2020. gada 19. martā bija plānots jau astoto reizi godināt Rēzeknes novada izcilākos uzņēmējus taču situācija visā pasaulē ļoti strauji mainījās, tāpēc pasākums tika atcelts. Tika pieņemts lēmums konkursa uzvarētāju un nominantu vārdus paziņot Rēzeknes novada informatīvajā izdevumā “Rēzeknes Novada Ziņas”, novada tīmekļvietnē www.rezeknesnovads.lv un sociālajā tīklā Facebook.
Nominācijā “Gada uzņēmums” kā labākais balvu saņem viesu nams “Svilpaunieki”, Novada vietējās identitātes produkts (VIP) uzvarētājs – kafijas grauzdētava “KUUP COFFEE”, Gada jaunais uzņēmums – Nataļja Zuiča. Nominācijā “Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs” par labāko atzīta SIA “Dabas tūres” (vadītāja Ilze Vilšķērste), savukārt “Gada lauksaimniecības uzņēmums” ir Jāņa Arbidāna zemnieku saimniecība “Liepziedi”. Gada inovācijas ieviesējs ir SIA “Baltharmonia”, bet nominācijā “Gada ģimenes uzņēmums” labāko godā ir divi uzņēmumi – bioloģiskā saimniecība “Senču mājas” no Ozolmuižas pagasta un Zaigas Graudiņas stādu audzētava “Sakstagals”. Gada amatnieks/mājražotājs – zemnieku saimniecība “DZIMTA”, bet lielākais darba devējs novadā (pēc darbavietu skaita pieauguma) – uzņēmums “Skaida PV”.
GADA UZŅĒMUMS
Uzvarētājs kategorijā “Gada uzņēmums” - Viesu nams “SVILPAUNIEKI” (video) - ģimenes uzņēmums, kas nodrošina naktsmītnes pakalpojumus kopš 2019. gada. Tiek piedāvāti 8 labie-kārtoti numuriņi, kur ar ērtībām var izmitināt 24 personas, bet, nodrošinot papildvietas, līdz pat 50 personām. Viesu nams izveidots maksimāli autonoms, lai viesi varētu iekļūt ēkā bez saimnieku vai darbinieku klātbūtnes, tādējādi atslogojot viesu nama finanšu plūsmas no darbinieku dežurējošā režīma. Viesiem pēc rezervācijas apmaksas tiek piešķirts unikālas kombinācijas durvju kods, kurš darbojas konkrētā rezervācijas laikā, līdz ar to viesi var justies maksimāli neierobežoti ierašanās un izrakstīšanās laika rāmī.
Viesu ērtībām notiek sadarbība ar Jekaterinu Viļumu – pavāri no blakus ciema, kura viesiem nodrošina brokastis. Šāda sadarbība ir ļoti ērta un lietderīga, jo lielākā daļa viesu vēlas ieturēt brokastis viesu namā vai turpat blakus Lūznavas muižā. Piemēram, 2019. gada 14. augustā pie mums viesojās Latvijas Valsts prezidents Egils Levits ar kundzi un prezidenta kancelejas pārstāvjiem, bet brokastis tika servētas Lūznavas muižā. Atsauksmes bija izcilas gan par viesu namu, gan brokastīm.
Viesu nams “SVILPAUNIEKI” ir izveidots Lūznavas muižas parka un Rāznas Nacionālā parka teritorijā, kas ir kultūrvēsturiskas nozīmes teritorija ar simtgadīgiem kokiem un muižas parkam raksturīgo labiekārtojumu un apbūvi. 1951. gadā parka teritorijā tika uzbūvēta ķieģeļu ēka, kas kalpoja kā publiskā pirts. Kad Lūznavas ciematā uzbūvēja jaunu publisko pirti tuvāk Lūznavas tehnikuma ēkai, tad vecā ķieģeļu ēka palika novārtā. 2016. gadā “SVILPAUNIEKI” to iegādājās kā graustu ar piemēslotu apkārtējo teritoriju. Uz atkritumu poligonu tika aizvestas 10 kravas atkritumu. Apkārtējā teritorija blakus viesu namam tika sakārtota – tika ierīkots stāvlaukums transportlīdzekļiem, tika izbūvēti gājēju celiņi apkārt viesu namam un piegulošajā teritorijā, kā arī tika atjaunots segums Pils ielas posmā.
Nominants kategorijā “Gada uzņēmums” Kaspars Vaivods saimnieko Čornajas pagastā. SIA “Muns lauks” (video) apsaimnieko 150 ha zemes un no-darbojas ar graudkopību. Jaunais zemnieks atbalsta inovācijas, tāpēc jau četrus gadus izmanto tiešās sējas metodi, kad graudi tiek sēti tieši rugainē. Kaspars atzīst, ka šāda metode samazina izmaksas, kā arī tā ir krietni dabai draudzīgāka, jo netiek apgriezts auglīgās zemes slānis. Papildus pluss – lauki ir zaļāki, tas piesaista CO2, augsnē palielinās mikro- organismu un slieku daudzums un ražīgums pieaug. Tas ir svarīgi, jo Kaspars Vaivods domā ne tikai par peļņu, bet arī mēģina būt dabai draudzīgs. Latvijā šī metode nav īpaši populāra, bet Kaspars pats iegūst zināšanas internetā un daloties ar iegūto pieredzi ar saviem domubiedriem. K. Vaivods piedalās projektos, par LAD projekta līdzekļiem iegādāta tehnika. Kaspars absolvējis Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju specialitātē Mehatronika, un iegūtās zināšanas ļauj pašam tikt galā ar tehnikas remontu. Kaspars strādā ciešā tandēmā ar savu tēvu Arti Vaivodu, kam pieder SIA “Muns mežs”, un kas sniedz dēla saimniecībai mežistrādes pakalpojumus.
