Īstenoti LEARN projekti uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai

Publicēts 27.12.2016

Jau otro gadu Rēzeknes novadā norisinājās nodibinājuma “Lauku ekonomikas attīstībai Rēzeknes novadā” (LEARN) izsludinātais projektu konkurss “Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai Rēzeknes novadā”. Šopavasar konkursā tika pieteiktas 27 idejas, no kurām atbalstu saņēma 11 projekti par kopējo summu 27430.88 EUR apmērā.

Projekts “Smilšu strūklas komplekta iegāde vecinātu mēbeļu izgatavošanai”
Projekta īstenotājs: Artis Rubuļņīks
Finansējums: 2025.18 EUR

Artis Rubuļņīks galdniecībā strādā jau aptuveni desmit gadus. Pirms pāris gadiem Artis pirmoreiz saskāries ar smilšu strūklas tehnoloģiju, kas mēbelēm piedod vecinātu izskatu. Šāds mēbeļu pēcapstrādes paņēmiens jaunajam galdniekam iepaticies, tāpēc nolēmis tam pievērsties vairāk. Šobrīd noris darbs pie darbnīcas iekārtošanas, taču meistars teic, ka jau tagad varot just, ka klientu esot palicis vairāk.


Projekts “Atpūtas vietas ģimenēm ar bērniem izveide Ozolaines pagastā”
Projekta īstenotājs: Voldemārs Greivuļs
Finansējums: 1500.00 EUR

  Ar projekta rezultātiem iepazīstināja Voldemāra Greivuļa meita Ilga. Atpūtas vieta ierīkota pussalā pie Gaiduļu ezera, klusā nostūrī, kur nonākt var tikai pa meža taku: “No vienas puses tas ir ļoti labi, jo vieta ir nostāk no lielceļiem vai pilsētas kņadas, tomēr tā kā nav piebraucamā ceļa, lielākās problēmas mums sagādāja tas, ka ierīkot varējām tikai vieglas konstrukcijas, ko var atnest, jo piebraukt nebija iespējams,” pastāstīja Ilga. Projekta līdzekļi tika izmantoti tualetes ierīkošanai, bērnu laukuma ar slīdkalniņu, šūpolēm un šķēršļu joslu izveidei, piknika vietas iekārtošanai, laipas izbūvei, kā arī laivas un inventāra iegādei. “Laivu taisīja vietējais Ozolaines pagasta amatnieks. Laiva ir viegla, un pat 10, 12 gadus veci bērni vecāku uzraudzībā šo laivu varēja airēt.” Ilga atklāja, ka nākotnē esot padomā plosta izveide, lai paplašinātu pakalpojumu klāstu. Piknika vietas izmantošana izmaksā 3 EUR stundā. To var izmantot ikviens, piesakoties un rezervējot laiku.


Projekts “Tradicionālā lokšaušanas ekipējuma iegāde, medību takas izveide Lūznavas muižas parkā”
Projekta īstenotājs: Viktorija Aleksejeva (IK “V&M Archery”)
Finansējums: 2495.05 EUR

IK “V&M Archery” pārstāve Viktorija Aleksejeva pastāstīja, ka iesaistījušies projektu konkursā, lai popularizētu lokšaušanu un padarītu to pieejamāku plašākai sabiedrībai. Par projekta finansējumu iegādāti trīs pieaugušo un trīs bērnu loki, bultas, bultu turamie, pirkstu sargi, četri salmu mērķi, aizsargtīkls, 3D mērķi (fazāns, ūbele un zaķis), kā arī nojume un galds. Lai gan aktīvo darbību uzsākuši tikai šogad, “V&M Archery” jau piedalījušies Rēzeknes Novada dienā, mākslas piknikā Lūznavā, latgaliešu mūzikas festivālā “Muzykys Skrytuļs”, vēstures rekonstrukcijas pasākumā Biržos (Lietuva) un daudz kur citur. “Pēc pirmās sezonas esam sapratuši, ka piekrišana ir tik liela, ka pat trijatā, vaigu sviedros strādājot, mēs nepaspējam, piemēram, Novada dienā aptuveni 50 cilvēki stāvēja rindā, lai varētu izšaut,” pastāstīja Viktorija. Kā novērojusi Viktorija, vistalantīgākie lokšāvēji esot tieši bērni: “Pieaugušie domā, ka paši zina labāk, tāpēc neieklausās mūsu padomos, bet beigās vienalga aizšauj garām.” Pagaidām lokšaušanu var izmēģināt tikai brīvdabas pasākumos, taču “V&M Archery” meklē telpas, kur piedāvāt lokšaušanu arī aukstajos gadalaikos, kā arī organizēt lokšaušanas apmācības.


