Gada inovācijas ieviesējs

Publicēts 18.03.2019

SIA “Sprūževa M” (Griškānu pagasts) specializējas piena lopkopībā. Ganāmpulkā ir 1600 liellopi, tai skaitā 960 slaucamas govis. Lai nodrošinātu lopbarību, uzņēmums nodarbojas ar augkopību, apsaimniekojot 1860 ha lauksaimniecības zemes.

Saimniecības prioritāte ir liellopu fermu modernizācija, lauksaimniecības tehnikas parka atjaunošana un jauno tehnoloģiju ieviešana. Kopumā uzņēmumam ir trīs fermas, 2017. gadā nodota ekspluatācijā Latgalē modernākā liellopu kūts “Greiškāni”. Tā aprīkota ar mūsdienīgām, energoresursus taupošām ražošanas iekārtām, kas atbilst dzīvnieku labturības un vides prasībām. Uzņēmumā strādā 60 darbinieki, jaunajā fermā darbu atraduši seši jauni darbinieki, visiem radīti labi darba un sadzīves apstākļi. Saimniecība lepojas ar darbinieku dinastijām, šeit strādā bijušā kolhoza darbinieku bērni un mazbērni.

Pateicoties čaklajiem robotiem, fermas darbiniekiem nav jāstrādā smags fizisks darbs. Teliņu barošanas process ir automatizēts, bet četri slaukšanas roboti atpazīst un izslauc katru govi tai piemērotā režīmā. Izslauktais piens nekavējoties tiek analizēts, ja rodas šaubas par tā kvalitāti vai gotiņas veselību, produkcija tiek iznīcināta. Robots izvērtē govs produktivitāti un nepieciešamības gadījumā piebaro ar spēkbarību, tāpēc izslaukums ir ļoti augsts, vidēji 33 litri dienā no vienas govs.

Visa informācija par gotiņu veselību, piena kvalitāti, ganāmpulka atražošanu nonāk fermas “sirdī”- speciālā laboratorijā. Automātiski tiek kontrolēta gaisa kvalitāte, un roboti rūpējas par barības izdalīšanu un kūtsmēslu savākšanu.

SIA “Sprūževa M” valdes priekšsēdētājs Pāvels Melnis ar lauksaimniecību nodarbojas sen, uzkrātas zināšanas un pieredze, taču vēlas būt starp labākajiem, tāpēc kopā ar dēlu Kasparu turpina mācīties pie vadošajiem lauksaimniekiem ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē, nesen apmeklējuši līdzīga profila fermas ASV. Pāvels uzskata, ka šāda veida inovatīviem uzņēmumiem pieder nākotne, un lepojas ar to, ka ir viena no modernākajiem uzņēmumiem Latvijā īpašnieks.

DSC_0601 DSC_0604 DSC_0639DSC_0625 (1072 x 712)

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0