GADA UZŅĒMUMS – NOVADA VIP (vietējās identitātes produkts)
Uzvarētājs kategorijā “Novada VIP” - Kafijas grauzdētava KUUP (SIA “KUUP COFFEE”) (video) – pirmā “speciality” kafijas grauzdētava Latgalē, kas savas durvis ir vērusi 2019. gada februārī. KUUP grauzdē augstas kvalitātes “speciality” kafijas pupiņas jeb īpaši atlasītu kafiju, kas ir vēl nebijis un jauns ikonisks produkts Latgalē.Kafijas grauzdētava KUUP grauzdē kafijas pupiņas, kas nāk no Brazīlijas, Kolumbijas, Etiopijas un tiek audzēta mazās kafijas saimniecībās un fermu kooperatīvos. Patērētājiem un kafijas interesentiem tiek piedāvāti divi grauzdējumu veidi – espresso grauzdējums, kas piemērots kafijas pagatavošanai kafijas automātos, mokas kanniņā vai kafijas preskannā (BRAZILEJIS NAKTS, KOLUMBEJIS FLIRTS). Vidēji grauzdētas kafijas pupiņas, kas piemērotas pagatavošanai kafijas brūvrīkos vai vienkārši krūzītē (JEZUPA ETIOPEJIS SAPYNS). Kafija tiek piedāvāta gan maltā, gan pupiņu veidā. KUUP kafija tiek grauzdēta mazos apjomos, lai tā veikalu plauktos vienmēr būtu pieejama svaigi grauzdēta. Tas ir viens no kvalitatīvas kafijas pamatnosacījumiem.Tā kā SIA “KUUP COFFEE” ir pavisam jauns uzņēmums, tā popularitāte un atpazīstamība Latvijā nepārtraukti aug. Šobrīd KUUP kafija tiek piedāvāta veikalos Latgalē un citviet Latvijā. Kafija ir pieejama veikalos Rēzeknē, Daugavpilī, Preiļos, Ludzā, Rīgā, Liepkalnos, Rāmkalnos un pavisam drīz arī Siguldā. Sīkāka informācija atrodama www.kuup.lv/izplatitaji. Kafijas grauzdētava KUUP piedalās dažādos pasākumos visā Latvijā un piedāvā degustācijai un baudīšanai dažādus kafijas dzērienus. Piemēram, augusta beigās un septembra sākumā KUUP kafijas grauzdētava sevi prezentēja tādos pasākumos, kā jaunrades festivāls iNOVUS un plašākajā pārtikas izstādē Baltijas valstīs RIGA FOOD.Līdzīgi pasaules kafijas tirgus tendencēm, arī Latvijā attīstās kafijas kultūra. Cilvēki sāk aizdomāties par kafijas pupiņu kvalitāti, kā konkrētā kafija ir nonākusi līdz viņu krūzēm. Tas aktualizējas ne tikai veikalos un uzpildes stacijās, bet arī HoReCa segmentā. KUUP kafija ir kvalitatīvs Latgalē grauzdēts produkts ar savu stāstu. Tās iz-veidotājs un radītājs ir veicinājis un uzsācis kafijas kultūras attīstību Latgalē. “Patiesi ceru, ka kādreiz Latgale būs interesanta un atpazīstama ne tikai ar saviem podniekiem un šmakovku, bet arī ar savu kafiju un kafijas kultūru!” saka pirmās kafijas grauzdētavas Latgalē izveidotājs un zīmola “KUUP COFFEE” radītājs O. Maculevičs.
SIA “KUUP COFFEE” ir vēl ļoti jauns uzņēmums. Pusgada darbības laikā ir biju-si stabila ražošana un produkcijas realizācija. Ir realizēts ELFLA projekts “Specializētās kafijas grauzdētavas izveide Rēzeknes nov., Lendžos” un LEARN atbalstītais projekts “Specializētās kafijas grauzdētavas zīmola dizaina, iepakojuma dizaina un mājas lapas izveide”. SIA “KUUP COFFEE” noslēgts līgums ar LIAA par inkubācijas atbalsta saņemšanu ERAF projekta Nr. BIZIN-I-2018/571 “Reģionālie biznesa inkubatori un radošo industriju inkubators” ietvaros.
Nominanats kategorijā “Novada VIP” - SIA “CUKURELLA” (video) - reģistrēta 2019. gada 8. jūlijā. Ideja ražot veselīgus kārumus radās tad, kad uzņēmuma izveidotāja Velga Sarmule vairākkārt vīlās esošajā saldumu piedāvājumā. Proti, apmeklējot vairākus tirdziņus Latgalē kopā ar bērnu, viņa nevarēja atrast našķi, kas uzrunātu gan mazo kārumnieku, gan arī viņa vecākiem liktos pietiekami dabīgs un nepārsātināts ar visu to, kas bērna organismam kaitīgs.
Saldumu gatavošana Velgu aizrāva jau kādu laiku pirms uzņēmuma dibināšanas, bet tā pa īstam noticēt šai idejai un tās dzīvotspējai, palīdzēja uzvara Latvijas lauku konsultāciju centra (LLKC) rīkotajā konkursā “Laukiem būt” 2018. gadā. Kon-kursa laikā saņemtais ekspertu atbalsts, padomi un iedrošinājums, kā arī iegūtā naudas balva, kura tika izmantota iekārtu un inventāra iegādē, deva iespēju saražoto saldumu kvalitāti pacelt augstākā līmenī.
Papildus stimuls straujākai attīstībai noteikti bija arī Rēzeknes novada pašvaldības nodibinājuma LEARN projekta atbalsts 2018. gadā un piešķirtais finansējums, kas tiek izmantots ražošanas telpu iekārtošanai.
Šobrīd SIA “CUKURELLA” ražo ābolu biezeņa zefīrus ar dažādu vietējo ogu un augļu biezeņiem, marshmallow pastilas no vietējo ogu un augļu sulām, cake pops cepumiņus un dažādus citus saldumus pēc pasūtījuma, tāpat periodiski CUKURELLAS produkciju var iegādāties Rēzeknes novada un tuvākās apkārtnes mājražotāju tirdziņos. Pašiem par pārsteigumu, ļoti populāras ir saldumu gatavošanas darbnīcas, kas notiek gan izbraucot pie klienta, gan topošo ražošanas telpu vietā, Velgas Sarmules dzimtajās mājās Dricānu pagastā.
Tuvākajos nākotnes plānos ietilpst saldējuma ražošana un saldējuma gatavošanas darbnīcas un degustācijas.
GADA JAUNAIS UZŅĒMUMS
Uzvarētājs kategorijā “Gada jaunais uzņēmums” - Nataļja Zuiča (video) ar suņiem strādā kopš 1991. gada, kad viņas saimē parādījās vācu aitu sugas suns Kraida. Ar šo suni Nataļja apmeklēja izstādes, strādāja pie suņa dresūras. 2004. gadā ģimenē nonāca dobermanis, ar kuru sāka nodarboties ar suņu sportu.
Lai popularizētu suņu sportu – adžiliti, Nataļja 2014. gadā nodibināja biedrību, bet 2017. gadā sāka īrēt angāru, lai ar adžiliti varētu nodarboties ari citi interesenti. Tāpat Nataļja konsultē cilvēkus, kas domā par četrkājainā drauga ienākšanu ģimenē, pastāstot, ar kādām sugas īpatnībām var nākties saskarties, kādas iedzimtas slimības var būt dažādu šķirņu suņiem, māca, kādiem dokumentiem jābūt konkrētas šķirnes suņiem. Nataļja palīdz atrast godprātīgus suņu audzētājus, lai vēlāk saimniekiem nebūtu problēmu ar iegādāto ģimenes mīluli. “Ir ļoti daudz nianšu, kas jāņem vērā cilvēkiem, kas domā par suņa iegādi, īpaši tas attiecināms uz lielajiem suņiem, kuriem jau kucēna vecumā jāveic tests, lai saprastu, vai šie suņi – vācu aitu suņi, malinua, dobermaņi, ir viņiem piemēroti. Tāpat stāstu cilvēkiem, kā pareizi komunicēt ar suni, jo pareiza dresūra un treniņš ir balstīts uz pozitīvām emocijām.”