Projekts “Jāšanas piederumu un aprīkojuma iegāde”
Projekta īstenotājs: Ligita Harčevska
Finansējums: 3000.00 EUR

 Zirgu sēta “Untumi” ir tūristu iecienīta atpūtas vieta, kur bērni un pieaugušie var izbaudīt vizināšanās zirgu sedlos vai pajūgā, pikniku, kāzu izdarības, arī zirgu sporta nodarbības, ārstniecisko relaksāciju, reitterapiju, piemēram, bērniem, kuri nevar iemācīties braukt ar velosipēdu, pēc pabraukušas ar zirgu bez sedliem būtiski uzlabojas līdzsvara izjūta. Tāpat, pateicoties virs ligzdas ierīkotai kamerai, “Untumos” ir iespēja sekot līdzi stārķu ģimenes gaitām – kā nemitīgi notiek ligzdas būvniecības un uzkopšanas darbi, kā vecāki ar saviem plašajiem spārniem pasargā mazuļus no lietus un kā izaug mazie stārķēni. “Lai vizinātos ar zirgiem un nodarbotos ar jāšanas sportu, ir nepieciešams inventārs, taču tas šobrīd jau ir nolietojies, tāpēc par projekta finansējumu tika iegādāti četri komplekti – iemaukti, sedli, siksnas, jostas.” “Untumu” saimniece teic, ka par piešķirto naudiņu gribējies apsedlot vairāk zirgu, taču pareizāk būtu bijis mazāk, bet labāk: “Šie ir sedli no lētā gala. Tie ir universāli, taču, līdzīgi kā katram cilvēkam kājas izmērs vai garums ir atšķirīgs, arī katram zirgam muguras forma ir citādāka – citam skausts ir zemāks, citam augstāks, cits ir apaļāks, tāpēc universālos sedlus ir grūti pielāgot, toties sedliem, kam cena ir nevis 600 EUR kā šiem, bet 1500 – 2000 EUR tādas problēmas nav.” Šobrīd saimniecībā norit sedlu iesēdēšanas process, jo ir sava specifika, kā jāsēž jātniekam, turklāt, ja iesēž nepareizi, tad izlabot vairs nav iespējams un uz šādiem sedliem vispār nevarēs sēdēt.


Projekts “Mājražošanas attīstība saimniecībā “Strautiņi””
Projekta īstenotājs: Sarmīte Stepiņa
Finansējums: 2662.23 EUR

Ar mājražošanu Sarmīte Stepiņa nodarbojas jau ilgāku laiku: gatavo asinsdesas, pavasarī un vasarā ievāc zāļu tējas, uzņem tūristu grupas, kam piedāvā latgaliešu tradicionālo asinsdesu degustāciju. Jāatzīmē, ka par saimnieces gatavotajām desām lielāka tūristu interese parādījās pēc dalības Latvijas Televīzijas šovā “Īstās latvju saimnieces”. “Uz LEARN finansējumu pieteicos, jo tajā pašā virtuvē taisu ēst gan sev, gan pārdošanai, tajā pašā ledusskapī glabāju gan asinsdesas pārdošanai, gan karbonādi sev,” pastāstīja Sarmīte Stepiņa. Pateicoties projektam, tika iegādāta saldētava un ledusskapis pārdodamo produktu uzglabāšanai. Tāpat tika iegādātas aukstumkastes produktu pārvadāšanai vasarā, kā arī vakuumiepakotājs, lai pagarinātu asinsdesu uzglabāšanas termiņu. Tāpat paredzēts uzcelt piebūvi, kur izvietot ražošanas un uzglabāšanas telpas. “Bloki un būvmateriāli jau sapirkti, bet būvdarbi tiks turpināti pavasarī,” pastāstīja saimniece.


