Septembra izskaņā norisinājās projekta ‘’Building Resilience and Cooperation: Social Entrepreneurship for Stronger Communities in Latvia’’ rīkotais pieredzes apmaiņas brauciens pie dažādiem sociālajiem uzņēmējiem Siguldā un Cēsīs. Braucienā piedalījās ne tikai Rēzeknes novada pašvaldības darbinieki, bet arī citi interesenti, tai skaitā esošie un potenciālie sociālie uzņēmēji.
Vizītes sākumā, Siguldā, brauciena dalībniekus laipni sagaidīja Eva Viļķina, kura ir ne tikai biedrības “Cerību spārni” vadītāja, bet arī sociālā uzņēmuma “Visi Var” valdes locekle.
Biedrības darbība vērsta uz visa vecuma, dzimuma cilvēku ar invaliditāti un viņu ģimenes locekļu integrāciju sabiedrībā, tiesību un interešu aizstāvību, pilsoniskas sabiedrības attīstību, brīvā laika organizēšanu, nodarbinātības veicināšanu, izglītošanu, sociālo pakalpojumu sniegšanu.
Vispirms Eva iepazīstināja brauciena dalībniekus ar biedrības un uzņēmuma darbību, detalizēti stāstot par to, kā ir izdevies gūt tik lielus panākumus pēdējo septiņu gadu laikā, kā arī atbildēja uz jautājumiem. Vēlāk bija iespēja apskatīt radošās darbnīcas, kurās pašu jauniešu rokām top augstas kvalitātes produkti – sveces, puķupodi, piekariņi, adījumi, audumi un daudz, daudz citu kvalitatīvu preču. Šīs preces tad tiek nogādātas uz “Visi Var” kiosku pie Siguldas stacijas, kā arī uz labdarības veikalu “Visi Var”. Tur cilvēkiem ir iespēja iegādāties darinājumus, tādējādi atbalsot biedrības darbību.
Brauciens Siguldā noslēdzās ar viesošanos “Cerību mājā”, kas ir viens no sociālajiem pakalpojumiem ko sniedz biedrība “Cerību spārni”. Šeit 13 jaunieši dzīvo pilnvērtīgu dzīvi – paši sev gatavojot ēst, rūpējoties par sevi un cits par citu.
Pieredzes apmaiņas vizīte turpinājās Cēsīs, kur 230 gadus senā vēsturiskā ēkā pilsētas centrā iekārtots radošo industriju centrs “Skola 6″. Dalībniekus sagaidīja Dita Trapenciere, SKOLA6 dizaina laboratorijas vadītāja kopā ar Ati Egliņu-Eglīti, Cēsu novada pašvaldības administrācijas vadītāju.
Dita dalībniekiem stāstīja par dažādām iespējām uzņēmējiem ko sniedz šī koprades māja. Tā ir vieta, kur tiek atbalstīta produktu un pakalpojumu attīstība dažādās stadijās. SKOLA6 piedāvā telpas nomā mazām ofisa vietām par zemāku cenu nekā vidējās tirgus cenas, sapulču vietu, vietu darbnīcām, kā arī dažādas citas priekšrocības, atrodoties radošā vidē.
Vienā no telpām dalībnieki satikās ar Elīnu Bušmani, sociālā uzņēmuma ‘Design Elevator’ dizaineri, kas padalījās pieredzē par darba atmosfēru SKOLĀ6, sadarbību starp koprades uzņēmējiem, pašu pieredzi un projektiem iekš sociālā uzņēmuma. Tāpat Elīna iesaistījās diskusijā ar dalībniekiem par dažādiem sociālo uzņēmumu veidiem, to pienesumu sabiedrībā un dažādiem instrumentiem, ko pašvaldības var pielietot lai sniegtu atbalstu jauniem uzņēmumiem ar sociālu mērķi.
Pieredzes apmaiņas vizīte noslēdzās Cēsu Jaunajā skolā, kur direktors Ivo Rode pastāstīja par to, kā ir vadīt privāto skolu un kādas iespējas jauniešiem paveras mācoties privātskolā. Patīkami pārsteidza skolas vieglā gaisotne, gan dizainā, gan enerģētikā, kuru varēja just virmojot visapkārt. Tā tiešām likās citādāka skola, kā ierasts redzēt ikdienā.
Ar iespaidiem par šo braucienu un projektu kopumā dalās Regita Zeiļa, projektu vadītāja Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijā: “Sociālo uzņēmējdarbību vislabāk ir iepazīt darbībā, redzot cilvēkus, kas dara savu sirdsdarbu un efektīvi palīdz risināt dažādas sociālās problēmas. Īpašs ieguvums tas ir pašvaldībām, kurās sociālie uzņēmēji izvēlas veikt savas darbības, tāpēc svarīgi, ka jau pašā sākumposmā tieši pašvaldība ir atbalstoša un pretimnākoša, atvērta sadarbībai un ar vēlmi kopīgiem spēkiem radīt vēl lielāku sociālo ietekmi. Pieredzes stāsti Siguldā un Cēsīs parāda, kā sociālā uzņēmējdarbība var būt noderīgs rīks sociālo problēmu risināšanā gan izglītībā, gan arī uzlabojot sociālos pakalpojumus. Šobrīd aktīvi strādājam ar Rēzeknes novadu, Līvānu un Ogres novadu, lai kopīgiem spēkiem iedzīvinātu sociālo uzņēmējdarbību arī šajos novados.”
Par braucienu tika dzirdētas labas atsauksmes, jo tiešām, redzot pieredzi, kas jau vairākus gadu attīstās, ir vēlme un motivācija uzlabot arī savu apkārtējo sociālo vidi.
Izglītības-uzņēmējdarbības kontaktpunkta komercdarbības speciāliste Maija Hartmane