Nominants kategorijā “Gada jaunais uzņēmums” IK “Rāznas priedes” (video) Ezerkrastos, Dukstigalā, Čornajas pagastā ir dibināts 2017. gadā ar mērķi radīt jaunu aktīvās atpūtas pakalpojumu, kāds vēl Rēzeknes novadā nav bijis pieejams. Tā kā pakalpojuma izveidei bija nepieciešami diezgan lieli ieguldījumi, topošā uzņēmēja piedalījās Rēzeknes rajona kopienu partnerības izsludinātajā LEADER projektu konkursā un veiksmīgi realizēja jau vairākus projektus. Tūristiem tiek piedāvāta aizraujoša, aktīva, galvu reibinoša un emociju piepildīta atpūta šķēršļu trasē “Rāznas priedes”. Augstā trase līdz pat 6 metriem virs zemes, bet mazākajiem ir zemā trase. Papildus divām virvju trasēm ir uzbūvēta alpīnisma siena 10m augstumā, kas apmeklētājiem ļauj pār-baudīt savas spējas klinšu kāpšanā. Sienu var izmantot gan bērni, gan pieaugušie. Tā kā daudziem bērniem augstā trase kokos sagādā grūtības, tad siena ir kā alternatīva, jo pa to uzkāpt var pat aktīvs piecgadnieks. Uzņēmumā ir jauns, kvalitatīvs alpīnisma aprīkojums, gan iekares sistēmas, gan karabīnes “Clic-it”, kas ir augstākās drošības paraugdemonstrējums.
2019. gadā virvju trasi ir apmeklējuši un savus spēkus tajā pārbaudījuši 500 dažāda vecuma apmeklētāji, ne tikai Rēzeknes novada, bet arī citu Latvijas novadu un pilsētu iedzīvotāji, arī ārzemju viesi no Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Baltkrievijas, Portugāles, Beļģijas, Izraēlas, Maķedonijas un Ķīnas. Regulāri virvju trasi apmeklē skolēnu nometņu dalībnieki, te tiek rīkoti dažādi pasākumi, pat vecmeitu/vecpuišu ballīšu svinēšana.
Šāda pakalpojuma piedāvājums ir radījis jaunu veselīgu aktivitāti – būt dabā, mežā un pie ezera, vienmēr būt kustībā, kļūt nedaudz azartiskam, sportiskam un izjust adrenalīna devu, esot koku galotnēs! Uzņēmums ir sekmējis Rēzeknes novada aktīvā tūrisma pakalpojumu dažādību, veicinot arī apkārtnē esošo tūrisma uzņēmumu attīstību. Ir radīta viena jauna darba vieta, piesaistīts ES finansējums pakalpojuma izveidei un pilnveidošanai, ir nākotnes plāni uzņēmējdarbības paplašināšanai.
Jaunā uzņēmēja audzina trīs pirmsskolas vecuma bērnus, studē Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā un ir sava novada patriote.
Nominants kategorijā “Gada jaunais uzņēmums” Jānis Stepiņš (video) Dricānu pagasta “Strautiņos” ir izveidojis jaunu izklaides un atpūtas vietu Rēzeknes novadā. Te pieejams lāzertaga laukums, spēle 6×6, lāzerbiatlons un piknika vieta, kā arī apkurināma lauku mājas telpa sliktākiem laika apstākļiem. Lāzertagu var spēlēt gan bērni, gan arī pieaugušie; teritorijā iespējams organizēt dažādus ģimenes pasākumus un svinības.
Šis uzņēmums ir salīdzinoši jauns, bet jau ir guvis ievērojamus panākumus un atpazīstamību Rēzeknes novadā.
Lāzertags, tautā saukts arī par lāzerpeintbolu, ir aizraujoša komandas spēle ikvienam, kas mīl aktīvi atpūsties. Spēlē tiek imitētas kaujas, un tā parasti notiek speciāli aprīkotos poligonos – kazarmās, angāros, bunkuros, mežā vai citos brīvdabas objektos. Spēles būtība ir trāpīt pretiniekam ar infrasarkano staru. Kad tiek izšauts, tiek imitēta šāviena skaņa un mazs trieciens. Trāpījumu fiksē elektronika, kas liek mirdzēt sensoriem galvas saitē vai vestē. Salīdzinot ar peintbolu un airsoftu, lāzertagam ir nozīmīgas priekšrocības, piemēram, liels šāviena attālums, nav vēja radītu traucējumu, ja lāzertagu izmanto ārpus telpām. Ne mazāk svarīgi, ka atšķirībā no peintbola, lāzertaga spēlē vispār nav sāpju sajūtu vai traumas iespējas. Praktiski tā ir tā pati datorspēle, taču visas darbības dalībnieks veic pats, svaigā gaisā, skrienot, kustoties un izjūtot adrenalīnu, nevis klikšķinot ar datorpeli.
Lāzertaga izbaudīšanai nepieciešamas trīs lietas – laukums, spēles inventārs un, protams, spēlētāji. “Strautiņi” piedāvā laukumu, inventāru 12 spēlētājiem, instruktoru. Spēles starplaikos ir pieejamas telpas vai nojume, novuss, grilēšanas piederumi, dzeramais ūdens un svaigs gaiss!
Nominants kategorijā “Gada jaunais uzņēmums” “IK Skaistums – S” (video) ir sācis savu darbību pirms trim gadiem, nodrošinot pakalpojumu citiem uzņēmējiem – šujot darba apģērbus. Pakalpojumu klāsts ir ļoti plašs, bet tajā pašā laikā diezgan specifisks; tā ir niša, kura vēl nebija iepriekš aizpildīta Rēzeknes novadā.
Pakalpojumi ietver gan pilnu formas tērpu šūšanu, gan arī logo un citu tekstu izšūšanu uz apģērbiem. Līdztekus darba apģērbu šūšanai, uzņēmums gatavo arī suvenīrus, mīkstās rotaļlietas, kas ir mīļa dāvana mazajiem. Sandra Zāģere veic arī apģērbu labošanu un ir uzsākusi sejas masku šūšanu.
GADA TŪRISMA PAKALPOJUMU SNIEDZĒJS
Uzvarētājs kategorijā “Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs”.SIA “Dabas tūres” (video) vadītājai , dabas gidei Ilzei Vilšķērstei piemīt īpašā putnu dzirdība: viņa var katru mazo muzikantu pēc dziesmas atšķirt un nosaukt vārdā. Uzņēmums “Dabas tūres” piedāvā putnu vērošanu un citas dabas izziņas tūres mazām grupām Latvijā un uz ārzemēm gida – dabas speciālista pavadībā. Ilze vairākus gadus ved putnu vērotājus no visas pasaules uz Lubāna mitrāju, šo unikālo dabas teritoriju, kur lielā daudzveidībā un skaitā var vērot vairāk nekā divus simtus, tostarp retu un īpaši aizsargājamu, putnu sugu. Vairāk nekā 180 sugu Lubāna mitrāju izvēlējušās par ligzdošanas vietu. 2018. gadā Nagļu pagasta viesu mājā “Stikāni” ir iekārtots pirmais un pagaidām vienīgais putnu vērošanas informācijas centrs Latgalē. Vienā no saimniecības ēkām iekārtots putnu vērošanas informācijas centrs, telpas darbam un nelielu grupu semināriem, kā arī piemiņas stūrītis ornitologam Jānim Baumanim, kurš pie Orenīšu dīķiem ir strādājis ilgus gadus.
