Gada uzņēmums (rūpniecība, pakalpojumi)

Publicēts 18.03.2019

SIA Daileko Rēzeknes novada Feimaņu pagasta Liskas purvā nodarbojas ar zemo krūmmelleņu un kultivēto dzērveņu audzēšanu. Kopējā ogulāju platība ir 52 ha, šogad plānots iestādīt vēl 11 ha ogulāju. Visu laiku jādomā par atjaunošanu, jo dzērvenes intensīvi ražo tikai 10 gadus, šajā ziņā izdevīgākas ir krūmmellenes- tās ražo līdz pat 40 gadiem. Pirmos gadus ogu daudzums palielinās, taču vēlāk jādomā par stādījumu atjaunošanu.

Nolasītās ogas tiek realizētas lielveikalu tīklos caur kooperatīvo sabiedrību “Baltijas ogu kompānija”, kurā apvienojušies seši melleņu un dzērveņu audzētāji no visas Latvijas. Lielākās ogas, ko lasa ar rokām, tiek realizētas par dārgāku cenu, mazākās, kuras tiek lasītas mehāniski, maksā lētāk. Liela daļa augstākās kvalitātes ogu tiek realizētas Zviedrijā, arī pēc pārējām ir pieprasījums gan tepat Latvijā, gan Eiropā un Ķīnā.

Lai būtu rezultāts, jāstrādā kompleksi, tāpēc melleņu un dzērveņu stādi tiek iegādāti ASV un Kanādā, augsnes kvalitāti pārbauda ar speciālām analīzēm, jo, kā izrādās, ogu garša ir atkarība no augsnes īpašībām. Uzņēmumā nodarbinātie strādnieki ravē, ķemmē, pļauj, seko augsnes kvalitātei, lasa ogas. Lai iedzīvotos jaunie stādi, tos jāstāda mitrā laikā – maijā un augustā. Aktīvākā sezona, kad tiek lasītas ogas, turpinās no augusta līdz oktobrim, taču uzņēmums domā, kā strādāt visu gadu, tāpēc nosacīti tukšajā ziemas sezonā nodarbojas ar augstas kvalitātes kamīnmalkas sagatavošanu, savukārt vasarā ir doma gatavot bērzu slotiņas pirts cienītājiem. Tāpat uzņēmums domā par atdzesēšanas iekārtu iegādi, jo ogu, īpaši melleņu, kvalitātei, ātra atdzesēšana ir svarīga. Kooperatīva valdes loceklis un izpilddirektors Valdis Ieviņš, kas ikdienā ceļu uz Liskas purvu mēro no Salaspils, stāsta, ka ir liels gandarījums strādāt tieši šajā nozarē: “Ļoti pozitīvi, ka ikdienas darbā esam pie dabas, svaigā gaisā! Un, ja vēl izdodas viss iecerētais un ir laba ogu raža – tas ir lieliski! ”

DSC_0251 DSC_0252 DSC_0272 DSC_0274

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0