Digitālais dizaina Ziemassvētku stāsts

Publicēts 20.12.2019

“Digitālais dizaina Ziemassvētku stāsts” – tā sauc izstādi, kura Ziemassvētku priekšvakarā tika atklāta Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā. Izstādes darbi tapuši dizaina un lāzertehnoloģiju radošajās darbnīcās, kas digitālās mākslas projekta EUCIDA (European Connections in Digital Arts EUCIDA) ietvaros novembrī un decembrī norisinājās RTA. Izstādi var apskatīt no 2019. gada 18. decembra līdz 2020. gada 3. februārim.

Profesionālā bakalaura studiju programmas „Interjera dizains” un pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas „Apģērbu dizains un tehnoloģija” studenti, docētāju – Diānas Apeles un Silvijas Mežinskas, kā arī RTA Fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētnieciskā centra laborantu Aleksandra Okuņeva, Imanta  Adijāna un Antona Paceja vadībā, šī gada rudens semestrī eksperimentēja digitālās mākslas jomā, izmantojot lāzertehnoloģijas materiālu apstrādē. Galarezultātā tika izstrādāti dekoratīvi objekti – egles Ziemassvētku noformējumam, daudzveidīgi Jaungada karnevāla tērpu un aksesuāru dizaina risinājumi.

Izstādē RTA foajē skatāmas 1. kursa topošo interjera dizaineru izstrādātās Ziemassvētku dekoratīvās spoguļegles, kuru izstrādē kā izejmateriāls, galvenokārt, tika izmantots plastikāts (spoguļvirsmas akrils). RTA Mākslas terasē skatāmi 1. un 2. kursa topošo apģērbu projektētāju tērpu dizaina eksperimentālie, radošie rezultāti, kuros idejas pamatā ir materiālu un tehnoloģiju sintēze.

Visus projektā iesaistītos RTA dizaina studiju programmu studentus un docētājus vienoja eksperimentētāja gars gan dizaina jomā inženieriem, gan lāzertehnoloģiju jomā dizaineriem. Nezināmā apgūšana, tā ir sava veida mākslas un zinātnes sintēze. Kāpēc lai tā šogad nebūtu digitālā māksla Ziemassvētku noskaņās?

Paldies studentiem – Janai Kozulei, Baibai Medinikai, Amandai Tutiņai, Valijai Gilučei, Sandrai Zāģerei, Gunitai Mūrniecei-Krišānei, Natālijai Brokānei, Zelmai Kačkānei, Kristīnei Rogozovai, Katerinai Borisovai, Valentīnai Juganovai, Viktorijai Karziņinai, Lāsmai Kucinai, Ksenijai Deņisovai un Mārītei Žizņevskai.

Paldies Rēzeknes novada pašvaldībai, projektam EUCIDA par doto iespēju studentiem un docētājiem starpdisciplināri eksperimentēt, pētīt, radīt un īstenot jaunas idejas un nepārtraukti savā starpā mācīties sadarboties, strādājot komandā, risinot problēmjautājumus, kritiski domājot, esot radošiem. Gala rezultātā ieguvēji ir visi – gan pašvaldība, gan projekta komanda, gan Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija!

Digitālās mākslas projekts EUCIDA (European Connections in Digital Arts EUCIDA) ir platforma starpdisciplināriem eksperimentiem, pētniecībai, kopīgu netradicionālu ideju attīstīšanai un jaunu darbu radīšanai. EUCIDA ir trīs gadus ilgs projekts, kuru finansē Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa” un, kuru īsteno modernās mākslas centrs Īrijā (Rua Red) un Francijā (Espace Multimédia Gantner), sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību. Projekta mērķis ir izveidot sadarbību starp digitālajiem māksliniekiem un kultūras pazinējiem Eiropā, tādā veidā attīstot inovācijas un veicinot digitālās mākslas popularitāti starptautiskā līmenī. Projekts noslēgsies 2020. gada janvārī ar konferenci Dublinā (Īrija).
Diāna Apele
Foto: Māris Justs, RTA

20191218-Izstade_Digitalais_dizains-2 20191218-Izstade_Digitalais_dizains-3 20191218-Izstade_Digitalais_dizains-4 20191218-Izstade_Digitalais_dizains-17 20191218-Izstade_Digitalais_dizains-18 20191218-Izstade_Digitalais_dizains-24 20191218-Izstade_Digitalais_dizains-30

 

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0