“Stikāni“ – tas ir arī viesu mājas saimnieku uzvārds. Dažās izloksnēs tā dēvē balto stārķi. Šis putns ir arī uz viesu mājas reklāmas materiāliem angļu valodā, kurus Ilze piedāvā starptautiskajā dabas tūrisma gadatirgū Lielbritānijā. Dabas tūres pasaulē kļūst arvien populārākas, cilvēki vēlas redzēt neskartu dabu, vērot putnu dzīvi.
“Ik gadu uz braucu uz starptautisko dabas tūrisma gadatirgu Rutlandē, Lielbritānijā – British Birdwatching Fair, nemitīgi aicinu dabas vērotājus uz šejieni, un nu tagad beidzot ir tā, ka sāk braukt uz Latviju un ir sajūsmā, jo te viņiem viss patīk,” saka Ilze.
Nominants kategorijā “Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs” Valērijs Brokāns (video) kopā ar ģimeni apsaimnieko viesu māju “Zīdu kolns” Čornajas pagastā, pie Rāznas ezera. Viesu māja iegādāta pirms 12 gadiem, un saimnieki stāsta, ka tās lielākā vērtība laikam ir netraucēta iespēja atpūsties pie dabas, jo šeit ir slēgta teritorija. Viesu māju “Zīdu kolns” iecienījuši ārvalstu viesi, šeit regulāri brauc viesi no Vācijas, Krievijas. Saimnieks stāsta, ka ierodoties uz starptautisko filmu festivālu, tieši šeit Latgales dabu izvēlas baudīt slavenais aktieris Ivars Kalniņš, tāpat brauc viesos Eiropas Parlamenta un Saeimas deputāti.
Valērijs Brokāns atzīst, ka viesu māja ir vairāk sirdslieta, jo nopelnīt praktiski nav iespējams: “Varu teikt, ka tas ir mans hobijs – iespēja izbraukt un baudīt dabas skaistumu man un manai ģimenei, kā arī uzņemt viesus.”
Nominants kategorijā “Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs” SIA “MJP BŪVE” 2018. gada otrajā pusē veiksmīgi uzsāka darbību jaunā nozarē – tūrisma pakalpojumu sniegšana, izveidojot atpūtas kompleksu “Medus mājas impērija” (video). Tas atrodas Griškānu pagasta Janapolē. Piedāvāto tūrisma pakalpojumu klāsts ir visai plašs – viesu mājas noma pa-sākumiem, viesu grupu izmitināšana (naktsmājas līdz 60 viesiem), pasākumu rīkošana, saunas pakalpojumi, telpu noma semināru u.c. pasākumu vajadzībām, bērnu rotaļu laukums. Kopīgi ar sadarbības partneriem piedāvā arī izjādes ar zirgiem, pārvietojamās pirts un kubula nomu, ēdināšanas pakalpojumus.
Viesu mājas kompleksa teritorija ir 4 ha , tā ir sakopta, izveidoti 3 dīķi, mākslīgā sala ar gleznainu tiltu, dārzs pastaigām, dravnīca. Lielākā ēka ir būvēta no guļbaļķiem, mazākā ir no māla ar dakstiņu jumtu.
Atpūtas kompleksa apmeklētāju skaits pēdējos 12 mēnešos pārsniedzis 2500. Informācija par pakalpojumiem ievietota tūrisma sadaļā Rēzeknes novada mājaslapā, kā arī Rēzeknes tūrisma portālā. Šobrīd tiek veiktas sarunas ar asociāciju “Lauku ceļotājs” par dalību šajā organizācijā. Ir savs profils sociālajā tīklā Facebook.com.
Nominants kategorijā “Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs” uzņēmums “Goraspāks” (video) Rēzeknes novada Griškānu pagastā izveidots 2017. gadā, realizējot EL-FLA LEADER atbalstīto projektu “Pirts nomas pakalpojumu izveide. Projekta mērķis – popularizēt vienu no aktīvās un veselīgās atpūtas veidiem – pēršanos tvaika pirtī un sildīšanos kubulā.
Kā uzsver uzņēmuma īpašnieks, saimnieciskās darbības veicējs Jānis Aleksāns, mobilās iespējas mūsdienās kļūst arvien populārākas un tautā iecienītākas, un arī šis atpūtai paredzētais pakalpojums ir mobils: pār-vietojamā pirts, pārvietojamais kubuls, kā arī lielāka telts pasākumiem, kuru iespējams sadalīt vairākās daļās. Mobilā pirts un āra kubuls – tā ir lieliska iespēja izbaudīt siltu vannu svaigā gaisā un pērties pirtī klienta izvēlētā vietā un laikā. Kubuls atrodas uz auto piekabes, tāpēc to iespējams paņemt līdzi, gan dodoties zvejā, gan atpūtā pie dabas vai ciemos pie draugiem.
Pārvietojamajam kubulam un pirtij piemīt daudz pozitīvu īpašību, gan lai uzlabotu veselību, gan lai baudītu Latgales dabas ainavu skaistumu, jo – veselā miesā mājo vesels gars!
Nominants kategorijā “Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs” “Itkaču mājas” (video) atrodas Mākoņkalna pagasta Jaunstašuļos, gleznainā vietā. Itkaču ģimene savu darbību uzsāka 2015. gadā, piedāvājot dažādus tūrisma pakalpojumus. Apmeklētājus, it īpaši bērnus, piesaista Itkaču trušu saimniecība, ir iespēja tos pabarot, paglāstīt un paturēt sev klēpī. 2019. gadā “Itkaču mājas” sāka piedāvāt arī ēdināšanas pakalpojumus – maltītē tiek pasniegtas plānās pankūkas ar dažādiem pildījumiem, kartupeļu pankūkas, dārzeņu sautējums. Piedāvā iegādāties arī piemiņas suvenīrus – pašgatavotus piekariņus no Rāznas ezera akmentiņiem un gliemežvākiem.
“Itkaču mājās” saimnieko dzīvesbiedri, kā arī abi viņu bērni. Saimniecība pastāvīgi attīstās, tiek piedāvāti arvien jauni pakalpojumi, kuri tiek sniegti kvalitatīvi un vienmēr draudzīgā gaisotnē. Lai notiktu straujāka saimniecības attīstība, tiek realizēti arī dažādi projekti, piemēram, 2015. gadā ar LEARN atbalstītā projekta finansējumu tika uzbūvēti trušu būri, izremontēta telpa trušiem, kā arī tika iegādātas dažas trušu šķirnes.
