Karogi top Feimaņos

Publicēts 02.03.2015
foto: Māris Justs

Rēzeknes novada Feimaņu pagastā atrodas viena no lielākajām karogu darbnīcām Latvijā, “Baltic flags”. Tieši te, blakus dažādu pasaules valstu un uzņēmumu standartiem, top arī daudzu latgaliešu sirdij dārgais, sarkanzilibaltais Latgales neoficiālais karogs. Uzņēmuma vadītājs ir feimanietis Māris Rumaks, Latgales karoga idejas autors un īstenotājs.

Darbnīcas telpas pašā centrā – liela drukas iekārta, kur šobrīd top Rēzeknes novada karogs. Iekārta ir ražota Dienvidkorejā un esot vienīgais tik moderns karogu printeris Latvijā.  SIA Baltic flags šobrīd nodarbināti 7 darbinieki, pārsvarā Maltas, Feimaņu un Rēzeknes iedzīvotāji. Māris cer, ka to skaitu drīzumā varēs palielināt. Viņa biznesu pēdējos gados skārušas būtiskas un pozitīvas izmaiņas – vispirms jau agrākais nosaukums Karogi LTD, paplašinoties tirgum pāri Latvijas robežām, nomainīts uz anglisko Baltic flags, savukārt uzņēmums pilnībā pārcelts no Rīgas uz Feimaņiem, sakārtojot vienu no pamestajām ciema ēkām Rēzeknes — Preiļu ceļa malā.

Ar karogu izgatavošanu Māris Rumaks nodarbojas kopš 2004. gada. Vispirms bijuši citi uzņēmējdarbības veidi – tūrisma firma, internetveikals, kurā tirgoja datortehniku, taču tagad palicis tikai pie karogiem, kur niša ir mazāk aizņemta – šobrīd Latvijā karogus gatavo tikai kādas piecas firmas, Baltic flags ir viena no lielākajām un mūsdienīgākajām. Galvenie klienti ir ne tikai pašvaldības, kurām te top karogi, bet arī visdažādākās firmas, tanī skaitā Sky, Dinaz u.c. Līdz pat 2008. gadam, krīzes gadam, gan ražotne, gan birojs un noliktavas bija izvietotas Rīgā, bet pamazām uzņēmums pārcēlies uz Latgali.

“Pasūtījumu skaits samazinājās, nācās atlaist darbiniekus, Rīgā birojs palika par dārgu, nolēmu, kā nu būs, tā būs, tāpat firma būs jāslēdz, pārcelšu vispirms uz Latgali. Bet kaut kā tomēr mums tieši te sāka atkal vairāk pasūtīt karogus, un tad mēs sapratām, ka uzņēmējdarbībai tas nav svarīgi, vai mēs esam Latgalē vai Rīgā, ka var strādāt un daudz ko darīt ar interneta starpniecību. Mūsdienu tehnoloģijas lauj nevis būt ieslēgtiem kaut kur šaurās telpās Rīgā, bet gan attīstīt savu uzņēmumu jebkurā vietā.” Māris min argumentus — rīdziniekam braukt uz kādu citu Rīgas vietu pēc pasūtījuma ir vēl dārgāk, nekā saņemt to no Feimaņiem ar kurjeru tieši birojā. “Aizbraukt no viena Rīgas mikrorajona uz citu, tas ir tāpat, kā braukt no Rēzeknes uz Feimaņiem. Ceļu kvalitāte Latgalē arī ir uzlabojusies. Mēs nebūt neesam sliktāki, nekā citi Latvijas reģioni,” Māris ir optimistisks par sava uzņēmuma nākotni Latgalē. Līdz ar dažādu izmēru un krāsu karogiem, te top arī suvenīri — vimpeļi, rāmīši, magnētiņi un apdrukātās krūzītes.

Anna Rancāne
Foto: Māris Justs

Par Latgales karogu un tā idejas autoru Māri Rumaku lasiet žurnālā A12 aprīļa numurā. 

Māris Rumaks. Foto: Māris JustsIMG_8064 (965 x 643) IMG_8094 (1274 x 849)

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0