Aizvadīta gada decembrī daudzi bērni un jaunieši vecumā no 7 līdz 18 gadiem aktīvi plānoja un būvēja dažādas celtnes, jo Minecraft sacensību dalībniekus aicināja atzīmēt Baltijas valstu simtgadi, virtuālajā vidē atveidojot mūsu kultūras mantojumu. Sacensību tēma bija „Kad pagātne satiek nākotni”, un tās vienlaicīgi notika visās trijās Baltijas valstīs. To laikā Minecraft vidē bija jāuzbūvē tas, ko komanda uzskatīja par interesantu un iedvesmojošu Latvijas kultūras mantojuma daļu. Sacensības bija daļa no starptautiskās #HourOofCode kampaņas, kas notiek 2018. gada decembrī, tajā piedalās vairāk nekā 100 miljonu jaunu cilvēku visā pasaulē. Kopumā Baltijas sacensībām pieteicās vairāk nekā 500 komandas, no tām 188 bija no Latvijas.
Vērtēšanas kritērijos ietilpa gan darba koncepcija, kas demonstrē izpratni par Latvijas kultūras mantojumu, gan kvalitāte un tehniskā sarežģītība — cik veiksmīgi izmantotas Minecraft iespējas, gan arī oriģinalitāte — radošums un jaunas idejas. Balvas tika pasniegtas trīs vecuma kategorijās (7–11 gadi, 12–14 gadi un 15–18 gadi), un galvenās balvas ieguvējs tika izvēlēts starp dalībniekiem visās Baltijas valstīs. Bija arī īpašās balvas, tostarp balva par labāko video.
No Kaunatas vidusskolas savu komandu “Ātrie izdzīvotāji” pieteica sākumskolas skolēni: Rinalds Paramonovs (2.a klase), Emanuels Kablanovs un Artemijs Rudanovs (1.a klase), kuri iesniedza vērtēšanai Mākoņkalna pili Rāznas ezera krastā un arī video. Viņu video ieguva speciālbalvu kā labākais un interesantākais video. Šis darbs rosināja zēnus gan labāk iepazīt savas valsts vēsturi, gan rosināja fantāziju, jo ir saglabājies maz liecību par Mākoņkalna pils izskatu, līdz ar to nācās apskatīt citas līdzīgas viduslaiku pilis, gan arī veicināja sadarbības prasmes. Pasniedzot balvas no organizētājiem, Microsoft Inovāciju centra darbiniece Zelma Martinsone (uz foto kopā ar komandas pārstāvi Rinaldu Paramonovu) izteica prieku un cerību arī nākotnē sastapties ar Minecraft pasaules veidotājiem. Viņa ļoti viesmīlīgi iepzīstināja ar Microsoft darbības vidi, izrādot gan darbinieku telpas, gan konferenču zāli.
Sacensībām iesniegtos darbus klātienē vērtēja augsta līmeņa eksperti – Dr. Sc. Ing. Renāte Strazdiņa, Microsoft vadītāja Baltijā, Linda Pavļuta, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja vadītāja, Sandra Ozoliņa, Kultūras Informācijas sistēmu centra direktora vietniece, Sandis Kolomenskis, Squalio valdes priekšsēdētājs, Lidija Terjošina, Microsoft Latvia Izglītības sektora biznesa attīstības vadītāja, Andris Cišs, programmēšanas skolas HelloIT līdzdibinātājs un Oļegs Jonelis, programmēšanas skolas HelloIT projektu vadītājs. Savukārt neklātienē savu vērtējumu par darbiem sniedza Dr. Oec. Signe Bāliņa, Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente, un Maija Obrumāne, Microsoft studentu partnerprogrammas vadītāja Latvijā.
Ināra Paramonova
Foto: Vladimirs Likovs un no personīgā arhīva