“Itkaču mājas” regulāri piedalās dažādos pasākumos, gan Rēzeknes novada dienās, gan pasākumos, ko rīko Rēzeknes novada dome, notiek sadarbība ar tūrisma informācijas centriem, tādā veidā regulāri sniedzot sabiedrībai informāciju par savu saimniecību. Ģimene aktīvi iesaistās arī sabiedriskajās aktivitātēs.
GADA LAUKSAIMNIECĪBAS UZŅĒMUMS
Uzvarētājs kategorijā “Gada lauksaimniecības uzņēmums” Zemnieku saimniecība „Liepziedi” (video) nodibināta 2012. gadā, apsaimniekojot dažus desmitus hektāru zemes. Pašlaik tiek apstrādāti 1326 hektāri lauksaimniecības zemes. Saimniecība ir specializējusies graudkopībā. Šogad iesēti kvieši 139 ha, rudzi 168 ha, auzas 53 ha, griķi 134 ha, zirņi 235 ha. Produkciju realizē uzņēmumam „Scandagra Latvia”. Uzņēmums darbojas kā bioloģiskā zemnieku saimniecība. Otrā Jāņa Arbidāna saimniecības specializācijas nozare ir lopkopība. Tiek audzēti gaļas liellopi. Mežizstrāde arī ir saimniecības specializācijas nozare. Apgrozījums no lauksaimnieciskās ražošanas sasniedz 595000 EUR, no pārējās – 517000 EUR.
Zemnieku saimniecībā “Liepziedi” tiek nodarbināti 13 cilvēki. Visi darbinieki ir vietējie iedzīvotāji, tai skaitā arī jaunieši, kuri saskata reālu iespēju strādāt un nopelnīt.
Uzņēmuma darbības pamatā ir jēgpilns, sistēmisks, motivēts un uz attīstību virzīts darbs. Lai attīstītu uzņēmējdarbību, saimniecībā pilnībā ir nodrošināta ražošanas bāze – moderna tehnika un iekārtas. Tas dod stimulu uzņēmuma darbiniekiem atbildīgi un čakli strādāt. Ar lepnumu viņi stāsta par veiksmēm un padarīto saimniecībā. Lai paaugstinātu ražošanas efektivitāti, ir uzcelta graudu kalte, ierīkots tehnikas laukums, uzceltas remontdarbnīcas. “Liepziedu” attīstību sekmēja dalība sešos ES projektos. Īstenots ELFLA projekts “Atbalsts jaunajiem zemniekiem”, trīs modernizācijas projekti un divi LEADER projekti. Tiek ievērota darba vides drošība. Piemēram, mežizstrādes nozarē darbiniekiem iegādāts speciālais apģērbs un apavi.
Ņemot vērā lielo darba apjomu, darba vide, ražošanas zonas un teritorija ir sakopta un labiekārtota. Jānis Arbidāns uzņēmuma intereses pārstāv Latvijas gaļas liellopu asociācijā. Uzņēmuma veiksmīgas attīstības pamatā ir Arbidānu ģimenes pieredze, uzņēmība, dzīvesgudrība, darba mīlestība, cieņa pret savu novadu un valsti, un cilvēkiem.
Nominants kategorijā “Gada lauksaimniecības uzņēmums” – saimnieciskās darbības veicējs Dainis Gudriks (video) Rēzeknes novada Lendžu pagastā nodarbojas ar bioloģisko augkopības produktu ražošanu, audzē graudaugus un pākšaugus (rudzus, kviešus, auzas, rapsi, zirņus). Apsaimnieko ap 200 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, no tiem 30 ha aizņem zālāji (āboliņš sēklai). Realizējot saimniecības modernizācijas projektu, ir iegādāta lauksaimniecības tehnika, ekskavatori, uzbūvētas divas tehnikas novietnes, nopirkta kalte. Pēdējā gada laikā, piesaistot ES līdzekļus, ir nopirkts kombains Ferguson, moderna piekabe, graudu tīrītājs.
Lauki netiek mēsloti ar minerālmēsliem un netiek apstrādāti ar ķimikālijām, ir ieviesta augu seka. Dainis Gudriks ir iegādājies divus ekskavatorus, ar kuriem pats veic meliorācijas grāvju tīrīšanu. Tiek apgūtas apaugušās lauksaimniecības zemes – apaugums tiek novākts, celmi izrauti.
Saimniecība savas darbības laikā ir piesaistījusi liela apjoma investīcijas vairāk nekā 200 000 EUR apmērā, un arī turpina to darīt. Iegādātā modernā tehnika rada drošu darba vidi, bet uzceltās apjomīgās novietnes, kas vienlaicīgi ir arī telpas graudu tīrīšanai un daļējai uzglabāšanai, nodrošina ērtus darba apstākļus, dod iespēju tehniku, iekārtas un produkciju glabāt droši un pārdomāti. Pateicoties bioloģiskajai saimniekošanai, ir nodrošināts videi draudzīgs lauksaimnieciskās ražošanas process – nenotiek vides piesārņojums ar kaitīgām vielām. Saimniecībā tiek ražota bioloģiski tīra produkcija.
Nominants kategorijā “Gada lauksaimniecības uzņēmums” Rēzeknes novada Nagļu pagasta zemnieku saimniecība “Soltais līcis” savu darbību aizsāka ar kartupeļu audzēšanu 50 hektāros. Tagad zemnieku saimniecības platība ir pieaugusi līdz pat 200 hektāriem, kas neapšaubāmi liek piesaistīt investīcijas un modernizēt tehnikas parku. Saimniecība nodarbojas tikai ar graudkopību, audzē ziemas un vasaras kviešus un rapsi, aktīvi strādā ar projektiem, par to finansējumu iegādāta jauna tehnika. 2019. gadā sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu realizēts projekts pasākumā “Ieguldījumi materiālajos aktīvos”, kā rezultātā iegādāts jauns moderns traktors un graudu novākšanas kombains. “Tas ir ļoti labs atspaids saimniecībai,” – saka saimniecības īpašnieks Valdis Zvejsalnieks. Nākotnē vēlētos pa- mēģināt audzēt vēl kādu kultūraugu, lai paaugstinātu saimniecības ražību. Saimniecībā pēc iespējām tiek paaugstināta ražošanas efektivitāte, saražoto produktu apjoms un kvalitāte kā arī nodrošināta darba vides drošība, kas ir ļoti svarīgi strādājot ar tehniku.
Nominants kategorijā “Gada lauksaimniecības uzņēmums” ZS “Putniņi” (video) atrodas Gaigalavas pagastā, kur kopā ar ģimeni saimnieko Dairis Deksnis. Šeit audzē graudaugus un rapšus, kas tiek sēti un novākti 250 ha platībā. Dairis Deksnis stāsta, ka saimniecība ir mantota, nosaukumu saimniecībai devuši vecvecāki. D. Deksnis ar rūpi un lepnumu turpina ģimenes tradīcijas saimniekot dzimtajā zemē. Saimniekojot Dairis Deksnis izmanto zināšanas, ko ieguvis Latvijas Lauk-saimniecības universitātē (iegūts inženiera diploms), jo tehnika interesē no mazām dienām. ZS “Putniņi” iesaistās projektu rakstīšanā, LAD projekta ietvaros iegādāta tehnika – kombains un miglotājs, ka arī uzbūvēta graudu pirmapstrādes būve ar kalti. Izaudzētos graudus saimniecība realizē uzņēmumā “Rēzeknes dzirnavnieks” Rēzeknē un Jēkabpilī.
