Šajā mācību gadā visas Latvijas skolas iesaistās Latvijas valsts simtgades programmas projektā ,,Latvijas skolas soma”. Tās mērķis ir nodrošināt, lai katrs skolēns klātienē izzina un pieredz Latvijas dabas un kultūras vērtības, kā arī iepazīst zinātnes sasniegumus un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus. Programmas pasākumos aktīvu dalību ņēma arī Maltas vidusskolas skolēni.
6. septembrī ,,Arēnā Rīga” notika projekta atklāšanas pasākums, uz kuru tika aicināti 5. – 9. klašu pārstāvji no visām Latvijas pašvaldībām. Kopumā tajā piedalījās 6000 skolēnu. No Maltas vidusskolas uz pasākumu devās seši skolēni, no struktūrvienības Liepu pamatskola – divi. Skolēniem bija prieks par piedāvātajām aktivitātēm, bet īpaši par koncertā redzēto un izjusto.
Iniciatīvas ,, Latvijas skolas soma” ietvaros 7. abc klašu skolēni apmeklēja Rīgas Kara muzeja ekspozīcijas. Šis apmeklējums veicināja skolēnu pilsonisko un patriotisko audzināšanu, gatavojoties Latvijas simtgadei. Skolēni iepazinās, guva personisko pieredzi, zināšanas par Latvijas vēsturiskajiem notikumiem, Latvijas valsts dibināšanu un atbrīvošanas cīņām. Kara muzejā redzēto un dzirdēto par bruņiniekiem, krustnešu cīņām Latvijā, zviedru karu skolēni varēs izmantot vēstures stundās.
Skolēnu atsauksmēs par Kara muzeja apmeklējumu izskanēja doma, ka viņi ir paplašinājuši savu redzesloku, guvuši jaunas zināšanas Latvijas vēsturē. Daudzi raksta, ka patika muzejā redzētās ekspozīcijas, jo viņus interesē notikumi un cilvēku dzīve tajā laikā.
Marka Rotko mākslas centru un Daugavpils cietoksni apmeklēja 4.ac, 5.a.,6.a, 8.abc, 9.ab klašu skolēni.
Ekspozīcijas ,,Marks Rotko. Dzīve un māksla”, Daugavpils cietokšņa apmeklējums – tā bija lieliska iespēja skolēniem gūt jaunas zināšanas par vēsturiskajiem notikumiem Latgalē, kā arī iepazīties ar mākslinieka Marka Rotko dzīvi un darbiem. Skolēniem patika iejusties mākslinieku lomā, jo nodarbība notika īstā mākslinieku darbnīcā. Par atmiņu no apmeklējuma palika zīmējums, kurš tapa, izmantojot nospiedumu tehniku.
Mākslas centrā bija iespēja apskatīt gobelēnu, grafikas, mūsdienu keramikas izstādes.
Latgales kultūrvēstures muzejā Rēzeknē muzejpedagoģiskās programmas ,,Kā top maize “ ietvaros 1.a klases skolēni skatījās filmu par maizītes tapšanu senatnē un mūsdienās, mācījās atšķirt miežu, rudzu, kviešu, auzu graudus, izspēlēja sēšanas, pļaušanas, maizes mīcīšanas, cepšanas procesu rotaļās, dejoja talcinieku deju, cienājās ar tēju, maizi un ievārījumu, iepazinās ar senajiem dzirnakmeņiem, maizes cepšanas piederumiem, senajiem darbarīkiem. Bērniem ļoti patika cienāšanās ar maizi un rotaļās iešana.
1.a, 2.a, 3.ac klašu skolēni ARPC ,, Zeimuļs” darbojās māla meistardarbnīcā – veidoja rozes un pogas no māla. Bērniem bija prieks par darbošanos ar mālu.
Tika dota iespēja pabūt uz GORA lielās skatuves un iejusties slavenību lomās (izmēģināt sevi), pārbaudīt akustiku lielajā koncertzālē. “Zeimulī” uz terases tika pūsti ziepju burbuļi. Šī nodarbe visus sajūsmināja. Ļoti patika gides stāstījums par industriālo arhitektūras veidu. Tika saskatītas latvju zīmes uz ēkas sienām – auseklīši ( katrā auseklītī iezīmēts burtiņš).
1.b, 2.b, 3.b, 4.b klases skolēni teātrī ,,Joriks” noskatījās tizrādi ,,Nāriņa”. Bērni sajūsminājās par dekorācijām, kostīmiem, mūziku, deju (polku), viņus pārsteidza specefekti, dekorāciju nomaiņa. Tika izjusta teātra atmosfēra, pievērsta uzmanība uzvedībai teātrī. Mācība pasakas beigās lika saprast, ka mīlestībai ir liela nozīme cilvēku dzīvē, kā arī to, kādām jābūt attiecībām starp cilvēkiem.
Aglonas maizes muzeja vadītāja iepazīstināja 5.b un 6.b klases skolēnus ar labības audzēšanas un maizes tapšanas procesu. Bērni ar interesi klausījās pasaku par vilku, kurš kopā ar saimnieku audzēja maizi. Tika uzsvērts, ka tieši Latvija ir tā valsts, kas slavena ar garšīgu rudzu maizi. Bērni pirmo reizi dzīvē redzēja senos darbarīkus (sirpi, dzirnakmeņus, spriguļus, abru mīklas jaukšanai un mīcīšanai, lizes). Vislabāk patika pašiem veidot maizes kukulīti, apzīmēt to ar noteiktu zīmi, lai pēc izcepšanas atrastu savējo, paša veidoto. Kukulīti bērni paņēma uz mājām – bija lepni, ka paši izcepuši maizīti. Ar sajūsmu stāstīja par lielo saimes galdu, pie kura notika tējas dzeršana un ābolu pīrāga, saldskābās, rudzu maizes ēšana. Tika iepazīstināti arī ar seno latviešu galda kultūru.
Vidusskolēniem tika dota iespēja noskatīties filmu ,,Tēvs Nakts”, kas iekļauta ciklā «Latvijas Filmas Latvijas simtgadei». Tā veltīta Žaņa Lipkes dzīves stāstam. Latvietis Žanis Lipke izglāba ne tikai savus draugus un kaimiņus, bet arī daudzus citus uz geto aizdzītos ebrejus. Pats viņš arī ir pretrunīga personība.
Filmas tēma – interese par vēstures griežiem un cilvēka spēju rīkoties kritiskās situācijās. Noskatoties šo filmu, vidusskolēniem bija iespēja labāk izprast tā laika notikumus, uzzināt par holokaustu.
Programmas ,, Latvijas skolas soma” ietvaros Maltas vidusskola iegādājās Latvijas kinematogrāfistu savienības piedāvātās 23 filmas mācību un audzināšanas stundām 1. – 12. klašu grupā.
Jāsaka liels paldies iniciatīvai ,, Latvijas skolas soma” par iespēju izzināt un iepazīt mūsu valsti, tās vēsturi, kultūras un dabas vērtības!
Maltas vidusskolas direktora vietniece izglītības jautājumos Anita Purviņa