Rēzeknes novada kalendārā – Eiropa bērnu acīm

Publicēts 12.12.2019

Rēzeknes novada pašvaldība laidusi klajā kalendāru 2020. gadam ar Rēzeknes novada bērnu un jauniešu zīmējumiem.

2019. gada maijā Europe Direct informācijas centrs Austrumlatgalē bija izsludinājis skolēnu zīmējumu konkursu “EIROPA MANĀ NOVADĀ, PAGASTĀ, ĢIMENĒ”. Konkursa mērķis bija uzzināt, kā Rēzeknes novada skolēni redz novadu kā Eiropas daļu un sevi kā Eiropas Savienības pilsoni. Tika saņemti 54 skolēnu darbi no dažādām Rēzeknes novada skolām. Zīmējumus vērtēja kompetenta žūrija- Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas docētāji Diāna Apele, Aina Strode, Ilze Mežinska un kalendāra maketētāja Tatjana Kārkliniece. Vērtējot konkursa iesniegto darbu kvalitāti, tika ņemta vērā atbilstība konkursa tēmai, oriģinalitāte un mākslinieciskā vērtība, kompozicionālais un krāsu risinājums, kā arī izpildījuma kvalitāte. Kalendāram tika izraudzīti 14 visatbilstošākie zīmējumi, kuri uzskatāmi par konkursa uzvarētājiem.

Kalendāra priekšējo vāku rotā Valentīna Jermakova zīmējums “Zinātne un izglītība mūsu nākotnei” (15 gadi, Feimaņu pamatskola), janvāri ilustrējis 12 gadus vecais Kirils Grahoļskis no Nautrēnu vidusskolas -“Eiropas projekti palīdz sakārtot apkārtni un izcelt Latgales skaisto dabu dažādos gadalaikos”. Februārī 13 gadus vecais Maltas vidusskolas skolnieks Sergejs Tarakanovs parāda savu skatījumu par vienu no Eiropas slavenākajiem objektiem “Pizas tornis”, martā skolniece no Maltas vidusskolas struktūrvienības Liepu pamatskolas, 15 gadus vecā Nadežda Harlamova, zīmējusi ilustrāciju “Svilpavnieki Latvijas prezidentūras viesiem Eiropas Savienībā”. Aprīlī 13 gadus vecā Rūta Vonoga no Nautrēnu vidusskolas zīmē, kā notiek “Tehnikas iegāde laukos”, maijā Gaigalavas pamatskolas skolniece, 11gadīgā Lāsma Laizāne, zīmē savu skatījumu uz Eiropu “Cauri gadskārtām”, jūnijā 12 gadus vecais Raivis Sniedziņš no Maltas vidusskolas attēlo “Līgo svētkus Latvijā“, savukārt jūliju atspoguļojusi 12gadīgā Maija Valērija Hočeva no Kaunatas vidusskolas ar “Zvaniņu muzeju”. Augusta lappusē Līga Sondore (12 gadi, Nautrēnu vidusskola) stāsta, kā “Eiropa atbalsta vides sakārtošanu Latgalē”, bet septembrī viņas skolasbiedrene Marija Marianna Kuzmane (14 gadi) savā zīmējumā parāda, kā “Eiropas projekti palīdz sakārtot vidi”, oktobrī Andris Martinovs (11 gadi, Jaunstrūžānu pamatskola) uzzīmējis, kā Eiropa palīdzējusi “Rogovkas jauniešu centra atjaunošanai”, novembrī Irina Adeļeviča (18 gadi, Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskola) patriotiski parāda, kādi esam “Mēs Latvijai Eiropā”, decembrī Māra Meikstume (18 gadi, Nautrēnu vidusskola) stāsta, kāds izskatās “Divpadsmit Eiropas zvaigžņu atspīdums manā Rēzeknes novadā”. Kalendāra aizmugurējo vāku rotā Elīzas Rancānes (12 gadi, Nautrēnu vidusskola) zīmējums “Iegādāti tautastērpi Nautrēnu vidusskolas deju kolektīvam”.