GADA INOVĀCIJAS IEVIESĒJS
Nominants kategorijā “Gada inovācijas ieviesējs”. Rēzeknes novada uzņēmuma “DK Robotics” (video) dibinātājs un līdzīpašnieks ir Lūznavas iedzīvotājs Dainis Kļaviņš. Kopā ar partneriem – Edgaru Zaicevu, Ritvaru Rēvaldu un Tomu Kļaviņu tiek attīstīti divi darbības virzieni – ražošana un pakalpojumu sniegšana.
Uzņēmums piedāvā lāzergriešanas un marķēšanas iekārtu izgatavošanu. Šobrīd sadarbībā ar RTA, LIAA inovāciju vaučera programmas ietvaros, tika izstrādāts CO2 lāzermarķēšanas/ griešanas prototips. Paralēli tam, uzņēmumā tika izveidots diožu lāzera marķēšanas iekārtas prototips. Abas iekārtas ir aprobētas un tiek uzsākta pasūtījumu pieņemšana.
Pakalpojumu jomā uzņēmums šobrīd piedāvā lāzermarķēšanas pakalpojumus un 3D drukas pakalpojumus, kas tiek realizēti uz vairākiem uzņēmumā esošiem 3D printeriem. Ar sadarbības partneriem tiek piedāvāti arī metālapstrādes pakalpojumi: CNC frēzēšana, CNC virpošana, elektroerozija un CNC plazmas griešana.
Uzvarētājs nominācijā “Gada inovācijas ieviesējs”. Pie Gunāra Igauņa (SIA “Balt Harmonia”) (video) Gaigalavā allaž var ieraudzīt ko jaunu un aizraujošu. Senlaiku mūzikas instrumentu muzejā var paklausīties, kā meistars spēlē ermoņikas, akordeonu un cītaru, kā arī stāstus par to, kā šie senie instrumenti ir nonākuši muzejā. Blakus telpā piesaista šmakoukas muzejs, kur apskatāmas vēsturiskas ierīces šī dzēriena gatavošanai, piena kannu, cūku sili un atkritumu tvertni ieskaitot. Gunārs Igaunis ir viens no pirmajiem Latgalē, kam ir nokārtota oficiāla šī Latgales kulinārā mantojuma veida darināšanas un pārdošanas licence. Savukārt mūzikas instrumentus Gunārs ne tikai virtuozi spēlē, bet arī remontē un darina no jauna, viņa radītie instrumenti ir gan vienkārši, gan inovatīvi, tostarp mūzikas konstruktors, kas dod iespēju pat pavisam maziem bērniem apgūt muzicēšanu ātri un aizraujoši. Savukārt tagad SIA “Balt Harmonia” darbnīcā ir izlolota vēl jauna ideja – muzikālā gulta. Tas ir vēl nebijis aktīvās mūzikas terapijas produkts Rēzeknes novadā. Guļot uz skaņu gultas, cilvēks sajūt ķermenī vieglu vibrāciju. Tās palīdz atbrīvot ķermeni, nomierina un palīdz savienot iztrūkstošās nervu saites un savibrēt kopā nomaldījušos nervu galus, kas uzlabo pašsajūtu un paātrina atveseļošanos.
GADA ĢIMENES UZŅĒMUMS
Uzvarētājs kategorijā “Gada ģimenes uzņēmums” bioloģiskā saimniecība “Senču mājas” (video) nodarbojas ar aitu cūku (Mangalica) audzēšanu un realizēšanu. Saimniecībā ir četras sivēnmātes, un vidēji gadā tiek realizēti ap 25 sivēniem. Savai saimniecībai tiek audzēti graudi un kartupeļi, kā arī graudi tiek nodoti “Rēzeknes dzirnavnieks”. Saimniecībā ir viens liellops. Saimniecība ir bioloģiskā, jo ir iegūta apliecība par profesionālās pilnveides izglītību Latvijas lauku konsultācijas un izglītības centrā “Bioloģiskā lauksaimniecība.” Senču mājas Marija Petrovska mantoja no saviem vecākiem, kuri visu savu dzīvi nodarbojās ar lauksaimniecību, audzēja gan labību, gan kartupeļus, dārzeņus un turēja lopus. Laikā, kad vecāki kļuva nespēcīgi, Marija kopā ar savu dzīvesbiedru Jāni atstāja komfortablo dzīvi pagasta centrā, no labiekārtota dzīvokļa atgriezās laukos – savās dzimtajās mājās, pārņēma saimniecību savās rokās, turpināja apstrādāt zemi un kopt lopus. Kad paaugās Marijas un Jāņa divi dēli, tie kļuva par lielāko atbalstu vecākiem, jo jau no mazām dienām aktīvi palīdzēja visos lauku darbos. 2013. gadā tika nodibināta bioloģiskā saimniecība “Senču mājas”. Marija un Jānis turpina nodarboties ar mājlopu audzēšanu, bet dēls Arnis Petrovskis audzē un realizē Mangalica aitu cūkas. Arnis ir sarakstījis un iesniedzis vairākus projektus, bet diemžēl tie netika atbalstīti. Jaunais zemnieks nenolaida rokas, bet par spīti visam, turpina iegādāties visu nepieciešamo saimniecības attīstībai par saviem nopelnītajiem līdzekļiem, piesaistot arī brāļa Gunāra (kurš arī ir veiksmīgs uzņēmējs) un vecāku atbalstu. Ar dziļurbuma palīdzību saimnieki ir tikuši pie jaunas akas, ir iegādāta nepieciešamā tehnika, ir sākta kūts būvniecība, plānota arī jauna šķūņa celtniecība. Visi šajā bioloģiskajā saimniecībā strādājošie ir aktīvi pagasta pa-sākumu apmeklētāji un sponsori. Viņi piedalās pilnīgi visos pagastā un novadā organizētajos pasākumos. Arnis ir piedalījies kā spēkavīrs novada dienās. “Senču mājas” īpašnieki vienmēr ir atbalstījuši pagastu ar savu produkciju, viņi ir vieni no lielākajiem pagasta sponsoriem. Arnis ir ļoti enerģisks, nebaidās riskēt, nekad nesūdzas par dzīvi, neatlaidīgs, izpalīdzīgs, pozitīvs Ozolmuižas pagasta iedzīvotājs.
