Gada uzņēmums – novada VIP (vietējās identitātes produkts)

Publicēts 18.03.2019

Z/s „Rekļasola” Nagļu pagastā audzē ārstniecības augus un gatavo zāļu tējas. Saimniecība atrodas tālu no lielajiem ceļiem un ražošanas objektiem, līdz ar to ievāktie augi ir ekoloģiski tīri, sasmēlušies Latgales dabas enerģiju un ārstniecisko spēku. Saimniece Rozālija Mežatuča pazīst katru zālīti, zina, kādas organisma sistēmas tā labvēlīgi ietekmē. Ārstniecības augu un augļu koku un krūmu daudzveidība te ir apbrīnojama, daļa augu tiek stādīti vai sēti, daļa tiek ievākti mežos un dabīgajās pļavās. Saimniecības top-kultūra ir ugunspuķe, no kuras lapiņām fermentēšanas ceļā tiek gatavota ļoti iecienītā ugunspuķes tēja. Fermentēšana notiek malkas krāsnī, uz īpašām cepešpannām. Ugunspuķi Rozālija audzē no stādiņiem, tā vislabāk aug izdedzinātās vietās, tāpēc jau arī to sauc – ugunspuķe! Tējas uz vietas tiek smalcinātas un fasētas iesaiņojumos ar saimniecības zīmolu.

Kā stāsta Rozālija, pirms septiņiem gadiem viņa ir gatavojusi ap 40 veidu tējas, bet tagad orientējas uz mazāku skaitu – ugunspuķe, dažādu veidu piparmētras, citronzāle, lucerna, kas lieliski atjauno asins sastāvu, austrumu galega, ko izmanto diabēta ārstēšanai, nātre, dadžu saknes, gārsa… Darbs ir visu gadu, no pavasara, līdz pat ziemai, tiek rīkoti semināri par zāļu tēju pagatavošanu, brauc ekskursanti. Rozālija Mežatuča ir uzaudzinājusi trīs meitas un piecas mazmeitas. Lai palīdzētu mazbērnu audzināšanā, Rozālijai nereti nākas dzīvot starp divām valstīm. Tomēr, pateicoties tam, Londonas lietuviešu veikalu pircēji pazīst “Rekļasolas” tējas, kas nes Latvijas pļavu un mežu smaržu un zemes spēku.

 

DSC_0069 DSC_0099DSC_0079 DSC_0097

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0