“Latvijas skolas somas’’ turpinājums Rēznas pamatskolā

Publicēts 18.12.2019

Rēznas pamatskolas skolēni arī 2019./2020. mācību gada 1. semestrī turpināja programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros iepazīt dažādas Latvijas kultūras un mākslas norises. Šajā semestrī bija saplānots daudzpusīgs programmas piedāvājums, kas aptvēra visus pamatskolas skolēnus.

11. oktobrī, 8. un 9. klases skolēni, kopā ar kaimiņu skolas – Kaunatas vidusskolas – skolēniem, pēc abu skolu vēstures skolotāju iniciatīvas, devās ekskursijā, lai klātienē iepazītos ar latviešu strēlnieku cīņu vietām I Pasaules kara laikā – Tīreļpurvu, Ziemassvētku kauju muzeju, Jelgavas novada Mangaļiem. Nodarbības “Latviešu strēlnieks Ziemassvētku kaujās’’ vadītāji, tērpušies latviešu strēlnieku formas tērpos, skolēniem stāstīja par latviešu strēlnieku kauju ikdienu un dalību kaujās. Skolēniem pašiem vajadzēja veikt dažādus fiziskus un sporta uzdevumus. Dalībnieki ar interesi iepazina strēlnieku ikdienas dzīvi, saprata, ka disciplīna armijā ir visaugstākā līmenī, tā ir bezierunu komandu izpilde, neskatoties uz dažādiem apstākļiem. Tas bija ļoti noderīgi, lai vizualizētu un klātienē izprastu Latvijas vēstures lappuses I Pasaules kara laikā. Šī programmas “Latvijas skolas somas’’ aktivitāte bija veltīta Latvijas simtgades atcerei un iedzīvināšanai skolēnu izpratnē.

Otrā vēsturiskā vieta, kuru skolēni apmeklēja šajā braucienā, bija Latvijas Okupācijas muzeja “Stūra māja’’ Rīgā. Nodarbības sākumā viņi apskatīja Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīciju “Čekas darbība Latvijā’’. Muzeja gida pavadībā apskatīja un fiziski izjuta bijušās čekas pagrabus, kameras, aizrestoto pagalmu. Skolēni noklausījās padomju represiju režīma ieslodzīto un notiesāto cilvēku stāstījumu par pārdzīvoto, tas bērniem bija atklāsmes brīdis un īsta vēstures paraugstunda. “Stūra mājas’’ atmosfēra atstāja ārkārtīgi spēcīgu emocionālu iespaidu, jo skolēni uzzināja šausminošas detaļas par ieslodzījumā pārdzīvoto, šis apmeklējums atstāja dzīvu piemiņu par padomju varas represijām un soda metodēm okupācijas laikā.

Savukārt 1. – 5. klašu skolēni 22. novembrī devās iepazīt ar vienu no senākajām Latvijas pilīm – Krustpils pili. Gida pavadībā skolēni iepazina pils vēsturi, apskatīja pils telpas, guvernantes Karlīnes Langes istabu, pabija pils pagrabā un iepazinās ar nostāstiem par Brūno dāmu. Skolēniem, sadaloties darba grupās, bija iespēja praktiski darboties izvēlētās muzejprogrammu nodarbībās muzejpedagogu vadībā, kas bija interesantas, izzinošas un radošas. Gan “Gaisma savām rokām’’, gan “Ziepju darbnīca’’ kļuva par salīdzināšanas vērtu nodarbību skolēnu radošā kultūras mantojuma apzināšanās procesā. Mājās atgriezāmies ar jaunām zināšanās un prasmēm, īpašs prieks par nelielu dāvaniņu saviem vecākiem, kuras tapa, izzinot un iepazīstot Krustpils pili.

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros mūsu skola iegādājās no organizācijas ,,Kinopunkts’’ demonstrēšanas tiesības, lai 28. novembrī skolā demonstrētu Latvijas 2019. gada novembra-decembra TOP 1 spēlfilmu “Dvēseļu putenis’’. Kinoseansu apmeklēja 6. – 9. klašu skolēni.

“Filmas autori precīzi izmantojuši ikvienu iespēju pacelt filmas emocionālo temperatūru virs bezjēdzīgi smagās realitātes, labi zinādami, ka jēdzienu “skatītāja gaidas” nedrīkst ne ignorēt, ne par zemu no ­ vērtēt. Skatītājus sasniedz arī iepriekš paredzami smeldzīgie un pacilājošie skati ar strēlnieku pavadīšanu karā un sagaidīšanu pēc uzvarām, ar Latvijas himnas motīvu un ievainoto karavīru dejošanu lazaretē, ar tēva snaipera šauteni un brāļa ordeni…” (no filmas recenzijas laikrakstā “Diena”). Aktuālas mākslas filmas demonstrēšana skolēniem kļuva par jaudīgu Latvijas vēstures vizualizētu mācībstundu, Dzimtenes mīlestības paraugdemonstrējumu, cilvēcības uzvaru pār kara un iznīcības bezjēdzību. Esam ļoti pateicīgi par šīs aktuālās un spēcīgās mākslas filmas demonstrēšanas iespējām savā skolā.

5. decembrī pamatizglītības fizikas programmas apguvei 8. un 9. klases skolēni devās mācību ekskursijā “Latgales vēstniecība GORS – ieskats koncertzāles aizskatuvē’’. Iepazinām lielo zāli, mazo zāli “Zīdaste’’, semināru zāles, mēģinājumu un horeogrāfijas zāles, pabijām aizskatuves zonā un ielūkojāmies mākslinieku grimētavās. Pa koncertzāles plašajiem logiem baudījām skaistos pilsētas panorāmas skatus. Uzzinājām, ka divās akustiskajās koncertzālēs skanējumu nodrošina to īpaša uzbūve: pateicoties sienu, griestu vairogiem, kuru leņķi ir maināmi, skaņa tiek atstarota un slāpēta. To palīdz risināt arī žalūzijas, aizkari, pat krēsli izvietoti saskaņā ar noteiktiem akustiskajiem raksturlielumiem. Tas viss ļauj “Goram” būt par labāko koncertzāli Baltijā. Iepazīšanās brauciens palīdzēja klātienē iepazīt fizikas teorijas darbībā un deva prieka, skaistuma, elegances vairošanas izjūtu mums visiem.

1. semestra noslēgumā, 12. decembrī, skolēni, kuri darbojas skolas dramatiskajā pulciņa apmeklēja Rēzeknes pilsētas teātra “Joriks’’ izrādi “Raksti man šovakar’’. Poētiski muzikālajā izrādē skolēni varēja klausīties mūsdienu autoru dzeju, ko aktieri runāja un dziedāja, papildinot to ar spilgtu muzikālo noformējumu. Skolēniem bija iespēja vērot, kā, organiski papildinot cits citu, uz skatuves satiekas vairāki mākslas veidi: dzeja, mūzika, teātris. Emocionalitāti papildināja skatuves noformējums, gaismas un projekcijas. Izrādi skolēni vērtēja kā ļoti patīkamu un nozīmīgu.

Vēlos pateikt paldies visiem tiem cilvēkiem, kuri piedalījās iniciatīvas “Latvijas skolas soma” plāna īstenošanā.

“Latvijas skolas soma” koordinators Rēznas pamatskolā Anatolijs Kozlovskis

Foto: Inga Katkovska

3 4 5 6

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0