Noslēdzies trīs gadus ilgušais Nautrēnu Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācijas darbs. Lai pateiktos visiem ziedotājiem un dotu iespēju dzirdēt jaunu elpu guvušo mūzikas instrumentu ne tikai dievkalpojumā, svētdien, 3. jūnijā, pēc dievkalpojuma baznīcā notika restaurēto ērģeļu ieskandināšanas koncerts.
Koncertu atklāja ērģelniece Guna Kise viena no Latgales ērģeļu dienu iniciatorēm, jāpiemin, ka arī šo dienu koncertos tika vākti ziedojumi Nautrēnu ērģeļu restaurācijai. Pēc tam pie vēsturiskajām ērģelēm sēdās mūziķis Haralds Sīmanis, tomēr pārsvarā viņa fascinējošais priekšnesums bija ģitāras pavadībā.
Sirsnīgs paldies ērģeļu restaurācijas projekta vadītājai, biedrības “Sovim ļaudim” pārstāvei Andra Zubko-Melne, Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijas valsts mežu atbalstītajai Latgales kultūras programmai 2017”, Rēzeknes novada pašvaldībai un visiem visiem labas gribas ļaudīm, ar kuru pūlēm šis brīnišķīgais instruments tagad priecēs mūzikas mīļotājus. Lai Dīvs aizmoksoj!
Guna Kise, ērģelniece: “Rogovka var lepoties! Kaut arī ciems ir neliels, bet te ir tik skaista baznīca, kurā ir tiešām vērtīgs stabuļu instruments, kas nav aizlaists postā, kā daudzviet citur lauku draudzēs, bet tiek restaurēts un aprūpēts. Ir izdarīts ļoti liels darbs, paldies meistariem, ka viņi tika galā ar šīm daudzajām niansēm, jo ērģeles restaurēt, tā nav vienkārša lieta, to var saprast tikai tie, kas ir pietuvināti šim darbam, kas saprot, kas ir jādara, lai instruments skanētu un būtu gana kvalitatīvs.
Pēc restaurācijas, protams, instrumenta skaņa ir daudz kvalitatīvāka, instruments ir stabils ilgtermiņā.”
Guna uzsvēra arī to, ka Nautrēnu baznīcas ērģeles ir bijušas tā kā saknes Rēzeknes jauno ērģelnieku skolai. Te savulaik spēlēja Rēzeknes Mūzikas vidusskolas Ērģeļu klases vadītāja Bernadeta Everse, tagad jau pasaulē pazīstamā ērģelniece Iveta Apkalna u.c.
Nautrēnu Vissvētākās Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģeles ir viens no lielākajiem un labāk skanošajiem Herberta Kolbes instrumentiem Latvijā, arī pēdējās viņa uzbūvētās ērģeles (iesvētītas 1939. gada 10. septembrī). Šobrīd tās ir Valsts nozīmes mākslas piemineklis (Nr.4000). Restaurācijas darbu pirmo kārtu veica SIA “Ilsuma ērģeļu restaurācija”, bet otro un trešo kārtu realizēja SIA “Ērģeļu darbnīca”.
Priecēja kuplais koncerta klausītāju pulks, kas liecina, ka laba mūzika allaž piesaistīs sapratējus. Nākamais ērģeļmūzikas koncerts Nautrēnu Romas katoļu baznīcā notiks 21. jūlijā, kad Latgales ērģeļu dienu 2018 ietvaros muzicēs ērģelniece Edīte Alpe, kuras dzimtas saknes saistītas ar Nautrēnu pagastu, kā arī uzstāsies solists Žoržs Siksna.
Anna Rancāne
Autores foto