Iesākoties jaunajam mācību gadam, daudziem vecākiem atkal ir aktuāls jautājums, vai viņa bērnam pienākas brīvpusdienas. Jautājumus uzdod gan vecāki, kuru bērni mācās novada izglītības iestādēs, gan tie, kuru bērni apmeklē pilsētas skolās.
Rēzeknes novada pašvaldības 2016. gada 18. augusta domes lēmums Par izglītojamo ēdināšanas izmaksu apstiprināšanu Rēzeknes novada pašvaldības izglītības iestādēs nosaka, ka ēdināšanas (ēdienreižu) maksu sastāda pārtikas iegādes izdevumi. Pašvaldība sedz gan ēdnīcu darbinieku darba algas, sociālās apdrošināšanas iemaksas un darbinieku obligātās medicīniskās pārbaudes izmaksas, kā arī elektrības, ūdens, kanalizācijas pakalpojumus, trauku iegādi un citas ar ēdināšanas nodrošināšanu saistītās izmaksas. Tātad vecāku ziņā paliek tikai samaksa par pārtikas produktiem.
Atbilstoši 2010. gada 28. decembra Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1206 Kārtība, kādā aprēķina, piešķir un izlieto valsts budžetā paredzētos līdzekļus pašvaldībām pamatizglītības iestādes skolēnu ēdināšanai ir noteikts, ka valsts budžeta līdzekļus (1,42 EUR dienā vienam izglītojamam) piešķir, pamatojoties uz izglītojamo skaitu 1., 2., 3. un 4. klasē pašvaldības teritorijā esošajās izglītības iestādēs attiecīgā mācību gada 1. septembrī. Savukārt pašvaldība, saņemot šos valsts budžeta līdzekļus, tos sadala katrai izglītības iestādei, atbilstoši skolēnu skaitam 1.-4. klasē.
Tā kā Rēzeknes novada pašvaldībā skolēniem ēdināšanas maksu sastāda tikai pārtikas produktu iegāde un Ministru kabineta 2012. gada noteikumi Nr. 172 Noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem limitē kaloriju daudzumu uzturam, veidojas ekonomija no valsts piešķirtajiem līdzekļiem 1.-4.klašu skolēnu ēdināšanai. Ja izglītības iestādē ir neizmantoti valsts budžeta līdzekļi, izglītības iestādes direktors ir tiesīgs tos izlietot citu klašu izglītojamo ēdināšanai.
Iepriekšminētais pašvaldības 2016. gada 18. augusta lēmums nosaka arī kārtību, kādā 1.-4.klašu skolēnu ēdināšanai radušos ekonomiju izlietot. Ieekonomēto līdzekļu izmantošanā tiek ievērota šāda kārtība:
- līdzekļi tiek piešķirti katras nākamās klases (5., 6., 7. utt.) skolēnu bezmaksas ēdienreižu nodrošināšanai;
- ja kādas nākamās klases skolēniem nav iespējams segt 100 % visas ēdināšanas izmaksas, visiem šīs klases skolēniem tiek segta vienāda procentuālā maksājuma daļa.
Tātad, ja septembrī ir ieekonomēti piešķirtie līdzekļi skolēnu ēdināšanai, tad oktobrī paliek naudiņa paēdināt 5., 6. un nākamo klašu skolēnus.
Savukārt pabalsts ēdināšanas izmaksām tiek segts ģimenēm, kuras ir deklarējušas savu dzīvesvietu un faktiski dzīvo Rēzeknes novadā, neatkarīgi no tā, vai viņu bērns apmeklē izglītības iestādi savā novadā, Rēzeknes pilsētā vai kaimiņu novadā – to nosaka Rēzeknes novada pašvaldības 2015. gada 4. jūnija saistošie noteikumi Nr. 54 Par sociālās palīdzības pabalstiem Rēzeknes novadā. Šie pabalsti attiecas uz pirmsskolas bērniem, kā arī 5.-12.klašu skolēniem. Pabalsts bērna ēdināšanai tiek piešķirts:
- 100 % apmērā no ēdināšanas maksas:
- trūcīgām ģimenēm, kuras saņem GMI pabalstu;
- daudzbērnu ģimenēm (3 un vairāk bērni līdz 18 gadu vecumam, un bērni, kas, sasniedzot 18 gadu vecumu, turpina mācības vispārējās izglītības iestādes klātienē);
- aizbildņu ģimenēm (aizbildniecībā ir bērns līdz 18 gadu vecumam vai bērns, kas, sasniedzot 18 gadu vecumu, turpina mācības vispārējās izglītības iestādes klātienē).
- 75 % apmērā no ēdināšanas maksas – trūcīgām ģimenēm.
- 50 % apmērā no ēdināšanas maksas – maznodrošinātām ģimenēm.
Lai saņemtu pabalstu bērna ēdināšanai, vecāki iesniedz Rēzeknes novada pašvaldības Sociālajā dienestā (pagastu pārvaldēs vai Rēzeknes novada pašvaldībā) rakstisku iesniegumu, kā arī izziņu no izglītības iestādes, kurā bērns uzsāk vai turpina mācīties. Pabalstam piešķirtie līdzekļi tiek pārskaitīti ēdināšanas pakalpojuma sniedzējam katrā izglītības iestādē, saskaņā ar ēdinātāja iesniegto rēķinu un skolas iesniegto sarakstu par pakalpojuma saņēmējiem. Jāatzīmē, ka Sociālajam dienestam, izvērtējot situāciju, ir tiesības uz laiku pārtraukt piešķirto pabalsta izmaksu bērna ēdināšanai skolā, ja bērns neattaisnoti kavējis vairāk kā trešo daļu no mācību programmā noteikto stundu skaita mēnesī. Pabalsts tiek atjaunots, ja izglītojamais nākamā mēneša laikā pēc pabalsta pārtraukšanas ir regulāri apmeklējis izglītības iestādi.
Vilis Deksnis,
Izglītības pārvaldes vadītāja vietnieks