Franča Trasuna muzejs „Kolnasāta”

Publicēts 27.06.2014

Adrese: Kalna iela 3, Sakstagala pagasts, Sakstagals, Rēzeknes novads, LV – 4638
Kontakti:  + 371 64640594, 28676917, krāj.glab. 26248270
E- pasts: kolnasata@inbox.lv
Internetvietnes: www.facebook.com/trasuns;https://kulturasdati.lv/lv/muzeji/franca-trasuna-muzejs-kolnasata;https://www.muzeji.lv/lv/
Darba laiks: P.- Pk.: 8.00 – 16.30
Sestdienās: 10.00 – 16.00 (01.05. – 01.10.)

Īsa informācija par muzeju:
“Kolnasāta” – vienīgais priesterim veltītais muzejs Latvijā. Ierīkots garīdznieka, politiķa, literāta, kultūras un sabiedriskā darbinieka Franča Trasuna dzimtajās mājās Rēzeknes novadā.

Plašāks apraksts par muzeju:

Kopš 1992. gada Franča Trasuna dzimtajās mājās atvērts muzejs, kurā ikvienam iespēja iepazīties ar Latvijas 20. gs. sākuma dižgara, atmodas celmlauža Franča Trasuna (1864-1926) dzīves gājumu un 20.gs. Latgales zemnieku sētas kultūrvidi – dzīvojamo māju, mūra kūti, pirti, klēti, ābeļdārzu, liepu aleju, krucifiksu un aku.

Dibināts, lai saglabātu un popularizētu garīdznieka, politiķa, kultūras un sabiedriskā darbinieka Franča Trasuna, viņa dzimtas, laikabiedru vēsturisko liecību piemiņu, kā arī Sakstagala pagasta vēsturi.

Ekspozīcijas:

  • “Latgales lauku sēta. F. Trasuna dzīve un darbīgais mūžs”;
  • pastāvīgā krājuma izstāde “Senie sadzīves priekšmeti”.
  • Ekspozīcijā apskatāmi unikāli krājuma priekšmeti: dzimtas relikvijas – trauki, patafons, mēbeles; 19.gs. pūra lāde un Latgales plecu lakatu kolekcija u.c.

 Muzejpedagoģiskās programmas muzejā:

  • “Kāzas Latgalē”,
  • “Senie sadzīves priekšmeti”,
  • “Pa Franča bērnības takām”,
  • “Senās tradīcijas kristībās”.

Muzeja krājuma priekšmeti ir apskatāmi Nacionālā muzeja krājuma kopkatalogā www.nmkk.lv .

Ir iespēja iznomāt telpas semināriem, konferencēm un sanāksmēm.

Apmeklētāji var izmantot ugunskura vietu, nojumi, kas atrodas muzeja teritorijā.

Piemiņas vietas:

Piemiņas akmens pie brāļu Ādolfa, Aleksandra un Jāņa Sprūdža stādītajām liepām. Sakstagalā dzimušie trīs brāļi Sprūdži savus sasniegumus un devumu attīstījuši un kļuvuši ievērojami ārpus Latvijas robežām. Aleksandrs bija ievērojams kooperācijas darbinieks (Kanāda), Ādolfs – starptautiski atzīts bibliotēku zinātnieks (ASV), savukārt Jānis – mākslinieks, kas gleznošanu apguvis pašmācības ceļā.

Piemiņas akmens pie rakstnieka Jāņa Klīdzēja stādītā ozola Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas teritorijā. Izcilais latviešu rakstnieks ozolu pie savas pirmās skolas iestādīja 1991. gadā, viesojoties dzimtajā novadā.

Krucifiksi:

„Kolnasātas” krucifikss. Koktēlnieka Antona Rancāna veidotais krucifikss, kas uzstādīts F. Trasuna muzeja „Kolnasāta” teritorijā esošajā ābeļdārzā. Ar krucifiksa atklāšanu 1991. gadā aizsākās F. Trasuna piemiņas atjaunošana Latgalē.

Garanču ciema krucifikss Sakstagala pagastā atrodas pirmās latgaliešu lugas autores, rakstnieces un sabiedriskās darbinieces Konstances Daugules-Kempas māju vietā, atjaunots 1991. gadā.

Somu ciema krucifikss Sakstagala pagastā, atrodas katoļu garīdznieka, latgaliešu folkloras vācēja Fēliksa Boļeslava Laizāna māju vietā, atjaunots 1991. gadā.

GPS: 56.563713, 26.7778560

DSC00288ww IMG_4130 IMG_4133 IMG_4271 IMG_5596 IMG_5599 IMG_5684 cof cofIMG_7029


Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0