Jau nepilnu gadu, kopš 2016. gada 25. aprīļa, četrās Rēzeknes novada vidusskolās – Maltā, Kaunatā, Dricānos un Nautrēnos – darbojas Izglītības-uzņēmējdarbības kontaktpunkti (IUK), kuros par komercdarbības speciālistiem strādā Sanita Zunda un Guntis Klīdzējs. “Izaicinājumu netrūkst, taču darbs ir aizraujošs, un katra iespēja ar padomu, ideju vai konsultāciju palīdzēt esošajiem un topošajiem uzņēmējiem, motivē turpināt iesākto,” uzsver Guntis Klīdzējs. Lai atskatītos uz šajos deviņos mēnešos padarīto un ieskicētu turpmākos plānus, aicinājām uz sarunu abus komercdarbības speciālistus.
Kādi ir jūsu darba galvenie virzieni?
Guntis: Savu darbību varam iedalīt trīs vienlīdzīgās un būtiskās daļās: 1) darbs ar vidusskolu audzēkņiem, 2) darbs ar topošajiem un esošajiem uzņēmējiem, 3) iesaistīšanās novada mēroga pasākumu un projektu realizēšanā. Visos virzienos ir daudz iespēju strādāt un attīstīties. Īpaši vēlamies apzināt cilvēkus, kuri tikai sapņo kļūt par uzņēmējiem, lai mēs viņiem varētu sniegt padomus un atvieglot ceļu līdz savam biznesam – darba vietai sev pašam un, iespējams, arī citiem.
Kādi bija lielākie pagājušā gada darbi?
Sanita: Uzsākot darbu, svarīgākais bija apgūt Junior Achievement (JA) programmu, lai Rēzeknes novada skolēni varētu dibināt savus mācību uzņēmumus un iesaistīties citās aktivitātēs, kas saistītas ar pirmās pieredzes gūšanu uzņēmēju lomā, piemēram, pagājušā gada rudenī skolēni brauca uz Iedvesmas konferenci Rīgā, piedalījās Latvijas mēroga skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) gadatirgū, kur iepazinās ar citu jauno uzņēmumu veiksmes stāstiem.
Guntis: Tāpat tika organizēti dažādi biznesa ideju ģenerēšanas semināri topošajiem un esošajiem uzņēmējiem, piemēram “Radošās NEdarbnīcas” Rēzeknes novada skolās un “Mazbudžeta biznesa idejas Latvijas reģionos – Lai ko tu domā, domā citādi!” ar lektori Vitu Brakovsku.
Cik daudz un kādi skolēnu mācību uzņēmumi ir dibināti?
Guntis: Maltā ir viens jau strādājošs skolēnu mācību uzņēmums “Pūces sakta”. Jaunieši sapirkuši izejmateriālus un brīvajā laikā Maltas rotkaļu studijā darina rotaslietas seno latgaļu stilā. Jaunais uzņēmums novembrī veiksmīgi piedalījās skolēnu mācību uzņēmumu gadatirgū Rīgā, kur jau realizēja daļu saražotās produkcijas.
Sanita: Dricānos izveidoti divi SMU. Viena komanda taisīs koka piekariņus ar dažādiem iegravētiem uzrakstiem, otrai komandai ir ideja tirgot “Laimes burciņas” – glīti noformētus trauciņus ar 100 novēlējumiem brīnišķīgai dienai. Savukārt Nautrēnos ir trīs jaunie uzņēmumi: koka gredzenu, aproču un citu rotu izgatavotāji, otra komanda ražos mīkstās rotaļlietas bērniem, trešā komanda no karstās līmes izgatavos telefonu maciņus.
Vai SMU dibināšana ir sarežģīta?
Sanita: Salīdzinājumā ar uzņēmumu, protams, ir daudz mazāk dokumentu. Ir atvieglota grāmatvedība, vajadzīgs tikai biznesa plāns, dibināšanas un likvidācijas dokumenti.
Kādi ir skolēni – jaunie uzņēmēji?
Guntis: Dažiem ir liela griba darboties, bet pietrūkst ideju, savukārt citiem ir otrādāk – ideju ir daudz, bet parādās grūtības, kad šīs idejas vajag iedzīvināt, tāpēc vienmēr skolēniem saku, ka pirmais ir ideja, bet otrs svarīgākais ir komanda, jo vienmēr būs kāds, kuram labāk sanāk ģenerēt idejas, savukārt kāds cits, kuram patīk “salikt visu pa plauktiņiem”. Dibinot SMU, mērķis ir pats mācību process – kā izveidot uzņēmumu, kā piereģistrēt, kā strādāt komandā, sakārtot dokumentus, uzskaitīt pamatlīdzekļus, kā sagatavot biznesa plānu. Lielā naudas pelnīšana šajā gadījumā ir otršķirīga.
