Ir klusais laiks. 17. martā garīgo dziesmu dziedātāji pulcējās ikgadējā Lielā gavēņa laika garīgo dziesmu pēcpusdienā F. Trasuna muzejā “ Kolnasāta”, lai vienotos dziesmās Jēzus Kristus godam.
Pirms Lieldienām ir Lielais gavēnis, kas ilgst septiņas nedēļas, kura laikā ticīgie atceras Jēzus Kristus ciešanas, ievēro klusāku dzīvesveidu un gremdējas pārdomās, atsakās no gaļas ēdieniem trešdienās un piektdienās.
Pasākuma laikā izskanēja daudz skaistu domu par gavēņa laiku un cilvēku lomu tajā. Galvenā pamatideja bija labestības un sirsnības vairošana un pārliecība, ka Jēzus Kristus nestais upuris nav bijis velts.
Mūsdienās gavēnis ir ieguvis nedaudz savādāku nozīmi nekā kādreiz, kad to stingri ievēroja visās ģimenēs. Šodien ar jēdzienu gavēnis vairāk saistās nevis kluss dzīvesveids un atturēšanās no konkrētu produktu lietošanas uzturā, bet gan sevis un savas rīcības izvērtēšana, atturēšanās no pārmērīgas sociālo tīklu izmantošanas, kā arī līdzcietības un tolerances aktualizēšana savā ikdienā. Visu iepriekšminēto svarīgi ir ievērot ne tikai gavēņa laikā, bet arī ikdienā, jo tas veicinātu ne vien sabiedrības atveseļošanos, bet būtu svadabīgs garants tās turpmākai veiksmīgai pastāvēšanai un attīstībai. Savā ziņā varētu teikt, ka gavēnis, būtībā, ir vispārcilvēcisko normu un vērtību aktualizēšana un ievērošana.
Šogad Kolnasātā skanēja daudz dažādu garīgo dziesmu – sākot ar visiem zināmām un katru gadu dziedātām, un beidzot ar tādām, kuras savā laikā ir dziedājušas mūsu vecāsmātes. Paldies par atsaucību un piedalīšanos pasākumā Vārkavas novada folkloras kopai “Dzeipurs” (vad. Marija Salceviča), Riebiņu novada Galēnu pagasta kultūras nama folkloras kopai “Vydsmuiža” (vad. Anna Kupra), Rēzeknes folkloras kopai “Rūta” ( vad. Irina Rampāne), Vērēmu tautas nama folkloras kopai “Vorpa” (vad. Sarmīte Strupoviča), Mākoņkalna tautas nama folkloras kopai (vad. Ināra Smirnova), Ozolmuižas pagasta folkloras kopai “ Ūzuleņi” (vad. Marija Andina) un, protams, pašmāju, Sakstagala pagasta folkloras kopai “Kolnasāta” ( vad. Madara Broliša).
Pasākuma dalībnieki bija aicināti dalīties savas puses gavēņa laika kulinārajā mantojumā. Tika stāstīts un piedāvāts nogaršot tādus tradicionālus ēdienus kā kļockas, pupiņu kotletes, vinegretu, murcavku, apceptas ķiplokmaizes u.c. Klātesošie tika iepazīstināti ar dažādu gavēņa produktu labajām īpašībām, piemēram, linsēklu eļļa satur daudz vitamīnu un barības vielu, ko zināja arī mūsu senči. Var secināt, ka gavēņa laika ēdienkarte ir bijusi visai plaša.
Lai visiem svētīgs Jēzus Kristus augšāmcelšanās gaidīšanas laiks.
Inta Deksne,
F. Trasuna muzeja “ Kolnasāta” direktores p.i.
Solvitas Teilānes foto