Lauksaimnieki pulcējas Graudu un rapša audzētāju konferencē

Publicēts 11.03.2015
Foto: Madara Ļaksa

6. martā Rēzeknes novada pašvaldībā norisinājās ikgadējā Austrumlatvijas reģiona graudu un rapšu audzētāju konference. Laika gaitā Graudaudzētāju konference ir kļuvusi par lielāko un nozīmīgāko lauksaimniecības zināšanu nodošanas un apmaiņas pasākumu Latgales reģionā.

Konferences sākumā dalībniekus uzrunāja Pušas pagasta zemnieku saimniecības „Izidori” īpašnieks Valdis Zujs, aicinot lauksaimniekus iestāties pret plānotajām izmaiņām mazāk labvēlīgo apvidu kartējumā, kas paredz, ka lielākā daļa līdzšinējās trešās kategorijas zemes turpmāk būs otrās kategorijas zemes, līdz ar to par tām pienāksies mazāki atbalsta maksājumi. Lai diskutētu par izmaiņām kartējumā un vienotos par Latgales zemniekiem izdevīgākiem risinājumiem, tieši 6. martā, kamēr Rēzeknē norisinājās Graudaudzētāju konference, Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs Krāslavā tikās ar zemkopības ministru Jānis Dūklavu. Pušas pagasta zemnieku saimniecības „Izidori” īpašnieks Valdis ZujsPēc tikšanās M. Švarcs atzina, ka jaunais kartējums jau esot saskaņots Eiropas Savienības gaiteņos, tāpēc maz ticams, ka to varētu vēlreiz mainīt: „Tomēr kopīgi ar citu Latgales reģiona pašvaldību vadītājiem esam vienojušies ar zemkopības ministru, ka tuvākajā laikā varētu tikt paceltas summas par mazāk labvēlīgo apvidu otrās kategorijas zemēm, pietuvinot tās līdzšinējiem maksājumiem par trešo kategoriju, līdz ar to ceram, ka kopējais saņemto atbalsta maksājumu apjoms Latgales zemniekiem būtiski nemainīsies.”

Turpinoties Graudaudzētāju konferencei, ikviens interesents varēja uzzināt aktuālāko informāciju par graudaugu šķirnēm, augu aizsardzības līdzekļiem, mēslojumu veidiem un izmēģinājumu rezultātiem Latgales Lauksaimniecības zinātnes centra tīrumos Viļānu novadā, kur 2014. gadā tika izmēģinātas 16 laukaugu kultūras, kopumā 156 šķirnes. Kā atzina paši lauksaimnieki, konference bijusi saturīga un pamācoša, lai izzinātu ko sēt, kad sēt un kādus augu aizsardzības līdzekļus lietot, lai iegūtu visaugstvērtīgāko ražu.

SIA „Latgales lauksaimniecības zinātnes centrs” vadītāja Veneranda StramkaleŠogad netipiski agri iestājies pavasaris, tāpēc paredzams, ka zemnieki tīrumus varētu sākt apstrādāt agrāk nekā citus gadus. Kā pastāstīja konferences organizatore, SIA „Latgales lauksaimniecības zinātnes centrs” vadītāja Veneranda Stramkale, lielās temperatūras svārstības, ko šoziem piedzīvojuši ziemāji, sējumiem par labu nenākot. „Turklāt vēl jau nevar zināt, cik labvēlīgs būs pavasaris. Ir bijis, ka aprīlī pēkšņi uznāk mīnus 20 grādus liels aukstums, un ziemāji, lai gan labi pārziemojuši, tomēr pavasara kailsalā izsalst,” teic zinātnes centra vadītāja.

Konferences noslēgumā Veneranda Stramkale graudaudzētājiem novēlēja pateicīgus laika apstākļus un pilnus arodus, kā arī aicināja lauksaimniekus savos kalendāros atzīmēt nākamo tikšanās datumu – 9. jūliju –, kad lauksaimniecības zinātnes centra izmēģinājumu laukos notiks ikgadējā Lauku diena.

KONFERENCES PREZENTĀCIJAS

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0