Biedrība ,,Austrumlatvijas radošo iniciatīvu centrs” realizējusi projektu ,,Pa seno latgaļu pēdām”

Publicēts 10.06.2016

Maija nedēļu nogales Rēzeknes novada skolu jauniešu grupai bija ar ceļojumiem un vēsturisku informāciju bagātas. Uzņēmēja un vēsturnieka Māra Rumaka vadībā ceļojums pa Dienvidlatgali bija īpaši interesants un informācijas ziņā daudzveidīgs.

Iepazināmies ar pirmo Latvijas augstskolu Krāslavā, Karņicka kalnā klausījāmies leģendu par Plāteru dzimtas meitas Emīlijas traģisko mīlas likteņstāstu. Uzzinājām, ka agrāk Feimaņu un Pušas pagastu ir pārvaldījis muižkungs Šadurskis. Aplūkojām viņa stādītās lapegles, kuras tagad ieskauj viņa dzimtas kapus. Izbaudījām gleznaino Krāslavas un tās apkaimes dabu, tautā sauktu par Latgales Šveici, apmeklējām Velnezeru, ciemojāmies Krāslavas muzejā, iepazinām pagājušā gadsimta dzīvojamo telpu iekārtojumu un traukus. Iepazināmies ar Latgales nozīmīgākajiem kultūrvēstures pieminekļiem. Ceļojuma laikā apmeklējām Rēzeknes novada ūdenstūrisma centra ,,Bāka” 5 gadu jubilejas pasākumu – redzējām, kā līdz nepazīšanai ir pārvērsta vecā ūdens turbīnu stacija, kādas plašas atpūtas iespējas tūristiem tā piedāvā šodien. Tālāk ceļojām uz Lubānu, apmeklējot vissenāko Baltijas cilšu apmetnes vietu. Iepazināmies ar vissenākajiem darba un medību rīkiem, uzzinājām un paši mēģinājām iegūt uguni pēc senajām metodēm. Izrādās, ka arī sirmā senatnē cilvēki vēlējās savu brīvo laiku pavadīt interesanti un izveidoja spēles uz akmens virsmas – kaut ko līdzīgu mūsdienu šaham. Pasākuma dalībniekiem bija iespēja tās izspēlēt, kas ar lielu azartu arī notika. Mācījāmies pareizi šaut ar loku, braucām ar kanoe laivām pa Aivieksti, klausījāmies stāstus par mūsu senču tradīcijām, skatījāmies, kā senos laikos ar divu akmeņu palīdzību no graudiem ieguva miltus, lai pagatavotu ēdienu. Sūra, bet bagāta ir mūsu senču vēsture. Sapratām, ka Latgalē ir daudz uzņēmīgu cilvēku, kam izzināt mūsu novada vēsturi un par to vēstīt citiem ir sirdslieta. Iegūtās zināšanas nostiprinājām konkursu veidā.

Māris Kudurs,
projekta vadītājs

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0