Sanita: Lai gan tajā pašā laikā iespēja nopelnīt skolēniem ir galvenais motivators. Ja tu viņiem stāstīsi, ka tā būs vērtīga pieredze, ko nākotnē varēs izmantot, daudzi no viņiem negribēs iesaistīties, bet, ja pateiksi, ka varēs nopelnīt un pēc tam nopirkt ko jau sen kārotu, neprasot vecākiem naudiņu, tad lielāka daļa skolēnu būs gatavi iesaistīties. Bet, protams, tā ir ļoti laba pieredze, tas ir ieraksts CV, tie ir papildus punkti cīņā par budžeta vietu vai atlaide studiju maksai augstskolā.
Vai jūtat, ka “ūdens ir sakustējies” un gan skolēni, gan jaunie uzņēmēji nāk, uzmeklē jūs, interesējas par iespējām?
Guntis: Noteikti. Sākumā bija jāiekaro autoritāte skolēnu acīs. Tas bija viens no sarežģītākajiem izaicinājumiem. Tad, kad viņi sāk tevī ieklausīties, tad tā lieta aiziet.
Sanita: Sākumā iepazināmies ar skolēniem. Tie, kuri jau no paša sākuma izrādīja interesi, ar tiem arī turpinām nopietni strādā. Tie arī prasa, interesējas un ir iekustināti.
Ar kādiem šķēršļiem un izaicinājumiem vēl nākas saskarties?
Guntis: Man ir jābūt tam iniciatoram. Mani tik labi nepazīst, tāpēc ir jāiet pie skolēniem, nevis viņi ar jautājumiem un idejām nāk pie manis. Ja es pienāku, mēs vienojamies par laiku un to, ko mēs darīsim, tad arī notiek kādas aktivitātes. Problēma ir tā, ka nevienā novada skolā nekas tāds līdz šim nav bijis. Skolēni kontaktējas savā starpā un ar skolotājiem, bet līdz šim nebija ierasts, ka esam arī mēs, kas var palīdzēt. Tā taciņa uz mūsu kabinetiem tikai pamazām iestaigājas. Kad skolā būs vairāk mācību uzņēmumu, domāju, ka arī no citiem bērniem pieaugs interese un atsaucība. Viņi redzēs, ka klasesbiedriem ir, tāpēc kaut vai sacensības un sporta pēc iesaistīsies, tā teikt, ar ko es sliktāks, es taču arī varētu!
Vai skolēniem pietiek laika iesaistīties mācību uzņēmumu dibināšanā un citās jūsu organizētajās aktivitātēs?
Sanita: Tas ir pats sarežģītākais – dabūt visu komandu kopā, vienā laikā. Protams, var ieskriet starpbrīdī, bet arī tad bērni ir aizņemti – kurš gatavojas nākamajai stundai, kurš steidz līdz galam izpildīt mājas darbu – tad kāds tajā brīdī biznesa plāns vai mācību uzņēmums?
Guntis: Arī skolas programma viņiem ir ļoti piesātināta. Bez mācībām ir daudz pasākumu, sporta spēļu, olimpiādes. Mēs nedrīkstam skolēnus aiztikt mācību laikā, bet tā ārpusstundu laika ir ārkārtīgi maz. Tie ir lauku bērni, tāpēc arī pēc stundām nav laika – 20 minūtes un tad uzreiz klāt ir autobuss, kas izvadā pa mājām. Tā ir cīņa par minūtēm un visu laiku sanāk lavierēt pa brīvajiem brīžiem.
Ko vēl esat paspējuši izdarīt pa pirmajiem deviņiem darbības mēnešiem?
Sanita: Esam iepazinušies un apmainījušies kontaktiem ar dažādām iestādēm – Nodarbinātības valsts aģentūru, Latgales uzņēmējdarbības centru, Lauku konsultāciju un izglītības centru, Austrumlatgales Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrību (ALAAS) un citiem. Tagad plānojam dažādas aktivitātes, kur varam sadarboties. Piemēram, sadarbībā ar SIA ALAAS martā plānojam pasākumu, kur no mūsu puses tiks sniegta informācija par to, kā atkritumus pārvērst resursā uzņēmējdarbības uzsākšanai, jo atkritumi ir milzīgs nākotnes bizness.
Guntis: Ir sākta uzņēmēju datu bāzes veidošana, kur apkopojam ne tikai kontaktus, bet arī uzņēmēju vajadzības, iespējas un citu informāciju par uzņēmumu. Tiek apzinātas arī privātpersonas, kuras tuvākā/tālākā laikā vēlas uzsākt uzņēmējdarbību. Apzinātajiem cilvēkiem regulāri tiek izsūtīta arī informācija par gaidāmajiem pasākumiem.
