Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs apmeklē plūdu skartās saimniecības Latgales reģionā

Publicēts 22.09.2017

Apzinoties kritisko situāciju plūdu skartajās teritorijās lielā daļā Latgales, 19. un 20.septembrī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs kārtējo reizi devās vizītē uz Latgales reģionu.

Ministrs kopā ar pašvaldību vadītājiem un speciālistiem tikās ar lauksaimniekiem, kuru sējumiem lietavu radītie plūdi nodarījuši ievērojamus postījumus, lai klātienē gūtu plašāku ieskatu par postījumu apmēriem. Otrdien, 19. septembrī, zemkopības ministrs J.Dūklavs uzreiz pēc valdības sēdes devās tikties ar Daugavpils lauksaimniekiem, savukārt 20. septembrī ministrs devās pie Krāslavas un citu plūdu skarto novadu lauksaimniekiem, kā arī tikās ar Latgales plānošanas reģiona priekšsēdētāju Gunāru Upenieku.

“Plūdi ir smagi skāruši daudzas Latgales saimniecības, izpostot ražas un nodarot zemniekiem lielus zaudējumus. Daudzviet applūdušajos tīrumos nav iespējams novākt ne graudus, ne kartupeļus, ne citas kultūras. Tāpat arī no applūdušajām pļavām nav iespējams izvest ziemas lopbarībai sagatavoto sienu. Situācija ļoti grūta bija jau pēc lietavām augusta otrajā pusē, taču pēc stiprās un ilgās līšanas šīs nedēļas sākumā situācija kļuvusi vēl sarežģītāka. Zemkopības ministrija jau pašlaik ir mobilizējusi pieejamo atbalstu lietavu izraisītajos plūdos cietušajiem lauksaimniekiem, un es aicinu visus plūdu skartos lauksaimniekus to izmantot,” uzsver zemkopības ministrs J.Dūklavs.

Jau ziņots, ka pēc plašajiem postījumiem, ko lauksaimniekiem, ceļu infrastruktūrai un meliorācijas sistēmām, izraisīja ilgstošās spēcīgās lietavas, 28. augusta vakarā Latgalē, Līvānos, tika organizēta ārkārtas tikšanās ar Ministru prezidentu Māris Kučinski, Latgales reģiona pašvaldību vadītājiem un zemniekiem. Tā kā plūdi radījuši zaudējumus ne tikai pašvaldību infrastruktūrai, bet arī lauksaimniekiem, ārkārtas sanāksmi apmeklēja arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministrs Kaspars Gerhards un Zemkopības ministrs J. Dūklavs. Lai operatīvi risinātu radušos situāciju, Zemkopības ministrs un Satiksmes ministrs Uldis Augulis uzreiz jau pēc augusta lietavām tika apmeklējuši zemnieku saimniecības Latgalē, lai pārliecinātos par postījumu rezultātā nodarītiem zaudējumiem zemniekiem un autoceļiem.

Nākamajā dienā pēc sanāksmes Līvānos Ministru Kabinets sēdē izsludināja ārkārtējo situācija līdz š.g. 30. novembrim 29 novados Latgalē, Vidzemē un Sēlijā (Aglonas, Baltinavas, Balvu, Ciblas, Dagdas, Daugavpils, Ilūkstes, Kārsavas, Krāslavas, Līvānu, Ludzas, Preiļu, Rēzeknes, Riebiņu, Rugāju, Vārkavas, Viļakas, Viļānu, Zilupes, Alūksnes, Jēkabpils, Madonas, Lubānas, Gulbenes, Cesvaines, Varakļānu, Krustpils, Aknīstes un Salas novads).

Savukārt 14. septembrī Kārsavā notika Ministru Kabineta izveidotā Koordinācijas padomes lietavu un plūdu radīto seku likvidēšanai VARAM un Latgales pašvaldību pušu sanāksme ar VARAM ministra K. Gerharda piedalīšanos, kur skatīja problēmas un iespējamos risinājumus par plūdu seku novēršanu un infrastruktūras sakārtošanu, problēmas ar kompensācijai nepieciešamo iesniedzamo dokumentu sagatavošanu, kā arī par normatīvo dokumentu izmaiņām, lai nākotnē operatīvāk risinātu ārkārtas situācijas. Nākamā Koordinācijas padomes sēde jau nacionālajā līmenī ar VARAM, zemkopības, satiksmes un finanšu ministru, kā arī Latgales pašvaldību līdzdalību notiks 28. septembrī Rīgā.

G. Upenieks informēja, ka patlaban gan pašvaldību speciālisti, gan Zemkopības ministrijas un Lauku atbalsta dienesta darbinieki nodarbojas ar situācijas apzināšanu un katra konkrētā lauksaimnieka situācijas apzināšanu, lai varētu veikt aplēses par nodarīta kaitējuma apmēriem.

“Domāsim, kā palīdzēt gan zemniekiem, gan pašvaldībām. Kad būs apkopoti materiāli, varēsim precīzāk runāt par summām, platībām un citiem nosacījumiem,” vizītes laikā Krāslavā uzsvēra J.Dūklavs.

Līdz 1. oktobrim notiks ārkārtējās situācijas teritorijā cietušo lauksaimnieku iesniegumu pieņemšana un faktisko nodarīto zaudējumu konstatācija atbilstoši 2017. gadā deklarētajām platībām Lauku atbalsta dienestā. Savukārt līdz 2017. gada 1. novembrim tiks sagatavots un iesniegts Ministru kabinetā informatīvais ziņojumu par kopējiem lauksaimnieku zaudējumiem ar priekšlikumiem par kompensācijas apmēru.

Latgales plānošanas reģions

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0