Aizritējušas Latgales Podnieku dienas – 2016

Publicēts 03.05.2016

Jau tradicionāli aprīļa otrajā pusē keramiķi un viņu talanta cienītāji tiekas Latgales podnieku dienās. Māla meistari kopā pulcējas jau 36 gadus, un šogad svētku galvenie pasākumi notika no 29. līdz 30. aprīlim Rēzeknes novada Ozolaines un Lūznavas pagastā.

Podnieku dienu gaidītākais notikums ir keramikas cepļa kurināšana. Šoreiz dūmi kūpēja keramiķa Staņislava Viļuma darbnīcā ar saldo nosaukumu “Cukrasāta” Ozolaines pagastā. Meistars smej, ka tikpat tradicionāls kā pašas Podnieku dienas, ir arī apmeklētāju jautājums – “Cik māla darinājumu ietilpst vienā ceplī?” Izrādās, ka šogad ugunskristības piedzīvoja vairāk nekā 200 krūzes, glāzes, svečturi un citi māla darinājumi. Lai gan tika kurināts melnās jeb svēpētās keramikas ceplis, draudzības vārdā savus darbiņus bija atveduši arī tie meistari, kuri ikdienā strādā ar glazēto keramiku. Jautāts, kā tas ir – uzņemties gādību par Podnieku dienu galveno cepli, meistars atzina, ka tas esot gan liels gods, gan liela atbildība.

Ar smaržīgo skujkoku malku kurinātais ceplis tika atvērts 30. aprīļa rītā, kad ikvienam apmeklētājam bija iespēja izņemt no cepļa un paturēt rokās vēl siltos māla darinājumus. Podnieku dienu izskaņā Lūznavas muižā tika atklāta ikgadējā izstāde. Līdz 23. jūnijam tajā ikviens interesents var novērtēt aptuveni 35 Latgales keramiķu meistardarbus – gan krāšņi glancētus, gan bagātīgi rotātus, gan lipinātus, gan veidotus sarkanajā un melnajā glazūrā. Izstādes apmeklētāji atzina, ka šoreiz keramiķi ir pārspējuši paši sevi, jo tik krāšņu un daudzveidīgu izstādi, neatceras redzējuši pat uzcītīgākie ikgadējo Podnieku dienu apmeklētāji.

Podnieku dienu izstādi papildināja lietuviešu komponista un gleznotāja Mikolajus Konstantina Čurļoņa darbu reprodukcijas un dokumentālās fotogrāfijas, savukārt par muzikālo noformējumu parūpējās Dricānu folkloras kopa “Bolta vīšņa”, Vērēmu tautas nama folkloras kopa “Vorpa”, Ilzeskalna tautas nama folkloras kopa, grupa “Rūnas”, kā arī mūziķis Einārs Lipskis, kurš muzicēja uz jaunā Lūznavas muižas koncertflīģeļa.

Podnieku dienas apvieno visus Latgales māla meistarus – tos, kas amatu mācījušies skolās, podniekus, kas māla prasmi apguvuši pie kāda vecmeistara, un tādus, kas pašmācības ceļā cenšas iepazīt māla īpašības. Sveicot keramiķus, Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs pateicās podniekiem, kuri daudzu gadu garumā ir uzticīgi savam arodam un ir uzticīgi arī Podnieku dienu tradīcijai, kas ir māla meistaru profesionālie svētki. “Paldies arī ciemiņiem, jo, ja nebūtu intereses no apmeklētāju puses, nebūtu arī nozīmes ik gadu rīkot šos svētkus.”

Latgales podnieku dienas organizēja Rēzeknes novada pašvaldība, tautas lietišķās mākslas studija „Rēzeknes apriņķa pūdnīki” un Latgales Kultūrvēstures muzejs. Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Fotogalerija – Cepļa kurināšana pie Staņislava Viļuma

Fotogalerija – Cepļa izņemšana pie Staņislava Viļuma

Fotogalerija – izstāde Lūznavas muižā

Madara Ļaksa