“Uzņēmējdarbība no A līdz Z. Pieejamie atbalsts mehānismi Eiropas Savienībā” – tāds intriģējošs nosaukums bija “Europe Direct informācijas centra Austrumlatgalē” sarīkotajam semināram 7. augustā. Semināra norises vieta, Rēzeknes novada Lūznavas muiža, nebija izvēlēta nejauši, jo uz semināru pirmām kārtām tika aicināti Lūznavas un apkārtējo pagastu iedzīvotāji, kuri vēlētos uzsākt, vai arī attīstīt savu uzņēmējdarbību, tostarp arī Lūznavas muižas, nesen rekonstruētā, izcilā tūrisma objekta apkārtnē.
Uz lektores, Rēzeknes novada pašvaldības nodibinājuma „Lauku ekonomikas attīstībai Rēzeknes novadā” (LEARN) vecākās konsultantes Dainas Butleres aicinājumu pacelt rokas tos, kuri ir jau mēģinājuši, vai arī vēlētos uzsākt savu uzņēmējdarbību, sākumā rokas cēlās bikli, taču atsaucība un interese par lektoru stāstīto auditorijā tik tiešām bija neviltota. Vienkārši un saprotami tika izskaidrotas daudzas jaunajam uzņēmējam nepieciešamas lietas — biznesa ideja, misija un vīzija, biznesa plāna izstrādāšana, uzņēmējdarbības formas, to atšķirības, priekšrocības un trūkumi, uzņēmējdarbības reģistrēšanas process, pieejamie Eiropas Savienības atbalsta instrumenti un mehānismi saimnieciskās darbības uzsākšanai un attīstībai. “Ja jums ir radusies ideja, tad jums ir jāizvērtē tās realizēšanas iespējas,” — mudināja Daina Butlere. Arī vietējiem ļaudīm, pirms uzsākt savas biznesa idejas realizāciju, vispirms ir jāizvērtē tirgus situācija, jāizdomā, kā savu preci vai pakalpojumu piedāvāt patērētājiem. “Uzņēmējiem nav jāmīl sava ideja, bet ir jāmīl klienti un viņu problēmas,” – lektore citēja kāda ievērojama biznesmeņa atziņu. Tāpēc svarīgi ir ieklausīties patērētāju vēlmēs, ieteikumos un idejās.
Tiem, kuri jau ir sākuši apgūt biznesa ābeci, sevišķi noderīgs bija Aija Loces, SIA „MC Austrumvidzeme” mācību priekšmeta „Grāmatvedība” lektores, stāstītais par grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā. Pasniedzēja dalījās ar dažiem noslēpumiem, kā pat sarežģītas un piņķerīgas lietas var padarīt viegli.
Ir semināri, kuros dalībnieku skaits līdz beigām sarūk, Lūznavā bija tieši pretējais – uz pēdējo lekciju — “Lūznavas muižas darbības virzieni un to sasaiste ar vietējiem amatniekiem, mājražotājiem, pasākumu rīkotājiem un citiem uzņēmējiem” klausītāju skaits pat papildinājās, jo daudzus interesēja Ivetas Balčūnes sagatavotā prezentācija par Lūznavas muižas darbības virzieniem un to sasaisti ar vietējiem amatniekiem, mājražotājiem, pasākumu rīkotājiem un citiem uzņēmējiem. Ivetai Balčūnei, kas jau drīzumā sāks strādāt par Lūznavas muižas ēkas pārvaldnieci, svarīgi šķiet saglabāt muižas unikālo kultūrvēsturisko bagātību, kur centrālā ass būtu saistīta ar kultūras pasākumu, izstāžu, izglītojošo pasākumu, biznesa konferenču, plenēru, radošo darbnīcu rīkošanu, svinīgo ceremoniju norisi, tūrismu. Lūznavā varētu notikt mākslas un mūzikas pasākumu cikls visa gada garumā ar noslēgumu vasarā, muižas svētkos. Iveta aicināja vietējos iedzīvotājus sadarboties gan savu biznesa ideju īstenošanā, pasākumu organizēšanā, piedāvājot savas preces un pakalpojumus, rakstīt savu muižas stāstu, ar ko piesaistīt tūristus.
Visiem interesentiem bija iespēja apskatīt arī restaurēto Lūznavas muižu, kas, pateicoties ES atbalstam un Rēzeknes novada pašvaldības īstenotajam projektam, nu ir atguvusi savu kultūrvēsturiskā mantojuma vērtību.
Starp semināra dalībniekiem bija vairāki lūznavieši, kuri zaudējuši darbu, slēdzot Rēzeknes tehnikuma Lūznavas mācību vietu. Ruta Polovinkina ir bijusi interešu izglītības skolotāja, tagad uztur zemnieku saimniecību, audzē dārzeņus, nodarbojas ar rokdarbiem, varētu piedāvāt šos izstrādājumus arī tūristiem. Silvija ir konditore, sapņo par iespēju pamielot viesus ar Latgales kulināro mantojumu. Idejas lidoja telpā, apliecinot Ivetas Balčūnes aicinājumu: ”Iedzīvināsim kopā mākslas, radošuma, starpkultūru dimensijas telpu Lūznavā!”
Anna Rancāne
Autores foto