Noslēdzies skolēnu konkurss “Mana biznesa ideja”

Publicēts 16.11.2020

Jau trešo gadu pēc kārtas Rēzeknes novada četrām vidusskolām bija iespēja piedalīties konkursā “Mana biznesa ideja”, kurā 7. – 12. klašu skolēni varēja dibināt savu komandu un prezentēt savu jauno biznesa ideju žūrijai.

Rezultātā skolēni varēja saņemt naudas balvas par saviem sasniegumiem, kas kalpos kā lielisks sākumpunkts uzņēmējdarbības ideju attīstībai un sava skolēnu mācību uzņēmuma (SMU) dibināšanai piedaloties programmā “Junior Achievement Latvija”.

Skolēnu mācību uzņēmums ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. SMU mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē – skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. SMU nav juridiska statusa – tos pārstāv Junior Achievement Latvija un skola. SMU konsultē un atbalsta SMU konsultanti, kas Rēzeknes novada vidusskolās ir Sanita Vjakse (Dricānu un Nautrēnu vidusskola) un Maija Hartmane (Maltas un Kaunatas vidusskola).

Rezultāti:

Nautrēnu vidusskolā pirmo vietu ieņēma 12. klases komanda “SMU Lumiere”, kura veidos interesanta veida lampas, kādas veikalos nav nopērkamas. Otro vietu saņēma komandas “SMU Flying Colors” ideja par oriģināliem auskariem, kas jauniešu vidū tagad ir ļoti populāri. Trešo vietu saņēma komanda “SMU Sakura” veidojot dažādas batikotas lietas, kā T-kreklus, bandanas, matu gumijas, maisiņus u.c..

Dricānu vidusskolā pirmās vietas ieguvēji ir lieli koka pazinēji, komanda “SMU PP” veido koka zaru pakaramos medaļām, rotaslietām, atslēgām un citiem sīkumiem, viņu piedāvājuma klāstā ir arī klēpjdatora paliktņi, to lietošanai gultā, kā arī telefona paliktņi to ērtākai uzlādei. Šajā vidusskolā otro vietu dala divas komandas, komanda “SMU T-Land” nodarbojas ar T-kreklu apdruku ar sietspiedes tehnoloģiju. Par apdruku komanda ir izvēlējusies dažādus jautrus dzīves moto. Otra komanda “SMU Latgolys Rūta” veido drēbju un somu aksesuārus, uz kuru detaļām būs atrodami motivējoši saukļi. Trešo vietu ieguva meiteņu komanda “SMU Like a diamond”, kuras veidos dāvanu komplektus no izšūtiem T-Krekliem, pašgatavotiem lūpu spīdumiem un personificētiem saldumiem.

Maltas vidusskolā pirmo vietu ieguva “SMU DKA”, kurš darbojas nu jau otro mācību gadu. Šogad šis SMU piedāvās epoksīda sveķu auskarus un citus aksesuārus. Otrajā vietā, ar pavisam mazu punktu starpību, ierindojās “SMU Charm”, piedāvājot šobrīd tik ļoti aktuālās sejas maskas mūsdienīgā dizainā. Trešo vietu Maltas vidusskolā ieguva “SMU SHEMEN”, kas plāno izgatavot atslēgu piekariņus no finiera, kuriem būs oriģināls dizains un tiks veidoti uz CNC frēzes.

Kaunatas vidusskolā šogad ir dibinātas trīs pilnīgi jaunas komandas, kuras ir saņēmušas pirmās trīs vietas šajā konkursā. Pirmās vietas ieguvēji, “SMU Rāznas pērles” ražos suvenīrus no vietējiem dabas izejmateriāliem, savukārt “SMU Vishenki” šogad batikos apģērbu. Trešās vietas ieguvēji, “SMU Grinčuki” ir izvēlējušies ražot dekoratīvo kosmētiku.

Kopumā šogad Rēzeknes novadā jau ir dibināti 13 skolēnu mācību uzņēmumi, kuri ir apņēmušies darboties visa mācību gada garumā sadarbībā ar “Junior Achievement Latvia” programmu. Šī ir vienreizēja iespēja izjust, kā ir būt uzņēmējam, tāpēc aicinām arī citus šo vidusskolu skolēnus padomāt par sava mācību uzņēmuma dibināšanu.

Sanita Vjakse un Maija Hartmane
Izglītības un uzņēmējdarbības kontaktpunktu speciālistes

skoleni1skoleni3 skoleni4skoleni6 skoleni9 skoleni10 skoleni11 skoleni12 skoleni13 skoleni14

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0