Kuļņevas (Ilzeskalna) pareizticīgo baznīca

Publicēts 28.04.2014
Kuļņevas pareizticīgo dievnams

Adrese: Ilzeskalns, Ilzeskalna pagasts
Tālrunis: +371 64644580 (pašvaldība)
Īss apraksts: Baznīca uzcelta 1832.gadā. Šeit apskatāmas greznas 19.gs ikonas.

Kuļņevas pareizticīgo baznīcu cēlis Jakova Kuļņeva brālis Ilzenbergas (Ilzeskalna) muižas īpašnieks Mihails Kuļņevs. Līdz 1899.gadam baznīca dēvēta par Ilzenbergas (Ilzeskalna), tad pēc svētās Sinodes pavēles pārdēvēta par Kuļņevas baznīcu un kalpoja kā kapliča, 1868.gadā tai no ķieģeļiem uzcēla zvanu torni. Baznīca ir taisnstūra celtne ar pusapaļiem sānu izvirzījumiem nišu veidā. Labajā nišā apbedīts Jakovs Kuļņevs, kreisajā – Mihaila Kuļņeva sieva. Kapu vietas atrodas zem grīdas, virs tām novietoti divi vienādi balti pieminekļi sarkofāgu veidā. Kapa vieta ir unikāls apskates objekts, kas ir reti sastopams Latvijas pareizticīgo baznīcās.

Baznīcas altāris veidots visā joma platumā. Tas ir klasiskas formas ar korintiskām formām. Īpaši jāatzīmē ikonostass – milzu būve antīka portika veidā, kas greznota ar 19.gadsimtā darinātām gleznām. Tas ir valsts nozīmes aizsargājamais piemineklis.

Baznīca ir vairākkārt remontēta, lielākais remonts (gan ārpuses, gan iekšpuses) noticis 1912.gadā sakarā ar Jakova Kuļņeva 100-to nāves gadadienu. Tā ir laukakmens celtne ar šķembu, iespiedumu apmetumu.

1987.gadā baznīcā iespēra zibens, izcēlās ugunsgrēks – rezultātā tika pilnīgi sabojāts interjers, iebruka jumts, vēl vairāk cieta baznīcas iekštelpas. (Platpire, 2006)

2012. gadā tika pabeigts baznīcas kapitālais remonts, kas veikts ar Rēzeknes novada pašvaldības un Krievijas valsts finansiālo atbalstu.

GPS: 56.6411634, 27.3944161

Kuļņevas pareizticīgo baznīca

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0