Šobrīd izvēlēties vietējo ražotāju produkciju ir tik svarīgi kā vēl nekad

Publicēts 08.04.2020

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards aicina Latvijas iedzīvotājus pavadīt Lieldienu svētku dienas senču tradīcijās, izvēloties vietējo lauksaimnieku un ražotāju produkciju svētku galdam, vienlaikus ievērojot arī valstī noteiktos ārkārtējās situācijas ierobežojumus.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards: “Ārkārtējā situācija valstī līdz ar vīrusa COVID-19 ierobežošanai noteiktajiem pasākumiem sagādā ievērojamas neērtības kā iedzīvotājiem, tā arī sarežģītus izaicinājumus un grūtības pašmāju lauksaimniekiem un ražotājiem. Ir svarīgi ne vien ievērot pašizolāciju un sociālo distancēšanos, bet arī savās ikdienas gaitās sniegt tik ļoti nepieciešamo atbalstu pašmāju lauksaimniekiem un uzņēmējiem. Izvēloties Latvijas vietējo produktu, ikviens iedzīvotājs ir daļa no nozīmīga atbalsta pašmāju olu, piena, gaļas, graudu, dārzeņu un citu nozaru ražotājiem. Tādēļ, tuvojoties svētku dienām, aicinu ikvienu iedzīvotāju izvēlēties tieši Latvijā ražotus produktus – jo vairāk savā pārtikas grozā un arī uz svētku galda liekam Latvijas produktus, jo lielāku kopēju atbalstu mēs spējam sniegt kā lauksaimniecības nozarēm, tā arī valstij kopumā!”

Ministrs uzsver, ka sabiedrības atbalsts pašmāju ražotājiem ir īpaši svarīgs ārkārtējās situācijas laikā – tas ir atbalsts lauksaimniekiem, ražotājiem un vietējiem uzņēmējiem, kas nodrošina sabiedrību ar pārtikas produktu pieejamību. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka katrs Latvijas produkts, kuru iedzīvotāji izvēlas importa preču vietā, ir atbalsts arī valsts tautsaimniecībai kopumā: “Jo vairāk mēs kā sabiedrība spēsim atbalstīt vietējos ražotājus, jo vairāk noturēsim Latvijas iedzīvotāju samaksātos līdzekļus valsts ekonomikā. Tas ir kvalitatīvs vietējais produkts cilvēkiem, tā ir darbavietu saglabāšana un nodrošināšana, kā arī nodokļi valsts budžetā, kurus iespējams izmantot valstiski nozīmīgiem pasākumiem – arī atbalsta mehānismiem visdažādākajām nozarēm un iedzīvotājiem kopumā kā šodien tā arī nākotnē.”

COVID-19 krīzes laikā arī lauksaimniecības un pārtikas preču ražotāji izjūt papildu grūtības, ko izraisa pasaulē ieviestie pasākumi vīrusa izplatības ierobežošanai. Jau kritiska situācija vērojama olu ražošanā un piena pārstrādē. Olu sektorā Latvijā ražotāji nodrošina 160% no vietējā patēriņa apjoma, tādēļ izmaiņas ES tirgū (pieprasījuma samazinājums) rada tūlītēju negatīvu ietekmi. Olu ražotāji informē, ka būtiski samazinājies pieprasījums pēc olu pārstrādes produktiem, jo tie visvairāk bija pieprasīti viesmīlības nozarē, samazinās arī olu realizācijas iespējas ES dalībvalstīs dēļ ieviestajiem ierobežojumiem. Tieši tāpēc Lieldienu svētku dienās un arī turpmāk, pērkot drošu un kvalitatīvu Latvijas produkciju – vietējo ražotāju olas, ikviens sniedz nozīmīgu atbalstu gan ražotājiem, gan valsts ekonomikai.

Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācijas izpilddirektore Anna Ērliha: “Šis ir ļoti neparasts laiks – pilns izaicinājumu un iespēju. Kā nekad šobrīd redzams, cik liela loma ir katrai mūsu izvēlei, tāpēc aicinu iegādāties Latvijā ražotas olas, gaļu uz dārzeņus! Pasūtiet no zemniekiem, pērciet lielveikalos vai mazajos pašu ražotāju veikaliņos, bet galvenais – izvēlieties vietējo cilvēku audzēto un saražoto. Turklāt Lieldienas ir tas laiks, kad olu patēriņš mājsaimniecībās ievērojami pieaug, tādēļ katra iedzīvotāja izvēle, kas tiek izdarīta par labu tepat Latvijā ražotām olām un to pārstrādes produktiem, ir nozīmīgs atbalsts olu ražotājiem. Tā ir palīdzīga roka, kas šajā vispasaules krīzes situācijā ir patiesi vitāli svarīga! ”

Piena produktu nozarē, kur gadā saražojam produktus 138% apmērā no vietējā patēriņa apjoma, krīzes laikā grūtības rada eksportam paredzētās produkcijas realizācija, īpaši sieram un piena pulverim. Tādējādi pārstrādes uzņēmumiem nerealizējamo produktu krājumu veidošanās rada papildu izmaksas un tas nozīmē gan līdzekļu iesaldēšanu, gan apgrozāmo līdzekļu trūkumu. Tāpat par grūtībām ziņo piena ražotāji (lauksaimnieki) – Zemkopības ministrija saņem informāciju par svaigpiena iepirkuma cenu samazinājumu, kas negatīvi ietekmē saimniecību ieņēmumus.

Zemkopības ministrija aicina ikvienu iedzīvotāju izvēlēties vietējos produktus, kā arī motivēt savus ģimenes locekļus, draugus un paziņas iegādāties tieši pašmāju produkciju, izmantojot arī tēmturi sociālajos tīklos – #AtbalstiVietējo, vienlaikus neaizmirstot arī par sociāli atbildīgas rīcības vēstnesi-tēmturi #PaliecMājās.

Jau ziņots, ka aprīļa sākumā zemkopības ministrs Kaspars Gerhards aizvadīja diskusiju ar pārtikas preču mazumtirdzniecības ķēžu pārstāvjiem, kā arī lauksaimniecības kooperatīvu un citu lauksaimnieku organizāciju pārstāvjiem, apspriežot Latvijā ražotās produkcijas realizācijas iespēju paplašināšanu, tostarp Latvijas dārzeņu un augļu nepārtrauktu pieejamību veikalos gan šobrīd – ārkārtējās situācijas laikā, gan arī turpmāk. Tikšanās laikā pārtikas tirgotāji norādīja, ka atzinīgi vērtē Latvijas lauksaimniecības kooperatīvus kā savus patstāvīgos tirdzniecības partnerus iedzīvotāju nodrošināšanā ar vietējiem dārzeņiem. Savukārt lauksaimnieku organizāciju pārstāvji vērsa uzmanību uz to, ka ir gatavi paplašināt savās saimniecībās dārzeņu audzēšanu, ja tiks panākta vienošanās ar pārtikas veikaliem par izaudzētās ražas īpatsvara palielināšanu to plauktos. Veiksmīgas sadarbības rezultātā dārzeņu audzētāji nepārtraukti piegādās veikaliem Latvijas lauksaimnieku dārzos un laukos augušus dārzeņus un augļus. Savukārt tirdzniecības uzņēmumiem ir svarīgi, lai Latvijas dārzeņi un augļi būtu augstvērtīgi un pircēji labprāt tos iegādātos.

Informāciju sagatavoja: Santa Vaļuma,
Zemkopības ministra padomniece
Tālrunis: 20222000
E-pasts: Santa.Valuma@zm.gov.lv

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0