Viens no konkursa uzvarētājiem – Andris Martinovs, pastāstīja, ka viņa darbu konkursam pieteica Jura Soikāna Ludzas bērnu mākslas skolas Nautrēnu filiāles vadītāja Maija Gailuma. Uzvara konkursā viņam bijusi pārsteigums: ”Mūsu skolotāja bieži mūs mudina piedalīties dažādos konkursos, esmu bijis uzvarētājs citā konkursā un vinnēju limonādi visai klasei. Šim konkursam zīmēju Rogovkas jauniešu centra atjaunošanu, tas tika renovēts ar Eiropas atbalstu. Ļoti patīkami redzēt savu zīmējumu Rēzeknes novada kalendārā, domāju, ka arī mani vecāki un skolotāja būs priecīgi. ”

Rēzeknes novada kalendārs tiek veidots jau deviņus gadus, un pēdējos divus gadus tas tiek izdots sadarbībā ar Europe Direct informācijas centru Austrumlatgalē un tiek veltīts Eiropas tematikai. Visus kalendārus ir maketējusi Rēzeknes novada pašvaldības Attīstības plānošanas nodaļas Teritorijas plānotāja Tatjana Kārkliniece, kura atzīst, ka visi novada kalendāri ir skaisti: ” Katrs gads ir bijis ar savādāku tēmu, savādākām bildēm: esmu likusi skaistas novada dabas skatu bildes, ir bijuši mūsu novada interesantākie uzņēmēji, mākslinieču gleznu fotogrāfijas, pagastu bildes no putna lidojuma, kultūrvēsturiskie objekti, novadā ražotie produkti un izstrādājumi, karikatūras un šogad – bērnu zīmējumi.

Veidojot šī gada kalendāru, nedaudz raizējos par krāsu spilgtumu, jo zīmējumi bija zīmēti gan ar krāsainajiem zīmuļiem, gan ar krītiņiem, gan ar guaša krāsām un ar dažādām tehnikām. Ceru, kas tas patiks gan lieliem, gan maziem. Protams, ka bērni un viņu vecāki būs gandarīti, ka viņu zīmējumi izdaiļo Rēzeknes novada kalendāru.

Tas ir ļoti smalks un radošs darbs, kas tiek izlolots no sākotnējās idejas līdz maketa pabeigšanai. Ir jāmaketē katrs gada mēnesis, ir sīki un nekļūdīgi jāatzīmē nedēļas dienas un vārda dienas, ir precīzi jāatzīmē svinamās dienas, novada pasākumi.

Man vienmēr ir svarīgi, lai kalendāri patiktu novada iedzīvotājiem. Tas ir darbs, kur patiesi ielieku savu radošumu, sirdi un dvēseli.”

Konkursa rīkotāji izsaka pateicību visiem dalībniekiem. Iepriekš minētie skolēni- konkursa uzvarētāji, viņu vizuālās mākslas pedagogi un skolu direktori ir aicināti saņemt balvas. Tāpat par dalību konkursā tiks pasniegtas veicināšanas balvas visiem pārējiem konkursa dalībniekiem, viņu vizuālās mākslas pedagogiem un skolu direktoriem:

Karīna Matvejeva, Deniss Samohins, Marija Bebriša, Valērija Fjodorova, Viktorija Loginova, Sems Stepanovs, Aleksandra Šibanova, Karīna Nebogatova, Andrejs Gedušs, Enola Bulavska, Ksenija Bondare, Dmitrijs Titovs, Devids Grigorjevs, Aleksa Linde, Maksims Mihailovs, Aleksandrs Žagunovs no Maltas vidusskolas, Marks Tučs, Māra Kancāne, Laura Zuja no Maltas Bērnu un jauniešu centra, Agnese Zapāne, Rigonda Reine, Raivis Laizāns, Elizabete Marta Graudiņa, Elīna Poča, Luīze Lucjanova, Valters Pauls Graudiņš, Ronalds Zvejsalnieks, Marta Elizabete Čakārne (Gaigalavas pamatskola), Emīlija Sirmā, Biatrise Viktorija Oriehova, Kaspars Prančs (Makašānu L. Rancānes Amatu vidusskola), Nataļja Gavrilova, Sabrine Žīgure (Kaunatas vidusskola), Karīna Gaigale, Kristīne Turutjko, Maksimilians Savickis (Liepu pamatskola), Anna Marianna Kuzmane, Rūta Vonoga (Nautrēnu vidusskola), Viktorija Martinova (Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskola).

Europe Direct informācijas centra Austrumlatgalē vadītāja Inta Rimšāne aicina saņemt balvas, sākot ar 16. decembri, Rēzeknes novada pašvaldībā, Rēzeknē, Atbrīvošanas alejā 95 A, 33. kabinetā, darba dienās no plkst.9 līdz 16, iepriekš piesakoties pa e-pastu edic@rezeknesnovads.lv vai pa tālruni +37164607177.

Rēzeknes novada kalendārs 2020 veidots ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā, Europe Direct Informācijas centra Austrumlatgalē un Rēzeknes novada pašvaldības atbalstu.

Informāciju sagatavojusi: Diāna Selecka,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste
Diana.selecka@rezeknesnovads.lv

nov_Irina_adelevicajanv_Kirils_graholskisfoto2dec_Mara_Meikstumevaks

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0