“E-prasmju nedēļā” iespēju apgūt un uzlabot zināšanas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jomā izmantojuši vairāk kā 22 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, kas piedalījušies klātienes pasākumos, kā arī dažādos tiešsaistes digitālo prasmju novērtēšanas testos un konkursos.
Analizējot gan apmēram 7000 skaitītāja-tiešsaistes aptaujas atbildes, gan dalībnieku auditorijas klātienes pasākumos un vairāk kā 3300 IKT zināšanu novērtēšanas tiešsaistes testos, atklājās, ka pirmo reizi E-prasmju nedēļas vēsturē piedalījās vairāk sieviešu un meiteņu – 62%, kamēr vīrieši 38 %.
Vislielākais dalībnieku skaits bija vecumā līdz 24 gadiem (56%), tomēr iespējas apgūt jaunas zināšanas par tehnoloģijām aktīvi izmantojuši arī ekonomiski aktīvie iedzīvotāji vecumā no 25 līdz 54 gadiem (26%). 18% nedēļas dalībnieki bija vecāki par 54 gadiem.
Nedēļās pasākumos aktīvi iesaistītajās skolēni no 1.-12 klasei un studenti, kopā ap 50%, 27 % nodarbinātie, 7% uzņēmēji un pašnodarbinātie, bet 8% pensionāri un 7% bezdarbnieku.
“E-prasmju nedēļa” visā Latvijā norisinājās no 7. līdz 12. martam, un tā bija daļa no Eiropas kampaņu e-Skills for Jobs 2016 un Get Online week 2016 aktivitātēm. Latvijā pasākumu organizēšanā aktīvi iesaistījās 103 novadi un pilsētas. Kopumā iedzīvotājiem un uzņēmējiem bija iespējas piedalītas 788 klātienes pasākumos, ko nodrošināja vairāk nekā 150 partneri: ministrijas, valsts aģentūras, uzņēmumi, bankas, skolas un universitātes, bibliotēkas, pašvaldību iestādes un nevalstiskās organizācijas.
“Patīkami, ka salīdzinot ar pagājušo gadu, šogad E-prasmju nedēļā iesaistījās vēl vairāk jaunu pilsētu un pašvaldību, iezīmējot jaunus digitāli aktīvus punktus Latvijas e-prasmju kartē. E-prasmju nedēļa ir lieliska iespēja pašvaldībām un iedzīvotājiem sadarbībā ar IKT nozares uzņēmumiem pilnveidot savas digitālās prasmes,” uzsver Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards uzsver: “Šogad E-prasmju nedēļā mūsu ministrijas uzmanības centrā bija pašvaldību darbinieku izglītošana par e-pārvaldes sniegtajām iespējām, tādējādi sekmējot iedzīvotāju un uzņēmēju saziņas iespējas ar valsti un pašvaldību e-vidē, kā arī kopumā veicinot digitālās ekonomikas attīstību. 2016.gadā ir plānots atvērt vairākus jaunus valsts un pašvaldību vienotos klientu apkalpošanas centrus, kur iedzīvotājiem būs iespējas saņemt valsts un pašvaldības sniegtos publisko pakalpojumus ne tikai klātienē vienuviet, bet arī apgūt iemaņas kā to izdarīt e-vidē. Tāpēc mēs turpināsim aizsākto darbu – izglītot pašvaldību darbiniekus par e-pārvaldes sniegtajām iespējām, lai atvieglotu ne tikai saziņu ar valsts pārvaldi, bet arī taupītu finanšu resursus, jo VARAM pasūtītais pētījums apliecina, ka 1 papīra dokumenta izmaksas ir 4 reizes dārgākas par 1 e-dokumenta izmaksām.”
“Esam godam aizvadījuši kārtējo e-prasmju nedēļu – zinātkāros jauniešus iepazīstinājām ar dažādajām IKT nozares profesijām, kā arī sveicām “Programmē savai nākotnei” konkursa uzvarētājus, tostarp 12 gadīgo pirmās vietas ieguvēju Reini no Jelgavas. Skaidri redzam, ka Latvijā ir cilvēku potenciāls mūsu nozares attīstībai, tomēr arvien mums ir jādomā, kā popularizēt plašās IKT nozares piedāvātās iespējas jauniešu auditorijai. Eiropas Komisija apgalvo, ka līdz 2020 IKT nozarē trūks 825 000 profesionāļu. Microsoft no savas puses aktīvi strādās pie jaunās paaudzes e-prasmju izglītošanas Latvijā, t.sk. īpaši meiteņu uzrunāšanas un piesaistes mūsu nozarei. Lai iedrošinātu jaunietes iepazīt IKT nozari un sniegt savu ieguldījumu tās attīstībā, Microsoft globāli un Latvijā organizēs virkni aktivitāšu, t.sk. 30.martā sadarbībā ar Riga TechGirls “Meitenes IKT nozarē” iedvesmas pasākumu Microsoft Latvia birojā,” saka Ēriks Eglītis, Microsoft Latvia vadītājs.
“Esam gandarīti par e-prasmju nedēļas dalībnieku, un tieši, uzņēmēju aktīvo iesaisti tajā. Uzņēmējiem bija liela interese par digitālās vides iespēju izmantošanu to biznesa attīstības veicināšanā un tieši – par viņu iespējām piedalīties tiešsaistes pārdošanā. Saņēmām arī lūgumus par atkārtotu semināru organizēšanu, kas liecina par uzņēmumu interesi nākotnē aizvien vairāk izmantot digitālās vides izmantošanas priekšrocības,” apliecina a/s RIX Technologies valdes locekle Eva Butāne.
Šis bija septītais gads, kad E-prasmju nedēļa notiek Latvijā, kļūstot par neatņemamu marta tradīciju. Latvija visus šos gadus bijusi aktīvākā e-prasmju nedēļas organizētāja Eiropā. Iepriekšējo gadu laikā E-prasmju nedēļas norisē iesaistījās vairāk kā 180 000 dalībnieku, un notikuši vairāk kā 4500 dažādu pasākumu.
Šogad E-prasmju nedēļa norisinājās no 7. marta līdz 12. martam, un to koordinēja LIKTA un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Nedēļas galvenie partneri ir “Microsoft Latvija”, Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) un “RIX Technologies”.
Papildu informācijai:
LIKTA birojs
Tālrunis: 67311821
E-pasts: office@likta.lv