Uzvarētājs kategorijā “Gada ģimenes uzņēmums”. Zaiga Graudiņa izveidojusi stādu audzētavu “Sakstagals” (video), kurā tiek audzēti gandrīz tūkstoš dažādu nosaukumu dekoratīvie koki un krūmi, kā arī vairāk nekā 500 dažādu veidu dekoratīvo augu un ogulāju. Zaiga veic nozīmīgu darbu, lai eksotiskos augus pielāgotu Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Uz Sakstagalu pēc retajiem un neparastajiem augiem brauc pircēji no visas Latvijas. “Strādājam kopš 2007. gada maija, kad pārbraucām no Viļāniem uz Sakstagalu, sākām no nulles. Dēls Lauris un meita Valda bija vēl pusaudži, meita Māra jau sāka savu patstāvīgo dzīvi, meita Ieva jau bija ārzemēs. Drīz vien Lauris sāka patstāvīgu dzīvi… Gāja gadi, Lauris pastrādāja ārzemēs, pirms 5 gadiem atgriezās Latvijā, sāka strādāt mūsu stādu audzētavā; Māra dzīvo Viļānos un arī brauc strādāt uz Sakstagalu. Pirms pusotra gada Ieva atgriezās no ārzemēm, dzīvo un strādā Sakstagalā. No maniem 8 mazbērniem 4 jau ir skolnieki un no skolas brīvajā laikā arī ir labi palīgi stādaudzētavas darbos.
Strādājam: dēls Lauris – tehnikas uzturēšana, viss darbs ar tehniku (arī izcili radošs), laistīšanas sistēmas, būvniecība, ēku remonti. Meita Ieva – potējumi, sējumi, spraudeņošana. Meita Māra – podošana, ravēšana, piebarošana. Stādu realizācija- visi ģimenes locekļi.”
Iespējams apskatīt augu kolekciju stādījumus un arī tādus eksotiskus augus, kā tulpju koks, melnais plūškoks, kalnu kļavas un citus. Stādaudzētavā apskatāmi un iegādājami Latgales skarbajam klimatam piemēroti, uz vietas audzēti dekoratīvo koku un krūmu, ogulāju, augļu koku, ziemciešu, ūdensrožu un dažādu citu puķu stādi.
Nominants kateogrijā “Gada ģimenes uzņēmums” ZS “Zemīši” (video) atrodas Kantinieku pagastā, šeit Onužānu ģimene – Anita, Valdis, trīs meitas Kristīne, Sintija un Tatjana, kopj saimniecību, kurā ir 15 mājlopi. Onužāni nodarbojas ar piena lopkopību. Zemnieku saimniecība reģistrēta 1992. gadā. Anita un Valdis priecājas, ka saimniecībā strādā visa ģimene – vecākā meita, kas ieguvusi augstāko izglītību grāmatvedības jomā, nodarbojas ar saimniecības grāmatvedības jautājumiem, jaunākās meitas – skolnieces, maļ miltus, ravē dārzu, pļauj zāli, rūpējas, lai gotiņām netrūktu ūdens. Brīvajā laikā Valdis glezno, šis hobijs ir kopš jaunības laikiem, kad absolvēta Rēzeknes Mākslas vidusskola. Savukārt Anitas hobijs ir jauns – jau vairākus gadus viņa stellēs auž gan lupatu deķus, gan citus darbus. Saimniecībā bieži iegriežas skolēnu grupas, kurām Valdis māca dažādus darbus, lapenē iespējama jauka kopīga laika pavadīšana skolēnu un tūristu grupām. Gleznu izstādes bija apskatāmas novada pagastos. ZS “Zemīši” lepojas, ka 2014. gadā saņēma Zemkopības ministrijas balvu konkursā “Sējējs” kā “Ģimene lauku sētā”, ka savā mājā saimnieko jau piektajā paaudzē un nekur prom braukt netaisās.
Nominanti kategorijā “Gada ģimenes uzņēmums” Aivars un Vēsma Ušpeļi atraktīvi un radoši saimnieko savā keramikas darbnīcā “Malny Wylky” (video) Rēzeknes novada Maltas pagasta “Dzyndruos”. Aivars ir podnieks jau vairākās paaudzēs. Darbnīcā “Malny Wylky” var redzēt tradicionālo darbu tapšanas procesu no virpošanas ar kājminamo virpu līdz to apdedzināšanai bedres tipa malkas ceplī svēpējuma tehnikā. Aivars Ušpelis ir viens no “Pūdnīku skūlas” podniekiem, kas izmanto senču uzkrātās zināšanas melnās keramikas trauku veidošanā. Vēsma Ušpele ir keramiķe un māksliniece, darbojas gleznotāju apvienībā V.I.V.A, piedalījusies daudzās izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Aivara gleznieciski atturīgā keramika un Vēsmas fantastiski košās eļļas gleznas viena otru radoši papildina, tūristi no šejienes aizbrauc iedvesmoti, ne par velti “Malny wylky” ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem Rēzeknes novadā, kur var iepazīties ar māla trauku darināšanu, izbaudīt savdabīgu viduslaiku dzīvesveida gaisotni ar tuvību dabai, priecāties par fantastiski iekārtoto un sakopto košumdārzu. Vecāku darbu turpina arī dēls Jumis.
Nominants kategorijā “Gada ģimenes uzņēmums”. Rāznas Nacionālajā parkā, netālu no Kaunatas, atrodas Medus Foļvarka (video), kur saimnieko Igavenu ģimene. Lūk, ko viņi stāsta par savu saimniecību. Noslēpumaina pasaule ir tām mūsu medus bitēm. Īpaši, ja apzinām tās saimi kā vienotu veselumu, kurā katrs atsevišķi pastāvēt nemaz nevar. Darbīgās bites jaucas, gluži kā tādi neironi, kā cilvēki, savstarpēji mācās un koordinējas, mērķtiecīgi gatavojas un atnākot labvēlīgiem apstākļiem, izlido uz rezultātu ar visu potenciālu. Nogādā mājās nektārus, fermentē tos par mums pa- zīstamo medu. Viņām medus ir tīras enerģijas depozīts, ko, pie vajadzības, var pārvērst siltumā. Līdz ar to, ziema nav problēma, problēma drīzāk ir spārni, kas paredzēti vien tūkstots kilometriem. Arī bišu skaitam ir liela nozīme. Par to rūpējas karaliene, kas ir viena vienīgā, bet nebūt ne galvenā. Vēl interesantāk ir, ka bites nekad neguļ, bet vibrējot zemās frekvencēs gluži vai meditē. Dziednieciskās biškopības produkcijas īpašības, ko ražo 14 dažādi bites dziedzeri, ir fiksētas jau senās tautu liecībās. Sekojot filozofiem, dzejniekiem, zinātniekiem un dizaineriem, kas atrod iedvesmu bišu aizraujošajā pasaulē, arī mums radās ideja izveidot tūrisma objektu – bišu viesnīcu. Tādu lauku māju, kas veltīta šo dabai svarīgo dzīvnieku burvīgajai pasaulei, kurā ienākot cilvēkus uzlādē un burtiski atjauno bišu sarūpētais dabas spēks. Tā atjaunojot 19. gs Batņu foļvarku (latv.lit.val. pusmuiža) ir izveidots šis apskates objekts. Medus Foļvarka atrodas Rāznas Nacionālajā parkā, 2 km pa upi uz leju no Kaunatas.
