Kopš 2013. gada Apvienoto Nāciju Organizācija aicina pasaules valstu valdības, pašpārvaldes un iedzīvotājus iesaistīties un pievērst īpašu uzmanību ar dzimumu saistītās vardarbības novēršanai. 16 dienas pret vardarbību pasaulē sākas 25. novembrī, dienā, kas veltīta cīņai pret vardarbību pret sievietēm un rit līdz 10. decembrim, Starptautiskajai cilvēktiesību dienai.
Resursu centrs sievietēm MARTA rosina Latvijas sabiedrību aktīvāk iesaistīties vardarbības novēršanā, aicinot domāt par sabiedrības veidotajām dzimtes konstrukcijām un daloties ar patiesiem stāstiem. 16 dienās MARTA plāno vairāk kā 10 dažādus notikumus Latvijā, gan mākslas un kultūras pasākumus Rēzeknē, gan seminārus un konferences speciālistiem Latvijas pilsētās.
Izstāde SIEVIETE. FAKTS
Rēzekne, Latgales vēstniecība GORS, 23.novembris – 7.decembris
Četri Latvijas fotogrāfi: Aiga Rēdmane, Jānis Deinats, Kristaps Kalns un Mārtiņš Cīrulis savā ikdienas darbā, veidojot mediju saturu, fotografē dažādas sievietes. Lēmumu par to, kāda izskatās sieviete medijos, pieņem redaktors, pildot izdevēja pasūtījumu. Šoreiz viņi cenšas notvert dažkārt nemanāmo robežu, kas vai nu piešķir, vai atņem sievietei vērtību. Kopīga ir idejas ievirze, tikmēr izstādē redzamais būs privāts un personisks katra fotogrāfa redzējums.
Praktiskās darbnīca sievietēm “Mans ķermenis – mana drošība. Kā sevi pasargāt tuvās attiecībās?”
Rēzekne, 23. novembris, Jēkabpils, 24. novembris
Darbnīcas laikā dalībniekiem būs iespēja apzināt rīcības un praktiskus padomus kā sevi pasargāt no vardarbības tuvās attiecībās. Vērtēsim gan atsevišķas pieredzes, gan sniegsim ieskatu Latvijas likumdošanā paredzētajos instrumentos, kurus var izmantot, lai sevi pasargātu. Darbnīcu vadīs Resursu centra sievietēm MARTA komanda, kas ikdienā strādā ar gadījumiem un sniedz praktiskus padomus sarežģītu situāciju risināšanā.
Apmācības jauniešu darba profesionāļiem un entuziastiem
Rēzekne, 23. novembris, Jēkabpils, 24. novembris
Gan Rēzeknē, gan Jēkabpilī MARTA vadīs vienas dienas apmācības profesionāļiem, kas strādā ar jauniešiem, īpašu uzmanību pievēršot cilvēktiesību jomai, sabiedrības daudzveidībai un identitāšu sociālajai konstruēšanai. Apmācības veicinās izpratnes veidošanos par dzimumu diskrimināciju, ļaus skolu darbiniekiem un skolēniem veidot iekļaujošāku vidi skolās, dos nepieciešamās zināšanas ar identitāti un dzimti saistīto jautājumu apspriešanai, kā arī attīstīs prasmes, lai mazinātu ar dzimumu saistīto vardarbību.
Gadījumu risinājumi un konsultācijas “Ceļojošā MARTA”
Rēzekne, 23. novembris
MARTAs ceļojošais konsultāciju birojs viesosies gan Rēzeknē, gan Ventspilī, sniedzot bezmaksas konsultācijas sarežģītu situāciju risināšanā. Konsultācijas sniegs MARTAs sociālā darbiniece un juriste.
Lugas SEPTIŅI lasījums
Rēzekne, Latgales vēstniecība GORS, 7. decembris
Luga ir stāsts par septiņu dažādu valstu sieviešu (Afganistāna, Ziemeļīrija, Krievija, Gvatemala, Pakistāna, Kambodža un Nigērija) likteņiem, kuras vieno drosme mainīt savu dzīvi un uzdrīkstēšanās pārvarēt sabiedrības noteiktos stereotipus. Izcīnījušas savas personiskās cīņas, šobrīd visas lugas varones ir aktīvas sabiedriskas darbinieces. Tā ir satriecoša manifestācija demokrātijas un cilvēktiesību vārdā. Luga iestudēta kā lasījumi uz skatuves.
Luga ar panākumiem ir izrādīta daudzviet pasaulē – Balkānos, Zviedrijā, ES parlamentā Briselē. Ņujorkā izrādi ar ievadvārdiem atklāja Hilarija Klintone, bet Oskara balvas laureāte Merila Strīpa izrādē atveidoja Inesi Makkormaku, Ziemeļīrijas cilvēktiesību aizstāvi.
Ikreiz to lasa septiņi dažādi cilvēki, vietējās sabiedrības autoritātes, kas pārstāv atšķirīgas sabiedrības grupas – tie ir politiķi, sabiedriski darbinieki, sportisti, žurnālisti un cilvēki, kuri ir izdzīvojuši personiskās un valstiskās krīzēs. Ikviens no stāstiem ir dziļi personisks; tie runā gan par dzīves sašķēlumu, pārdzīvoto vardarbību, gan drosmi dzīvot tālāk. Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, lugas lasījumā piedalīsies tēlniece Svetlana Skačkova-Marčenko, žurnāliste Aleksandra Elksne, Rēzeknes pašvaldības kultūras un tūrisma aģentūras direktores vietniece Maija Brēķe, Rēzeknes Augstskolas profesore Ilga Šuplinska, dzejniece Anna Rancāne, kā arī Zviedrijas vēstnieks Latvijā Henrihs Langerholms un LR Saeimas ģenerālsekretāre Kārina Pētersone.
Lugas autores ir starptautiski novērtētas dramaturģes: Paula Cizmar, Catherine Filloux, Gail Kriegel, Carol K. Mack, Ruth Margraff, Anna Deveare Smith un Susan Yankowitz. Dramaturģiskā materiāla pamatā ir 2007. gadā veiktas intervijas ar lugas varonēm.
Izrāde notiks latviešu, latgaliešu, angļu un krievu valodā, ar tulkojumu latviešu un krievu valodā. Tā ir paredzēta plašam skatītāju lokam.