Nesen publiskotais „DNB Latvijas barometra” pētījums attēlo iedzīvotāju viedokli par eiro ieviešanu un arī to, kā šis viedoklis ir attīstījies pēdējo gadu laikā. Redzams, ka iedzīvotāji pozitīvi vērtē ērtības, ko sniedz eiro ieviešana (nav jātur vairāki konti, nav jāmaina valūta ceļojot, nav izmaksu par latu konvertāciju uz eiro utt.).
Salīdzinot ar iepriekšējām aptaujām, ir ievērojami pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kas par vienu no galvenajiem eiro ieviešanas ieguvumiem uzskata ciešāku iekļaušanos Eiropas Savienībā. Šo viedokli neapšaubāmi ir ietekmējusi Krievijas agresija Ukrainā un sarežģītā ģeopolitiskā situācija reģionā.
Kā liecina „DNB Latvijas barometra” pētījums, galvenie zaudējumi saistībā ar eiro ieviešanu tiek uzskatīti nacionālās valūtas zaudēšana un inflācijas pieaugums. Apgrozībā esošajai naudai, pirmkārt, ir jāpilda savas finansiāli ekonomiskās funkcijas, un tieši ekonomiskie argumenti bija galvenie, pieņemot lēmumus par pāreju no lata uz eiro. Tomēr nenoliedzami lats bija arī daļa no valstiskās identitātes, tāpēc zināma nostalģija pēc tā ir saprotama. Turklāt, salīdzinot ar iepriekšējo gadu aptaujām, redzams, ka toreizējās bažas par lata iespējamo devalvāciju pamazām piemirstas.
Iedzīvotāju bažas par inflācijas pieaugumu ir mazinājušās tikai nedaudz. Pārsteidzoši, bet puse respondentu uzskata, ka līdz ar eiro ieviešanu preču un pakalpojumu cenas ir ievērojami palielinājušās. Un tas ir situācijā, kad inflācija ir zem 1%! Pagājušajā gadā inflācija Latvijā un arī eirozonā kopumā bija krietni gan zem vēsturiski vidējā līmeņa, gan zem Eiropas Centrālās bankas inflācijas mērķa (inflācija nedaudz zem 2%). Pašreiz ekonomisti vairāk bažījas par iespējamo deflāciju eirozonā, nevis par pārāk strauju inflāciju. Nevar izslēgt, ka šāds iedzīvotāju viedoklis ir radies subjektīvu faktoru ietekmē. Lata nominālvērtība bija virs eiro, tādējādi cenas, izteiktas eiro, ir lielākas, nekā izteiktas latos – iespējams, tieši šis fakts izpaužas aptaujas rezultātos.
Analizējot Latvijas iedzīvotāju viedokli par eiro, jāpiemin arī „Eurobarometer” veiktās aptaujas. Tajās redzams, ka Latvijas iedzīvotāju atbalsts eiro ir strauji pieaudzis. 2012.gada nogalē tikai 35% iedzīvotāju pozitīvi vērtēja eiro. 2013.gada nogalē, pēc valdības veiktās informācijas kampaņas, eiro pozitīvi vērtēja vairāk nekā puse iedzīvotāju – 53%. Savukārt pagājušā gada nogalē eiro pozitīvi vērtēja jau 74% iedzīvotāju! Jāatzīmē, ka Eiropas Savienībā kopumā atbalsts eiro ir pieaudzis tikai minimāli – 2014.gadā tas bija 56%, salīdzinot ar 52–53% iepriekšējos gados.
Redzams, ka kopumā Latvijas iedzīvotāji ir pozitīvi novērtējuši pāreju uz eiro – gan praktiskās ērtības, gan lielāku finansiālo stabilitāti un pienesumu ekonomikai, gan arī ģeopolitisko izvēli par labu ciešākai integrācijai Eiropas Savienībā.
Valdis Dombrovskis,
Eiropas Komisijas viceprezidents,
bijušais Latvijas Republikas Ministru prezidents