Kādi ir lielākie šogad paredzētie darbi?
Guntis: Turpināsim darbu ar SMU – kā paredz noteikumi – šie uzņēmumi mācību gada beigās tiks likvidēti, savukārt septembrī palīdzēsim skolēniem veidot jaunus. Turklāt kā papildu motivatoru labākajai mācību uzņēmumu idejai esam ieplānojuši naudas balvu pamatlīdzekļu iegādei. Tāpat iesaistīsimies Ēnu dienas aktivitātēs un dosim iespēju bērniem ēnot ne tikai Rēzeknes novadā, bet, ja viņi atradīs kādu profesiju, kas pie mums nav, palīdzēsim aizbraukt arī uz citiem Latvijas reģioniem. Šogad arī paredzēta plašāka sadarbība ar Latgales Uzņēmējdarbības centru – plānojam vairāk apzināt uzņēmējus. Savest kopā uzņēmējus ar jauniešiem, lai cits no cita pamācās, jo arī uzņēmējiem ir ko mācīties no pusaudžiem. Būs arī grāmatvedības lekcija un meistarklase skolēniem, kurā varēs noslīpētu savas biznesa idejas, kā arī citas aktivitātes. Nopietni strādāsim arī pie uzņēmēju datu bāzes izveides, lai labāk izprastu, kādas ir katra uzņēmēja vajadzības un iespējas.
Sanita: No 2017. gada februāra līdz maijam sadarbībā ar Europe Direct informācijas centru Austrumlatgalē tiks organizēti trīs semināri topošajiem un esošajiem uzņēmējiem. Pirmais, kas notiks 21. februārī, tiks veltīts produktu iepakojuma dizaina izvēlei, lai ar minimāliem līdzekļiem radītu glītu, mūsdienīgu un konkurētspējīgu dizainu. Otrajā seminārā tiks strādāts pie mājas lapu izveides vai uzņēmēju esošo interneta vietņu izvērtēšanas un iespējamiem uzlabojumiem. Savukārt trešajā informatīvajā seminārā būs iespējams iepazīties ar uzņēmējdarbības regulējošām un konsultējošām iestādēm, kā arī uzzināt par uzņēmējdarbības uzsākšanas procesiem un aktualitātēm nodokļu politikā. Projekta noslēgumā semināra dalībnieki dosies divos pieredzes apmaiņas braucienos, iepazīstoties ar Zemgales un Latgales dažādu nozaru uzņēmējiem, kas veiksmīgi īstenojuši projektus savas saimnieciskās darbības attīstīšanai.
Guntis Klīdzējs un Sanita Zunda strādā uzņēmējdarbības kontaktpunktos Rēzeknes novada vidusskolās – Guntis darbojas Maltā un Kaunatā, savukārt Sanita sniedz konsultācijas Dricānu un Nautrēnu pusē. Ja vēlaties uzsākt vai turpināt attīstīt savu uzņēmējdarbību, konsultanti aicina ciemos, lai apspriestu ideju, soli pa solim izietu uzņēmuma dokumentācijas ceļu, kā arī apskatītu idejas finansiālo pamatojumu. Kā teic Guntis: “Ja ar ideju nenopelnīs, lai vismaz izvairītos no naudas pazaudēšanas.”
Rēzeknes novada pašvaldības Izglītības-uzņēmējdarbības kontaktpunktu darba dienas pagastos
Maltas, Kaunatas IUK | Katru 1. nedēļu | P.-T. Maltā | C.-Pk. Kaunatā |
Katru 2. nedēļu | P.-O. Maltā | T.-Pk. Kaunatā | |
Nautrēnu, Dricānu IUK | Katru 1. nedēļu | P.-T. Dricānos | C.-Pk. Rogovkā |
Katru 2. nedēļu | P.-O. Dricānos | T.-Pk. Rogovkā |
Darba laiks: P.-Pk. no plkst. 8.00 līdz 16.30 (pusdienu pārtraukums no 12.00 līdz 12.30).
Lūgums vizīti pieteikt iepriekš.
Komercdarbības speciālistu kontakti:
Guntis Klīdzējs, Maltas, Kaunatas IUK komercdarbības speciālists: guntis.klidzejs@rezeknesnovads.lv, tālr. 25748078
Sanita Zunda, Nautrēnu, Dricānu IUK komercdarbības speciāliste: sanita.zunda@rezeknesnovads.lv, tālr. 25740422
Ar Sanitu un Gunti sarunājās Madara Bērtiņa