Taku skrējieni ir skrējieni, kas notiek pa dažāda seguma ceļiem un takām, aizaugušiem meža ceļiem, reiz bijušām takām, bezceļiem, meža ceļiem, stigām un ceļiem, kur asfalts ir ne vairāk kā 5 līdz 10% no distances kopējā garuma. 24. septembrī viens no taku skrējiena “Stirnu buks’ 2016” posmiem pirmoreiz notika Latgalē – Rēzeknes novada Mākoņkalnā, kur pilskalna mistēriju pilnie un ainaviski bagātie meža ceļi un taciņas, garāmskrienot ļāva izbaudīt arī pa kādam kultūrvēsturiskam objektam, neskaitāmiem pauguriem, senču senajām dabas svētvietām, pamestām slēpošanas trasēm, mežacūku vannām un citiem MammasDabas izaicinājumiem.
Sacensībās dalībniekiem tika piedāvātas piecas dažādas distances visiem meistarības līmeņiem un izturības sliekšņiem ar kopējo garumu no viena kilometra bērnu skrējienā “Susurs” līdz 35 kilometriem garākajā distancē – Lūšu skrējienā. Katrā trasē tika noskaidroti ātrākie sprinta distances “Stirnu buka Kalnu karalis un Karaliene”.
Visas taku skrējiena distances dalībniekus uzveda Mākoņkalnā, sauktā arī par Padebešu kalnu, kas atrodas netālu no Rāznas ezera (249 m v.j.l.). 1252. gadā Livonijas ordenis šī kalna virsotnē uzcēla vienu no pirmajiem nocietinājumiem Latgalē – Volkenbergas pili. Distanču “Stirnu buks” un “Lūsis” taku skrējēji izbaudīja arī Viraudas un Salāju ezeru apkārtni, bet “Lūšiem” tika sarūpēts īpašs pārsteigums – takas pār osu jeb kangaru grēdu Andrupenes mežu masīvā. Osi ir šauras, 5-10 m augstas, 0,1-10 km garas vaļņveida grēdas ar stāvām nogāzēm, kas būtiski paceļas virs apkārtnējās teritorijas. Tie ir veidojušies ledus laikmetā: ledāja kušanas ūdeņu zemledāja tuneļos un ledāju kušanas ūdeņu straumēs.
Mākoņkalna “Stirnu Buks” ir vistālākais posms no Buka dzimtajiem pauguriem. Kā atzina sacensību organizatori, attāluma dēļ šis bijis arī visgrūtāk organizējamais posms: “Taču nevarējām atteikt ne viesmīlīgajiem draugiem, ne Māras zemes vilinājumam aplūkot Latgales āres,” teic organizatori.
Sacensību formāts – patīkama izklaide dienas garumā visai ģimenei! Mākslas un dabas izziņas meistardarbnīcas un rotaļas mazākajiem dienas pirmajā pusē, muzikāls priekšnesums un loterija pirms apbalvošanas pieaugušajiem, sacensību pilsētiņa starta/finiša zonā!
Jāatzīmē, ka šī sezonas kopvērtējumā pēc punktu skaita pagaidām 3. vietā ir tieši Rēzeknes novada skrējējs, Latvijas rekordists 50 km skrējienā Andrejs Jesko no Nagļu pagasta.
Sacensību “Stirnu buks” šī gada sezona noslēgsies 22. oktobrī Beverīnas pilskalnā.
FOTOGALERIJA (foto autori: Kristīne Jančevska un Ģirts Freijs)