Bērzgale pievienojas Baltu vienības uguņu sasauksmei

Publicēts 24.09.2020

22. septembris kopš 2000. gada Latvijā un Lietuvā ir oficiāli atzīmējams datums un kopīga svētku diena– Baltu vienības diena. Šai samērā nesenajai tradīcijai pamatā viduslaiku vēstures notikums – kauja pie Saules 1236. gada 22. septembrī. Tā bija viena no smagākajām kaujām Baltijas krusta karos. Šīs kaujas sekas joprojām skatāmas Baltijas reģiona politiskajā kartē – Latvijas un Lietuvas robežas nostiprināšanās tur, kur arī mūsdienās tā atrodas.

Kopš 2005. gada Lietuvas Dabas un kultūrvēstures aizsardzības klubs izplata Aicinājumu iedegt Baltu Vienības uguni svētkalnos, senajos pilskalnos, dzimtu svētvietās, lai daudzinātu kopības spēku, vienošanās nozīmību. Jo gadus, jo spilgtāk šais uguņos ļaudis liek vienošanās domu – baltu tautu – lietuvju, latviešu, prūšu, baltkrievu (gudu) vienotību, un arī mūsu tuvo tautu – līvu, igauņu, – asins balsi piesaucot, jo tik cieši mēs Latvijā esam ar to savijušies, ka esam kā viens.

Arī bērzgalieši šogad pievienojās Baltu vienības uguņu sasauksmei un pulcējās pie ugunskura Bērzgales muižas parkā. Kultūras nama vadītāja klātesošos iepazīstināja ar vēstures faktiem par Saules kauju un Baltu vienības dienu. Muzeja vadītāja Skaidrīte Apeināne sniedza ieskatu Antona Rupaiņa rakstītajā par baltu valodām darbā “Arheolingvistika”. Vakara gaitā kopā ar folkloras kopas dziedātājām klātesošie vienojās dziesmā, dziedot gan latviešu, latgaliešu un lietuviešu tautas dziesmas, gan visiem zināmas un populāras tautā iemīļotas dziesmas.

Bērzgales kultūras nama vadītāja Daila Ekimāne

Foto Arvīds Dunskis, Anda Samuša

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0