Aicinām apmeklēt jaunatklāto dabas izglītības centru „Rāzna”

Publicēts 14.01.2014

2013.gada nogalē Rāznas nacionālā parka teritorijā, Lipuškos, Skolas ielā 3 atklāts dabas izglītības centrs (DIC) „Rāzna”. Tas ir viens no četriem dabas izglītības centriem, ko Igaunijas-Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta „Dabas izglītības sekmēšana – efektīvs līdzeklis sabiedrības dabas apziņas veidošanai” ietvaros izveidojusi Dabas aizsardzības pārvalde. Līdzīgi centri ierīkoti „Meža mājā” Ķemeru nacionālajā parkā, Kocēnu pagasta „Vecupītēs” Gaujas nacionālajā parkā un Salacgrīvā Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta teritorijā.

Pateicoties tam, ka projekta partneru vidū ir Dagdas novada pašvaldība, Rāznas nacionālā parka teritorijā izveidots arī otrs dabas izglītības centrs. Tas atrodas Ezernieku pagasta Jaundomes muižā, bet ekspozīcija ir veltīta Ežezeram un ūdens iemītniekiem (saziņai: Armands Pudniks, 25960309).

Bet ko tad piedāvā dabas izglītības centrā „Rāzna”? Centrā ir izveidota izstāde „Iepazīsti un sajūti Rāznas nacionālo parku!”, kuru iespējams apmeklēt gan patstāvīgi, gan centra darbinieka pavadībā. Ir vērts to aplūkot un sajust ar visām maņām – ieraudzīt palielinājumā, aptaustīt, pasmaržot, saklausīt. Pie aktivitāšu galdiem gaida dažādi uzdevumi: noteikt koku pēc tā silueta, atrast zīmējumā attēloto dzīvnieku darbības pēdas, izvēlēties nogāžu un gravu mežu iemītniekiem piemērotāko dzīvesvietu vai sazīmēt spožās un rūsganās skudras atšķirīgās pazīmes. Rāznas nacionālā parka kartē var atrast daudzu objektu un dabas taku atrašanās vietas.

DIC tuvumā ierīkota Sajūtu taka, kuru izstaigāt basām kājām un sajust dabas materiālu pieskārienu pēdām ļauts ikvienam.

Iepriekš piesakoties, iespējams piedalīties dabas izziņas nodarbībās par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām, par Rāznas nacionālā parka iemītniekiem ūdenī, mežā, pļavā vai ezera piekrastē. Nodarbības notiek gan telpās, gan dabā. Lekcijas un nodarbības papildinām ar dažādām vides izziņas spēlēm. Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstīta projekta „Dabas izglītības centri – sabiedrības dabas apziņas veidotāji” ietvaros 2013.gadā izveidotas vairākas jaunas spēles: „Ekosistēmas”, „Latvijas koku tangrams”, „Upes tīrīšana”, „Parkupols” un „Labi sēņu māmiņai”.

Dabas izglītības centrā rīkosim Mitrāju dienu, Ūdens dienu, Putnu dienas un citus bioloģiskajai daudzveidībai veltītus pasākumus, seminārus un radošas darbnīcas. Ja vēlaties izstaigāt Lielā Liepukalna dabas taku vai Akmeņu taku Lipušku tuvumā, uzzināt ko jaunu, kā arī atrisināt dažādus uzdevumus, centrā var saņemt darba lapas „Brīnumi Lielajā Liepukalnā” vai Alnīša piedzīvojumi Akmeņu takā”.

Dabas izglītības centra apmeklējums ir bez maksas, taču nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, zvanot 29139677 vai rakstot regina.indrike@daba.gov.lv.

Informācija par dabas izglītības centru „Rāzna” pieejama Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā www.daba.gov.lv

Laipni aicināti izmantot dabas izglītības centra „Rāzna” piedāvājumu un apmeklēt to!

Dabas izglītības centrs „Rāzna izveidots Igaunijas-Latvijas-Krievijas Pārrobežu sadarbības programmas projekta „Dabas izglītības sekmēšana – efektīvs līdzeklis sabiedrības dabas apziņas veidošanai” jeb „Cilvēki un daba” ietvaros.

Projekts „Cilvēki un daba” tiek īstenots Latvijas, Igaunijas un Krievijas Federācijas teritorijās, un tā galvenais mērķis ir sabiedrības vides apziņas celšana ilgtspējīgai un integrētai dabas aizsardzībai projekta darbības reģionā, kā arī projektā iesaistīto dabas aizsardzības institūciju kapacitātes pilnveidošana dabas izglītības jomā. Projekta ilgums ir 30 mēneši – līdz 2014.gada 30.septembrim. Projektu līdzfinansē Igaunijas-Latvijas-Krievijas Pārrobežu sadarbības programma Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta ietvaros 2007-2013. Kopējais projekta finansējums ir 1 499 977 EUR, no kuriem 90% – 1 349 979 EUR ir Igaunijas-Latvijas-Krievijas Pārrobežu sadarbības programmas līdzfinansējums.

Regīna Indriķe, Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības speciāliste, projekta „Cilvēki un daba” reģionālā vadītāja
Foto: R.Indriķe

2

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0