Jauniešiem uzņēmējdarbības jēdziens nav svešs. Tas tiek popularizēts, kā arī tiek piedāvātas daudzas atbalsta programmas, taču mēs bieži baidāmies rīkoties un riskēt, jo visa pamatā ir neziņa par tālāk notiekošo. Lai šo barjeru būtu vieglāk pārkāpt, LLKC Rēzeknes nodaļā tikās aktīvi jaunieši, lai uzsāktu mācības, kas notiek Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešu uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros. Mācību pamatā ir intensīvs uzņēmējdarbības kurss, kura laikā jaunieši vecumā no 18 līdz 40 gadiem ieskatās ideju ģenerēšanas, mārketinga, finanšu, projektu piesaistes un tirgus izpētes jomā, kā arī apmeklē veiksmīgus lauku uzņēmējus.
12. novembrī jaunieši tikās pirmajā mācību dienā, kur lektores Marikas Rudzītes - Griķes (uzņēmuma “ArGaumi” vadītāja, zīmola “Handmade Latgola” idejas autore) vadībā pārrunāja tādus uzņēmējdarbības aspektus kā ideju ģenerēšana un definēšana, idejas virzīšana un tās realizācijas posmi, kā arī savas idejas prezentēšana potenciālajiem investoriem un klientiem. Jaunieši darbojās praktiski, kā arī aktīvi diskutēja par brīvajām ideju nišām Latvijas tirgū. Kursa laikā jaunieši tikās arī ar mārketinga speciālisti, RTA docētāju Ivetu Dembovsku, kuras vadībā pēc savas idejas izkristalizēšanas veica pirmos soļus tirgus analīzē, konkurentu apzināšanā, potenciālo klientu loka iezīmēšanā, kā arī sprieda par biznesa plāna nepieciešamību uzņēmējdarbības pirmsākumos. Nodarbībā par papildus līdzekļu piesaisti stāstīja Rēzeknes rajona kopienu partnerības pārstāve, uzsverot LEADER projektu konkursa iespējas, savukārt finanšu institūcijas ALTUM pārstāve vērsa uzmanību uz nosacījumiem, kas jāievēro, lai saņemtu finanšu institūcijas atbalstu. Mācību gaitā dalībnieki apmeklēja arī LIAA Rēzeknes biznesa inkubatoru, kur tā vadītāja Skaidrīte Baltace pastāstīja par iespējamo sadarbību un iepazīstināja ar esošajiem inkubatora dalībniekiem.
Mācību procesa ietvaros notika arī pieredzes apmaiņas brauciens, apmeklējot vairākus uzņēmējus. Pirmā vizīte bija pie 2016. gada konkursa “Laukiem būt!” 1. vietas ieguvēja Andra Višņevska (zīmola “Obeliskfarm” īpašnieka). Andra ģimenes iesāktā ideja par kaņepju audzēšanu un produktu ieguvi ir pāraugusi stabilā, atpazīstamā zīmolā, kas šobrīd ir populārs gan Latvijā, gan sāk iekarot ārzemju tirgu. Andris atzinīgi izteicās par jauniešiem doto iespēju tik īsā laika posmā apgūt uzņēmējdarbības uzsākšanai nepieciešamos pamatus. Šobrīd lielu popularitāti ir ieguvis arī Rēzeknes novada uzņēmums “KUUP”, kuru pārvalda Oskars Maculevičs kopā ar sievu Jolantu. Uzņēmums ir izvietojies bijušās Lendžu pamatskolas telpās, izplatot kafijas smaržu skolas gaiteņos. Oskars un Jolanta sirsnīgi dalījās ar viņu idejas pirmsākumiem, šī brīža attīstības ceļu, kā arī nākotnes plāniem, cienājot mācību dalībniekus ar gardu kafiju.
Pēc brauciena jaunieši nācās mesties finanšu zinību dzīlēs, kur viņus pavadīja Artūrs Šķesters. Lektors uzsvēra, ka jauniešiem maksimāli reāli jāapzinās visas izmaksas, laužot stereotipus par ātru un vieglu peļņu uzņēmuma darbības pašā sākumā, kā arī sniedza zināšanas, kas ļaus pārvarēt finansiālās grūtības idejas attīstības posmā. Jaunieši trenējās arī idejas pasniegšanā, mācījās, kā pārvarēt uztraukumu, izkopt prezentēšanas prasmi un rast labāko veidu savas idejas reklāmai.
Mācību laikā izrādījās, ka dalībnieku idejas lielākoties ir ar tehnisku ievirzi. Piemēram, daži vēlas realizēt ideju par siltumnīcas regulācijas komplektu, citi – specializēties 3D printeru izveidē un CNC darbgaldu ražošanā, kā arī dažādu dizainu priekšmetu veidošanā, izmantojot 3D printeri, masīvkoku un pārstrādātus koka dēļus. Attīstāmo ideju vidū ir vieta arī tūrisma attīstībai Latgalē, veidojot jaunu ēku pasākumu un radošo darbnīcu rīkošanai. Šobrīd ir tapuši projektu ideju apraksti, bet jaunieši nepacietīgi gaida konkursa “Laukiem būt!” izsludināšanu, kurā, iesniedzot biznesa idejas, viņi varēs cīnīties par naudas balvām savas idejas realizācijai.
Santa Kļaviņa
SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs”
Rēzeknes nodaļas lauku attīstības konsultante
Foto: Santa Kļaviņa