Rīcības dienas notiek vienlaicīgi Latvijā un visā pasaulē vienas nedēļas laikā – šogad no 2. līdz 8. novembrim. Šī gada Rīcības dienas ir veltītas lielākajam desmitgades notikumam vides aizsardzībā – izšķirošajai Parīzes ANO Klimata pārmaiņu konferencei. Līdz ar tajā pieņemtajiem politiskajiem lēmumiem izšķirsies, vai tiks izdarīts pietiekami, lai samazinātu klimata pārmaiņas līdz mazāk draudīgiem apmēriem un novērstu dabas un cilvēku katastrofas, kas radītu milzīgus draudus nākamajām paaudzēm.
Mūsu skola pirmo reizi piedalījās šajā dienā. Tika sagatavotas dažādas aktivitātes, 2. novembrī skolēni zīmēja zīmējumus par klimata pārmaiņām un to iespējām sekām, no skolēnu darbiem rīkojām izstādi. 3. novembrī ekoskolas padomes locekļi izveidoja plakātu par klimata pārmaiņām un novietoja to informatīvajā stendā Ružinas ciematā. 6. novembrī notika klases stundas sākumskolas un vidusskolas skolēniem. Sākumskolas skolēni ļoti uzmanīgi klausījās par to, kas var notikt ar mūsu Zemi. Pasākuma vadītāji klases stundā uzskatāmi demonstrēja, kas notiek ar ledu mūsu rokās un var notikt ar ledājiem, ja paaugstinās Zemes temperatūra. Demonstrēja, kas notiks, ja sāks kust ledus, tad daudzas zemeslodes teritorijas būs zem ūdens līmeņa. Atmosfērā sakrājas siltumnīcas efektu izraisošas gāzes, kuras ietekmē Zemes sasilšanu. Kā darbojas šīs gāzes? Tās neizlaiž lieko siltumu kosmosā. Skolēni varēja demonstrējumā praktiski novērot un pārliecināties, kā plēve nelaida tvaiku ārā, notur tvaiku zem plēves.
Pēc tam notika saruna par to, ka klimata pārmaiņas ir globāla problēma, tomēr katrs no mums spēj dot vērtīgu ieguldījumu. Pat nelielas izmaiņas mūsu ikdienas paradumos var novērst lieku siltumnīcefekta gāzu rašanos, neietekmējot dzīves kvalitāti. Tāda rīcība kā, piemēram, izslēgt gaismu, ciešāk noslēgt ūdenskrānu, lietot dušu nevis vannu, neatstāt datoru gaidīšanas režīmā.
Vidusskolas skolēni noskatīja filmu par klimata pārmaiņām un to sekām. Pēc tam notika spēle. Bija sagatavoti jautājumi četrās kategorijās: klimats, klimata pārmaiņas faktori, ozons, siltumnīcas efekts. Katrs skolēns varēja pārbaudīt savas zināšanas šajā jomā. Pasākuma beigās skolēni izlasīja dzejoļus par klimata pārmaiņām. Tikai mēs kopā varam saglabāt tik skaistu mūsu planētu Zemi.
Valentīna Beļajeva
Ekoskolas koordinatore