Ar LEARN projekta atbalstu tapusi keramikas darbnīca

Publicēts 14.08.2015

learnKeramiķim Pēterim Gailumam Rēzeknes novada Ilzeskalna pagastā šovasar cepli nākas dedzināt pavisam bieži – podnieka īpatnējā, tradicionāli mūsdienīgā rokrakstā veidotie trauki ir ļoti pieprasīti, arī jaunajā ceplī, kur dūmakaini melnie toņi mijas pavasarīgu zaļganumu un vara sarkanumu, katram traukam jau ir savs pasūtītājs. Šis gads podniekam ir darbīgs un bagāts ar jauniem izaicinājumiem, tie ir gan jauni, interesanti pasūtījumi, gan nupat pārbūvētā vecā kūtiņā iekārtotā keramikas darbnīca, kas tapusi, pateicoties Rēzeknes novada pašvaldību izveidotā nodibinājuma lauku ekonomikas atbalstam (LEARN) piešķirtajam finansējumam. Pētera Gailuma projekts “Keramikas darbnīcas izveide” bija viens no 13 uzņēmēju projektiem, kas tika atbalstīti LEARN izsludinātajā projektu konkursā uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai Rēzeknes novada teritorijā. Konkursā startēja 64 esošie un potenciālie novada uzņēmēji ar kopējo pieprasījumu pēc LEARN finansējuma 155 919,00 eiro apmērā. Plānotais projekta finansējums ir 3000.00 EUR, bet paša Pētera līdzfinansējums 1321,83 EUR.

Jaunas keramikas darbnīcas izveidi diktējusi dzīves nepieciešamība. “Man ir darbnīca, kur es strādāju gada aukstajos mēnešos, bet tā ir ļoti maza, ja kāds ciemiņš, tūristi, skolēnu grupas atbrauc un grib padarboties, tad galīgi nav vietas. Nolēmu pārbūvēt veco kūtiņu par darbnīcu. Darbnīca būs apkurināma, otrajā stāvā kāds varēs arī pārnakšņot,” – par savu projektu stāsta Pēteris Gailums. Simtgadīgās ēkas pārbūve nu jau pabeigta, atlikuši tikai iekšdarbi, lai tad varētu novietot podnieka virpu un citas iekārtas jaunu uguns, māla un podnieka roku veidotu brīnumu tapšanai.

Pēteris atzīstas, ka līdz šim projektu konkursiem viņš gājis apkārt ar līkumu, par šo esot pastāstījusi meita, arī palīdzējusi uzrakstīt pieteikumu. Savu padomu neliegusi arī LEARN vecākā konsultante Daina Butlere.

“Tā ir ļoti laba iespēja, it sevišķi mazajiem uzņēmējiem, amatniekiem, kuriem grūti pretendēt lielajos projektos, jo neviens ar taviem pāris tūkstošiem, neies krāmēties. Cerams, ka tā būs arī turpmākajos gados, paldies pašvaldībai un LEARN darbiniekiem,” – saka Pēteris Gailums.

Jaunā darbnīca būs krietns atspaids keramiķa darbā, kā arī veicinās tūristu pieplūdi. Arī tagad Pētera Gailuma keramika un dzīvesbiedres Maijas krāšņais daiļdārzs Ilzeskalna pagasta Vecgailumos ir iecienīts tūrisma objekts, pat par spīti putekļainajam un grambainajam grants ceļam. Par asfaltu vai dubulto virsmas segumu ceļā Rogovka – Ilzeskalns – Rēzekne pagaidām var tikai sapņot, tomēr Pētera keramika ir aplidojusi visu pasauli. Pagājušajā gadā kopā ar Staņislavu Viļumu un Viktoru Pankovu īstenots apjomīgs darbs – autentisko krāsns podiņu pagatavošana Bauskas viduslaiku pilij. Viesi no visas pasaules, kas apmeklēja Latviju ES prezidentūras laikā, saņēma dāvanā arī Pētera Gailuma veidotos svilpauniekus – māla vālodzītes. Stokholmas vikingu krogā Zviedrijā alu un vīnu vikingu pēcteči varēs baudīt no Pētera Gailuma darinātajiem māla kausiem. Arī vietējie ļaudis ir iecienījuši Pētera darinājumus, uzņēmumi pasūtījuši balvas savu sporta sacensību uzvarētājiem, pašvaldības – suvenīrus un krūzītes, kāzinieki – servīzes jaunlaulātajiem. “Traukus pasūta gan rīdzinieki, gan vietējie, tagad arī mūsu ļaudis jau labi prot novērtēt keramiku. Jau pagājis tas laiks, kad visiem vajadzēja franču stiklu un ķīniešu porcelānu, ar kuru piegrūsta pilna Latvija.”

Pēteris Gailums vairāk dedzina melno, jeb reducētās keramikas cepli, tomēr viņa trauki neizskatās tikai melni, bet gan ir pārsteidzoši koši. “Pilnīgi melni trauki man šķiet tādi kā drusku par drūmu, man gribas kaut ko jautrāku. Tā arī izmantoju krāsainās glazūras, apgleznojumus. Cilvēkiem arī tā patīk. Gan zaļie, gan sarkanīgi vara toņi.”

Anna Rancāne

Autores foto

DSC06483 DSC06484 DSC06487 DSC06522 DSC06524 DSC06526 DSC06529 DSC06531 Svilpaunieks - vālodzīte Es prezidentūrai Latvijā

Stokholmas vikingu bāram pasūtītie kausi tapuši Pētera Gailuma darbnīcā DSC06541

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0