs ar savām puskolonnām, sešstūra torni, pusapaļiem logiem, sīpolveida kupoliņu ar krustu. Baznīca apšūta ar koka dēļiem, jumts no skārda. Ir divas sakristejas. Uz jumta virs presbiterija un virs tornīša – dzelzs krusts. Tornītī desmit mārciņu smags zvans. (Svilāns, 1995)

GPS: 56.6642331, 27.2674856

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0