Nominants kategorijā “Gada ģimenes uzņēmums” – Jura Gardas zemnieku saimniecība “Madaļesja” (video) Stoļerovas pagastā izveidota 2013. gadā, par pamatu ņemot tēva, Meikola Gardas piemājas saimniecību. No vecākiem Juris mantoja ne tikai zemi, bet arī darba tikumu, mīlestību pret zemi, pienākuma apziņu. Juris saimnieko ar lielu atbildības sajūtu, palielinot savu saimniecību no 18 līdz 48 ha. Iegūts bioloģiskās saimniecības statuss. Lauksaimniecības zeme tiek nomāta no divām saimniecībām. Galvenā ražošanas nozare ir piena lopkopība. Gadā tiek saražotas 70 tonnas piena un nodotas Kaunatas PKS. Saimnieks ļoti rūpējas par piena lopkopības nozares attīstību, neļaujot samazināties piena izslaukumiem, sagatavojot augstvērtīgu lopbarību un nodrošinot kvalitatīvas ganības.
Saimniecības ražošanas bāze katru gadu tiek papildināta un atjaunota. Juris Garda nenolaida rokas, kad notika ugunsnelaime, nopostot kūti. Tā tika atjaunota un modernizēta, ierīkojot mēslu mehanizētu izvešanu un mēslu krātuvi. Īstenoti četri ES projekti. 2019. gadā saimniecībā nopirkts jauns traktors John Deere. Juris Garda saka: “Pirms pāris gadiem nevarēja noticēt, ka tiks apgrozīti tik lieli līdzekļi. Tas nozīmē, ka saimniecība tiek virzīta uz attīstību.” Visi darbi tiek izdarīti laicīgi un kvalitatīvi, apkārtējā vide vienmēr ir sakopta un priecē garāmbraucējus.
Uzņēmuma saimnieciskajā darbībā iesaistās visa ģimene, veiksmīgi sadarbojas trīs paaudzes. Iespēju robežās palīdz tēvs Meikols. Meitas Viktorijas, Rēznas pamatskolas 7. klases skolnieces, pienākums ir sagatavot lopbarību un izbarot govīm slaukšanas reizēs, kā arī palīdzēt slaukt govis. Sievas Klaudijas pārziņā ir govju slaukšana, piena sagatavošana nodošanai un daudzi citi darbi saimniecībā. Uzņēmuma attīstības pamatā ir darba mīlestība, veiksmīga sadarbība un cieņpilna attieksme savā starpā.
Gardu ģimene piedalās pagasta kultūras pasākumos, meita Viktorija ir aktīva pašdarbības kolektīvu dalībniece.
GADA AMATNIEKS/ MĀJRAŽOTĀJS
Zemnieku saimniecība “Dzimta” (video) ir dārzkopes un vīndares Martas Igaunes izveidota saimniecība ar iz-teiktu specializāciju – vīna darināšanu no vietējām izejvielām. Atgūtajā un brikšņiem atkarotajā vecāsmātes zemē izveidots dārzs augļu un ogu ieguvei, kā arī atpūtas vieta vīna un sarunu par vīndarīšanu baudīšanai. Šogad iztīrīts dīķis un ar iegūto zemi izveidots reljefs vīnogulāju kolekcijas stādīšanai piemērotākā vietā, birzī pārpotēti pīlādži. Nolīgtie darbinieki ir pagasta iedzīvotāji, tiek izmantota arī sezonas laukstrādnieku programma. Tā kā zeme atrodas Nagļu – Īdeņas ceļa malā, tad viss darītais tiek pamanīts, un tas, ko no pilnībā degradētas teritorijas spēj veidot viena sieviete, savukārt iedvesmo un iedrošina vietējos iedzīvotājus meklēt savas idejas un izmantot savus zemes resursus dzīves kvalitātes uzlabošanai.
Diemžēl senču zeme tika atgūta nopostīta, bez ēkām, ar atslēgtu elektrību, tāpēc savāktā raža tiek vesta uz pārstrādes telpām Rīgā, kur ērti aprīkotā vīndarītavā top pieprasītie “DZIMTAS VĪNI”, kas, sapildīti pudelēs, tiek vesti atpakaļ uz Latgali. Liela daļa saražotā tiek arī klientiem Rīgā un tās apkārtnē dažādās izstādēs un pasākumos. 2018. gadā pēc realizētās produkcijas apjoma z/s DZIMTA bija 10. lielākā (no 85) Latvijā, kas ir visaugstāk no Latgales vīndarītavām.
Vīnu ražošanā tiek izmantotas izejvielas, kas audzētas Nagļu pagastā. “Dzimtas vīni” ir unikāls, kvalitatīvs, vietējās izcelsmes produkts, kam ir īpaša pievienotā vērtība. Saimniece aktīvi domā par attīstības vīzijām nākotnē – iespēju visu vīna darīšanas procesu veikt Nagļos. Ir iespēja pieteikt vīna degustācijas vizītes.
“DZIMTAS VĪNI” ir kļuvuši par atpazīstamu zīmolu visā Latvijā, kas daudzina Nagļu pagasta un Rēzeknes novada vārdu.
LIELĀKAIS DARBA DEVĒJS
Nominācijā Lielākais darba devējs saskaņā ar VID datiem, tiek apbalvots Kaunatas pagasta uzņēmums “Skaida PV” (video).
Šajā uzņēmumā novērots lielākais darba vietu skaita pieaugums – izveidotas jaunas darba vietas 10 cilvēkiem. Mežizstrādes uzņēmums “Skaida PV” dibināts tieši pirms divdesmit gadiem. Šajā laikā tas nodarbojies arī ar koksnes apstrādi, taču nu jau vairāk nekā desmit gadus koncentrējies uz mežizstrādi un kokmateriālu pārvadājumiem. Uzņēmumam ir stabila izaugsme, tehnikas parks ir optimāli nokomplektēts, un tagad galvenais akcents tiek likts uz efektivitātes paaugstināšanu. “Skaida PV” un saistītajos uzņēmumos nodarbināti ap 90 strādājošo.
Uzņēmuma vadītājs Pēteris Katkovskis nebaidās no izaicinājumiem: “Rēķinu, ka kādi 60 procenti mežizstrādē strādājošo sākuši pie mums pilnīgi no nulles. Mēs nebaidāmies no darbiniekiem bez pieredzes – galvenais, lai cilvēks vēlas strādāt un mācīties. Cenšamies nodrošināt pēc iespējas labākus darba apstākļus. Darbinieki novērtē, ka tehnikas parks regulāri tiek atjaunots, un redz, ka uzņēmums investē attīstībā. Turklāt modernā tehnika piedāvā arvien komfortablākus apstākļus operatoriem un autovadītājiem. Uzskatu, ka pašlaik mums ir diezgan optimāls tehnikas parks un tikai jāturpina celt darba efektivitāti.”
Izmantotas Aleksandra Lebeda, Aleksandra Tolopilo, uzņēmēju vērtēšanas komisijas fotogrāfijas, kā arī fotogrāfijas no žurnāla A 12 un uzņēmēju privātajiem arhīviem.