Projekts “Pasākumu noformēšana, dizaina priekšmetu izgatavošana”
Projekta īstenotājs: Baiba Uzulnīka
Finansējums: 2428.91EUR

Baiba Uzulnīka nodarbojas ar dāvanu iesaiņošanu, tematisko pasākumu noformēšanu un kāzu dekorēšanu, pamatā strādājot ar dzīvajiem ziediem un otrreizējiem materiāliem, piemēram, kā atzīst jaunā dizainere, no tukšām pudelēm sanāk krāšņas vāzes, savukārt no nevajadzīgiem audumiem – neparasti dekori. Baibai esot svarīgi pēc iespējas vairāk pielietot dabīgos materiālus, kā arī izmantot roku darbu, lai radītu oriģinālus dizaina risinājumus. Projekta ietvaros Baiba Uzulnīka iegādājās krāsaino printeri A3 formāta izdrukai, speciālo virsmu, lai ar asiem priekšmetiem var strādāt un nesabojāt galda virsmu, kā arī dažādus instrumentus, kas nepieciešami dekoru izgatavošanai. Baibas veikumu šovasar varēja apskatīt Zelta pāru godināšanā Lūznavas muižā, koncertā un Visu svēto nakts ballītē restorānā “Guru”, kā arī mākslas piknikā Lūznavas muižā.


Projekts “Dizaina un šūšanas darbnīcas izveide”
Projekta īstenotājs: Velga Krukovska
Finansējums: 2700.00 EUR

  Velga Krukovska par piešķirto finansējumu attīstījusi savu zīmolu “VelgaCode”, kā arī izveidojusi dizaina un šūšanas darbnīcu. Kā atzīst Velga, iepriekš saimniecisko darbību bijis grūti veikt, jo iekārtas esot novecojušas: “Strādāju ar 12 gadus vecu šujmašīnu, kas košļāja diegus un darbojās kā pa celmiem. Ja iekārta nav kvalitatīva, tad arī vairāk laika nevajadzīgi tiek patērēts, tāpēc šīs investīcijas bija ļoti vajadzīgas.” Par piešķirto finansējumu iegādāta rūpnieciskā šujmašīna, daudzfunkcionālā šujmašīna, overloks, profesionālais gludeklis, speciāls gludināmais dēlis, kas gludinot nosūc lieko mitrumu, kā arī regulējams manekens, kas lieti noder, lai klienti nevajadzētu saukt uz katru pielaikošanu. “Jaunās iekārtas dūc kā bitītes,” smej Velga un atzīst, ka tagad būtiski ir uzlabojusies darba efektivitāte. Velga teic, ka viņai esot svarīgi veidot uzņēmumu ar misiju: “Cenšos popularizēt “zaļo” domāšanu, lai padarītu pasauli kaut nedaudz tīrāku. Ja katrs no mums šķirotu atkritumus, kopā sanāktu milzīgs atkritumu daudzums, ko varētu pārstrādāt un izmantot atkāroti.” Zīmola “VelgaCode” tērpi tiek radīti no novecojušiem apģērbiem un audumu atgriezumiem, kas rūpnieciskai ražošanai vairs nav derīgi. Tāpat klientes no tuvākas un tālākas apkārtnes bieži uzmeklē Velgu, lai piešķirtu savam vecajam, apaugušajam apģērbam otro dzīvi.


Projekts “Autoservisa, transportlīdzekļu krāsošanas darbnīcas izveide”
Projekta īstenotājs: Kaspars Saukāns
Finansējums: 2644.05 EUR

  Kaspars Saukāns Vērēmu pagasta Vecborisovā iekārtojis “Kaspara Autodarbnīcu”, kuras svarīgākais novirziens ir transporta līdzekļu krāsošana. Kaspars jau aptuveni 10 gadus strādā autoservisa jomā – gan kā pašnodarbināta persona, gan uzņēmumā Rīgā, kur apguva auto krāsošanas prasmes. “Savas saimnieciskās darbības uzsākšana bija paša iniciatīva, jo gribējās gūt lielāku pieredzi,” teic jaunais uzņēmējs. “Par projekta līdzekļiem iegādāta gruntēšanas un krāsošanas pistole, pulējamā mašīna, kompresors, metāla skapis, infrasarkanā lampa, gaisa sildītājs un detaļu krāsošanas stendi.” Pagaidām Kaspars strādā viens, taču klientu pieaugums liek domāt, ka drīzumā darbs varētu tikt nodrošināts vēl kādam auto krāsotājam. “Klientu ir daudz, rindā jāgaida kādu mēnesi, jo pagaidām viens varu apkalpot kādus piecus līdz sešus klientus mēnesī.”


