Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs-2017

Publicēts 18.01.2018

1. Zemnieku saimniecības „Tiptops” īpašnieks Jānis Kuzminskis sagaida vērtēšanas komisiju savas mājas pagalmā kopā ar sievu Aiju un mazo dēlu Jāni. Vērtēšanas komisija tiek uzaicināta apskatīt ražošanas telpas, kuras tapušas pēdējo divu gadu laikā (līdz tam telpas tika nomātas Kaunatas pagasta īpašumā). Sākumā saimnieks parāda izejvielas – kokmateriālu krājumus, no kā nākotnē tiek izveidots galaprodukts – ekskluzīvas ģitāras. Kokmateriāli vairāku gadu garumā tiek dabiski kaltēti. Daļu no kokmateriāliem saimnieks ir saņēmis dāvanā un tiem esot jau ap 25 gadiem, savukārt citus materiālus (galvenokārt, goba, osis kļava) gatavojis pats un dažs labs koka dēlis savu „pārvērtību” rindu gaida jau 18 gadus. Jautāts par to, kāpēc tiek izmantoti dažādu sugu koki, Jānis Kuzminskis atbild, ka katrai koku sugai ir savs skanējums un nodemonstrē to pie speciāli izveidotas dažādu sugu koka latiņu skanējuma izmēģināšanas statīva. Turpinājumā saimnieks izstāsta kā notiek ģitāru ražošanas process. Vispirms no saplākšņa pēc klienta vēlmēm tiek izgatavots ieceres galaprodukta šablons, kuru klients var paņemt uz kādu laiku testēšanai un saprast, ka tieši tādas formas ģitāra viņam būtu visērtākā. Pēc tam tiek izvēlēts atbilstošākais materiāls, no kā tiks gatavota ģitāra, tad arī pārrunātas visas nianses, lai topošās ģitāras skanējums būtu visvēlamākais. 90% no ģitāras tapšanas procesa ir roku darbs. Vidējā ģitāras cena esot ap 1000,00 eiro. Stāstījuma laikā vērtēšanas komisijai ir iespēja gūt priekšstatu par to, cik svarīgs meistaram ir katrs ģitāras izgatavošanas posms un cik nozīmīgas ir izpildījuma nianses.

Pēc tam vērtēšanas komisija tiek ievesta telpā, kurā ir apskatāmas, aptaustāmas un izmēģināmas ZS „Tiptops” saimnieka izgatavotās ģitāras. Pie sienām ir izvietotas dažādu mūziķu fotogrāfijas, kuri ir spēlējuši/iegādājušies šī meistara ģitāras. Piemēram, Alvis Bernāns, Dons, Juris Linužs, Vincents Kūkojs, Mārtiņš Egliens. Kā īpašu personību, kura pamēģinājusi un ļoti atzinīgi novērtējusi ģitāras skanējumu, Jānis min pasaulslavenā mūziķa Stinga grupas dalībnieku Dominiku Milleru. Saimnieks arī parāda Dominika Millera autogrāfu uz spēlētās ģitāras, kurš gan gadiem ejot jau manāmi izdilis.

Jānim Kuzminskim interese par ģitārām jau bijusi sen, jo pats spēlējis, arī savu pirmo ģitāru viņš pagatavojis pats. Strādājis ar koku, gatavojis koka mēbeles, logu rāmjus, durvis u.c. lietas no koka, bet ģitāru izgatavošanai nopietnāk pievērsies pirms 8 gadiem. Visu ģitāras izgatavošanas mākslu apguvis pašmācības ceļā, ļoti daudz informācijas ir guvis internetā. Savām ģitārām Jānis ir devis nosaukumu „Attack”.

2018.gadā ražošanas vajadzībām saimnieks iecerējis iegādāties CNC frēzi. Šobrīd Jānis nodrošina darbu savam mūzikas grupas biedram, kurš kā pirmo veikumu mēģina izgatavot ģitāru pats priekš sevis un, ja sapratīs, ka tas viņam patīk, tad arī turpinās strādāt. Jānis Kuzminskis arī atklāj, ka ir saņēmis piedāvājumu no potenciālā investora, lai nākotnē varētu ražot ģitāras arī plašākā mērogā, t.sk. izstrādāt precīzu tehnoloģiskā procesa shēmu, pēc kuras ražot konkrētu galaproduktu līniju, ko piedāvāt arī mūzikas instrumentu veikaliem.
DSC_0310 DSC_0304 DSC_0293 DSC_0290 DSC_0281 DSC_0258 DSC_0247 DSC_0235


2. Zemnieku saimniecības „Ezerkrasti” īpašnieks Ēriks Višs vērtēšanas komisiju iepazīstināja ar tūrisma objekta izveidošanas vēsturi. Saimnieks pastāstīja, ka pirmā ēka „Apelsīns”, piesaistot kredītresursus, uzcelta deviņdesmito gadu otrajā pusē. Savukārt drīz pēc tam īstenoti Lauku atbalsta dienesta atbalstītie projekti, kuru rezultātā tapusi daudzfunkcionāla ēka (banketu zāle, virtuve, viesu istabiņas, kafejnīca, terase) ar nosaukumu „Kastanis”, uzcelta viesu mājiņa ģimeņu uzņemšanai „Kļava”, ir ierīkotas arī tualetes. Objekta teritorijā apmeklētājiem ir ērti pieejama elektrība (rozetes) un bezvadu interneta pieslēgums. Tiek nodrošinātas 75 gultas vietas. Plānots papildus izveidot kemperu mājas, nodrošināt treileru vietas.

