Lūznavas muižā skatāma ievērojama lietuviešu mākslinieku pāra izstāde

Publicēts 23.03.2017

No 17. marta līdz 1. maijam Lūznavas muižā skatāma divu ievērojamu lietuviešu mākslinieku – Mikaloja Povila Viluša (Mikalojus Povilas Vilutis) un Nijoles Vilutienes (Nijole Vilutiene) grafikas darbu izstāde “Viens mākslinieku pāris – divi laikmeti”.

M. P. Vilutis dzimis 1944. gadā Viļņā skulptores Emīlijas Ļobītes-Vilutienes un gleznotāja Jona Viluša ģimenē. Viļņas Mākslas akadēmijā studējis arhitektūru un grafiku, bijis Viļņas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras pasniedzējs, profesors. 2004. gadā apbalvots ar Lietuvas nacionālās kultūras un mākslas prēmiju. N. Vilutiene dzimusi 1949. gadā Ukmerģē, beigusi M. K. Čurļoņa mākslas skolu, pēc tam Viļņas mākslas institūta grafikas specialitāti. Ir Lietuvas Mākslinieku savienības locekle. N. Vilutiene ir līnijas meistare un liriķe. No līnijas un tās variācijām māksliniece veido pati savu pasauli.

Mākslinieki regulāri veido personālizstādes un piedalās grupu izstādēs kā Lietuvā, tā ārvalstīs (ASV, Japānā, Argentīnā, Krievijā, Austrālijā, Vācijā u.c.). M. P. Vilutis ir profesors, daudzkārtējs balvu ieguvējs un prēmiju laureāts, bijis mācību spēks Viļņas Mākslas akadēmijā. Abu mākslinieku darbi atrodami gan muzeju, gan privātajās kolekcijās visā pasaulē.

Lietuviešu mākslas kritiķis Vids Poškus (Vidas Poškus) par māksliniekiem saka: “Par tandēmu šis pāris nav nosaukts nejauši. Tā jau ir noticis, ka abu mākslinieku māksla ir tuva un radniecīga. Abi laulātie ir beiguši grafikas studijas, daudzi viņu darbi pārstāv tradicionālās grafikas tehnikas (viens – vairāk serigrāfiju, otrs – sauso adatu). Abi daudz zīmē un pat glezno, izmanto kolāžu, digitālo grafiku un citus papildus veidus. Par grafisko M. P. Viluša un N. Vilutienes kopību liecina arī cītīga melnās līnijas, kā svarīgākā izteiksmes līdzekļa, propagandēšana. Līdzīgas tēmas – personiskie cilvēka (vienā pusē vīrieša, otrā – sievietes) pārdzīvojumi. Mikaloju interesē vīrieša, kas ar savu ķermeni un iekšieni sajūt novecošanās procesus, problemātika. Nijole iedziļinās emocijās, sievišķību un dabas noslēpumus pētošās sievietes pasaulē. Daudzos aspektos līdzīga, tomēr ar dažām būtiskām iezīmēm Vilušu māksla atšķiras. Šīs atšķirības varētu formulēt ar renesanses un baroka kategorijām. Var apgalvot, ka Vilutis pārstāv renesansi, bet Vilutiene – baroku. Viluša daiļrade ir lineāra, plakana, slēgtas formas, daudzpusīga, lietiski skaidra. Vilutienes glezniecība – dziļa, atklātas formas, vienota no kompozīcijas skatu punkta, relatīvi runā par lietisko attēlojumu.”

Izstāde Lūznavas muižā skatāma ar Lietuvas Republikas vēstniecības Latvijā atbalstu.

Kontakti:
Lūznavas muiža,
Pils iela 8, Lūznava, Rēzeknes novads,
+371 29390701; muiza@luznava.lv
facebook.com/luznavasmuiza
luznavasmuiza.lv

Nijola Vilutiene_01M.P.Vilutis_01

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0