Jūlija pēdējās nedēļas nogalē mūsmāju pagalmā bija neparasti svētki. Svētki sirsnīgam smaidam un draudzīgam rokasspiedienam. Šajos svētkos visskaistāko dāvanu saņēma visi tie, kas 29. jūlija pievakarē bija sapulcējušies Rikavas kultūras namā uz starptautiskā etno festivāla “Gosti” ieskaņu koncertu. Patiesi smaidi un neviltota sirsnība, kas pavadīja skanīgos priekšnesumus, bija šī pasākuma lielākā vērtība, un šo dāvanu saņēma klausītāji.
Ja mēs ielūkotos Dainu Skapī, tad atklātu, cik tautības latviešu tautasdziesmās tiek pieminētas. Ir vērtīgi izzināt, kādas latviešu rakstu zīmes ir līdzīgas ar citu tautu zīmēm un kāda ir to nozīme. Dažādu tautu tērpu ņirboņā mēs pamanām savam tautu tērpam raksturīgās krāsas. Mēs spēlējam uz līdzīgiem instrumentiem, mūsu tautas dziesmās ieskanas citu tautu melodiju motīvi. Kur gan citur mūsu dvēseles var tik skaisti un skanīgi sastapties, ja ne dziesmā? Mēs sienam balsu pušķi no skaņu ziediem, kas viļņo visapkārt. Mēs sienam balsu pušķi un priecājamies – cik saskanīgi sanāk.
Ikviens var iepazīties ar Latvijā dzīvojošo tautību folkloras neparastumu, tradīciju dažādību un tērpu košumu. Savu ciemiņu pulkā priecājāmies redzēt divus kolektīvus no Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras nama – ukraiņu vokālo ansambli “Vodograj” un vokālo ansambli “Harmonija”. Īpašu gaisotni un enerģiju mūsu pagalmā ienesa krievu folkloras ansamblis “Raduņica” no Vladimiras apgabala, Suzdaļas (Krievija). Protams, ciemiņus uzņēma un pasākumā piedalījās arī etnogrāfiskais ansamblis “Rikava”, kas atklāja koncertu ar Rikavas apkārtnē pierakstītām latgaliešu tautas dziesmām.
Vokālā ansambļa “Harmonija” repertuārā ir krievu tautas dziesmas, krievu autoru dziesmas, kā arī latviešu un latgaliešu dziesmas. Interesanti ir ansambļa radošie meklējumi, vienā dziesmā apvienojoties krievu folkloras un mūsdienu mūzikas ritmiem. Skatītājus ielīksmoja kolektīvam raksturīgā neordinārā pieeja sen zināmām dziesmām, un patīkami pārsteidza tā profesionālisms.
Ukraiņu tauta var lepoties gan ar saviem tērpiem, gan priecēt ikvienu ar savdabīga rakstura un temperamenta dejām un dziesmām. Ukraiņu vokālā ansambļa “Vodograj” repertuārā ir gan romantiskas, gan filozofiskas, gan jestras un humorpilnas ukraiņu tautasdziesmas. Akcentējot savu unikalitāti, viņi savas nacionālās tradīcijas, zināšanas un paražas prot parādīt tikai savai tautai visraksturīgākajā veidā.
Vistālāko ceļu pie mums bija mērojuši ciemiņi no Krievijas – folkloras ansamblis “Raduņica”. Kolektīva darbības galvenais mērķis ir klausītāju iepazīstināšana ar krievu tautas folkloru, folkloras popularizēšana tās dzīvā izpildījumā, krievu tautas tradīciju saglabāšana. Kolektīva repertuārā ir vairāk nekā 400 tautas dziesmu, kas savāktas tieši Suzdaļas apkārtnē. “Raduņica” ir īpaša ar savu dziedāšanas un muzicēšanas manieri. “Mēs dziedam tā, kā to darīja mūsu vecvecmāmiņas”, tā, iepazīstinot ar sevi, teica kolektīva vadītājs. Mākslinieku rokās apbrīnojami skanēja gan senlaicīgā muzicēšanas stilā noskaņotā vijole, gan balalaika, gan “garmoška” un no niedrēm darināti pūšamie instrumenti.
Kuplā pulkā sanākušos skatītājus viesi aicināja dziedāt līdzi, veda rotaļās un izdancināja. Sirsnīgie aplausi un neviltotās pozitīvās emocijas bija labākais paldies par pozitīvajām emocijām un sirsnību, kas staroja no katra priekšnesuma. Savukārt ciemiņi pateicības vārdus veltīja pasākuma organizatoriem un atbalstītājiem: Rikavas kultūras namam, etnogrāfiskajam ansamblim “Rikava” un Rikavas pagasta pārvaldei.
“Ar tautu ir tāpat kā ar atsevišķu cilvēku: katrai ir savs vienreizīgais skaistums, ir tikai jāprot atrast.” /Zenta Mauriņa/
Aija Dundure,
etnogrāfiskā ansambļa “Rikava” vadītāja
Ineses Vērdiņas fotogrāfijas