Saimniecības „Ezerkrasti” īpašnieks atbildēja arī uz komisijas pārstāvju uzdotajiem jautājumiem, pastāstot, ka šīs vasaras laikā tika nodrošināti pakalpojumi ap 16 kāzu organizēšanai (uz ~80 cilvēkiem vienas kāzas); objektā tika organizēti arī 3 korporatīvie pasākumi (līdz 200 cilvēkiem); tāpat ikdienā pludmales teritoriju aktīvi izmanto daudzi citi atpūtnieki, kuriem nav nepieciešama nakšņošana; pēdējo 4 gadu garumā ir izveidojusies sadarbība ar jaunsardzes centru, nodrošinot jaunsargu ēdināšanu izbraukumos; pastāvīgi uzņēmums nodrošina 2-3 darba vietas, savukārt sezonas laikā līdz 7 darba vietām. Tiek īstenota sadarbība ar Nodarbinātības valsts aģentūru, projektu ietvaros nodrošinot subsidētu darba vietu ilgstošajam bezdarbniekam (pavāra palīgs), kā arī nodrošinot 3-4 darba vietas skolēniem.

Saimniecība sadarbojas arī ar citiem vietējiem tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, tai skaitā piedāvājot tūristiem izmantot SIA “Buru Guru” kuģīša „Sea Esta” pakalpojumus, vai arī sadarbība notiek nodrošinot papildus gultas vietas, ja nepieciešams uzņemt lielākas atpūtnieku grupas.
DSC_0009 DSC_0011 DSC_0012 DSC_0025 DSC_0037 DSC_0042 DSC_0055 DSC_0064


3. SIA „Balt Harmonia” īpašnieks Gunārs Igaunis iepazīstina vērtēšanas komisiju ar sava uzņēmuma lepnumu – mūzikas instrumentu muzeju. Saimnieks piedāvā ne tikai apskatīt savākto kolekciju, bet arī pastāsta par īpašiem eksemplāriem, kuriem katram ir savs stāsts. Piemēram, par pirmskara brīvajā Latvijā ražoto ermoņiku „Ieviņa”, kuru pēc skata un ražošanas izpildījuma „buržuāziski ekskluzīvā statusa” dēļ savulaik pat aizliedza ražot, vai arī par cītaru, kuru kādreiz ir spēlējis Pietuka Krustiņa (prototips brāļu Kaudzīšu romānā „Mērnieku laiki”) māsas vīrs. Saimnieks uz atsevišķiem mūzikas instrumentiem uzspēlē kādu meldiņu. Muzeja apmeklētāji var baudīt kokles, cimbalas, cītara, garmoškas, ermoņikas, metalafona, bandeliona un citu mūzikas instrumentu skanējumu, kā arī pašiem iesaistīties dažu meldiņu izpildīšanā. Gunārs Igaunis pastāsta, ka uzņēmumā tiek arī ražoti mūzikas instrumenti, piemēram, tāds instruments kā cītars jau ir saražots un realizēts ap 100 gb. Kopumā uzņēmumā tiek ražoti ~75 dažādu nosaukumu mūzikas instrumenti.

Ar jautru aicinājumu: „Iesim tur, kur laime mīt, šķūnītī kandžu dzīt”, īpašnieks demonstrē vēl vienu tūrisma objektu – pirms dažiem gadiem izveidoto Šmakoukas muzeju un tā eksponātus, izstāstot un demonstrējot, kā tad īsti visos laikos ticis ražots šis vietējā kulinārā mantojuma produkts.

SIA “Balt harmonia” gadu gaitā ir iemantojis lielu atpazīstamību un popularitāti, Gunārs Igaunis piesaista tūristus ar savu atraktivitāti un oriģinālo stāstījumu. Gada laikā abus muzejus apmeklē vairāk kā pustūkstoša cilvēku. Veicot aptauju par to, kurus objektus Latvijā labprāt gribētu apmeklēt tūristi no Ķīnas, Gunārs Igaunis ir ierindojies 3. vietā.

Uzņēmums SIA „Balt Harmonia” ir saņēmis vairākas latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks”. Igauņu ģimene ir piedalījusies televīzijas šovā „Dziedošās ģimenes” un tas esot ļoti palīdzējis popularizēt savu biznesu.
DSC_0038 DSC_0047 DSC_0065 DSC_0073 DSC_0082 DSC_0085 DSC_0086 DSC_0098

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0