Projekts “Melnās pirts izveide un kubula iegādāšanās pirts pakalpojumu sniegšanai”
Projekta īstenotājs: Nellija Kiščenko
Finansējums: 3000.00 EUR

Nellija un Andris Kiščenko ir pirtnieki no Maltas pagasta. Līdz šim “Čiekuru pirtī” bija baltās pirts procedūras, kad kurinoties dūmi iet caur skursteni, taču jau izsenis mūsu senči ir gājuši melnajā pirtī. “Iespējams, melnā pirts bija tā vērtīgākā, jo dūmiem ejot caur telpu, notiek maksimāla telpu dezinfekcija – izskatās melna, bet patiesībā ir pati tīrākā pirts,” pastāstīja Andris Kišcenko. Tā kā pieprasījums pēc melnās pirts esot liels, tad pirtnieki nolēma papildināt piedāvājumu: “Tika sagatavoti pamati, pēc tam, pateicoties LEARN atbalstam, mašīna ar baļķiem bija klāt, un tagad pamazām pirts guļbūve “kāpj uz augšu”, pabeigt plānojam nākamvasar.” Tāpat blakus baltajai pirtiņai, kas kalpo jau kādus 10 gadus, iegādāts arī kubuls četrām līdz sešām personām. “Darba ap kubulu ir daudz, bet tas bija nepieciešams, jo nereti uz pirti brauc nevis viens vai divi cilvēki, bet četri vai pieci, līdz ar to, kamēr vieni iziet cauri pērtuvei, pārējie atdziest, tāpēc šajā gadījumā kubuls ir izpalīgs, kas pasilda cilvēku, atmiekšķē un pabaro ādu ar dabas zālītēm.” Kā uzsvēra pirtnieks, melnā pirts un kubuls būtu tapis arī bez LEARN atbalsta, taču tas būtu krietni vēlāk: “Labi, ka ir šie LEARN projekti, kas ļauj paātrināt attīstības procesu.”


Projekts “Lauku tūrisma mītnes “Jāņi” pakalpojuma kvalitātes uzlabošana”
Projekta īstenotājs: Jānis Mežinskis, ZS “Jāņi”
Finansējums: 2322.00 EUR

Atpūtas mītnē “Jāņi” Feimaņu pagastā notiek garīga rakstura, saturiski piesātināti pasākumi, nometnes un radošās darbnīcas. Līdz šim viesiem nācās gulēt dažādos matračos vai dīvānos, tāpēc ļoti noderīgs bija LEARN projekta finansējums, par ko saimniecībā tika iepirkti ortopēdiskie matrači. Kā uzsver saimnieki: “Tikai labi izgulējušies cilvēki prot labi darboties un izglītoties.”


Projekts “Ēdnīcas “Rīts” labiekārtošana”
Projekta īstenotājs: Rasma Ģērmane
Finansējums: 2653.46 EUR

2015. gadā Rasma Ģērmane uz desmit gadiem noslēdza telpu nomas līgumu ēdnīcas “Rīts” izveidei Bērzgales pagastā. Kopš tā laika Rasma ne vien klāj galdus, bet arī rūpējas, lai uzlabotu 522 kvadrātmetrus plašās bijušās skolas telpas. “Nomainījām pirmos četrus logus, pēc tam sapratām, ka vajadzīgs atbalsts. Redzēju, ka ir iespēja pretendēt uz atbalstu. Par LEARN finansējumu nomainījām vēl četrus logus, iegādājāmies arī jaunu darba galdu, kā arī atrisinājām kādu samilzušu problēmu – tā kā līdz šim, klājot izbraukuma galdus, bija grūtības ēdienu uzturēt siltu, nopirkām termokatlus, ko tagad arī veiksmīgi izmantojam. Vēl par šo naudiņu sanāca katli, ledusskapis un kafijas automāts, kas ļoti noder, kad atbrauc atpūtnieki un prasa dabīgo kafiju,” pastāstīja saimniece. Par saviem līdzekļiem kafejnīcas telpās izbūvēti piekaramie griesti, bet kā nākamais ieplānots zāles remonts. Jāatzīmē, ka “Rīta” klientu vidū ir gan bērzgalieši, gan arī blakus pagastu – Ilzeskalna, Lendžu, Vērēmu, Mežvidu, kā arī Rēzeknes iedzīvotāji. Nereti bijis tā, ka dienā tiek klāti pa divi, bet nedēļā – četri, pieci svinību galdi. “Nevienam neatsaka, visus paņemam, jo, ja vienreiz atteiksi, tad citreiz vairs tavus pakalpojumus nevajadzēs,” atzīst Rasma Ģērmane.


LEARN projektu konkurss turpināsies arī nākamgad. Pieteikšanās atbalsta saņemšanai uzņēmējdarbības uzsākšanai vai attīstīšanai notiks pavasarī.

Madara Bērtiņa
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste
Autores foto

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0