Atkal pieaug cūku mēra draudi; to atklāj mājas cūkām Rēzeknes novada Griškānu un Nagļu pagastā

Publicēts 01.09.2015
foto no interneta resursiem

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis Āfrikas cūku mēri (ĀCM) 144 mājas cūkām saimniecībā Rēzeknes novada Griškānu pagastā, aģentūrai BNS pavēstīja PVD Sabiedrisko attiecību speciāliste Anna Joffe.  Viņa norādīja, ka PVD saimniecībā ir veicis ĀCM apkarošanas pasākumus.  Ap slimības skarto saimniecību trīs kilometru rādiusā ir noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Tajās tiks pastiprināti kontrolēts mājas cūku veselības stāvoklis, kā arī dzīvnieku pārvadāšanas transporta līdzekļu kustība. Aizsardzības zonā aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus tās vismaz 40 dienas pēc slimo dzīvnieku iznīcināšanas un skartās saimniecības sākotnējās dezinfekcijas veikšanas.

10  septembrī cūku mēris konstatēts arī kādā piemājas saimniecībā Rēzeknes novada Nagļu pagastā, portālam “Delfi” pavēstīja Pārtikas un veterinārais dienesta (PVD) Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Bīstamās slimības dēļ likvidētas 12 saimniecībā esošās mājas cūkas.

Pēc Meisteres teiktā, PVD saimniecībā ir veicis Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus – ap slimības skarto saimniecību trīs kilometru rādiusā ir noteikta aizsardzības zona, bet 10 kilometru rādiusā -

“PVD atgādina, ka slimības uzliesmojuma gadījumā valsts kompensāciju var saņemt, ja cūkas bijušas reģistrētas un saimniecībā ievērotas biodrošības prasības,” atgādināja Anna Joffe, piebilstot, ka par biodrošības prasību ieviešanu un izpildi ir atbildīgs dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.

Joffe aģentūrai BNS norādīja, ka saimniecība Rēzeknes novada Griškānu pagastā ir ievērojusi visus biodrošības pasākumus un cūkas ir bijušas reģistrētas. “Šobrīd dienesta speciālisti skaidro, kā infekcija varēja nokļūt novietnē,” piebilda PVD pārstāve.

Vienlaikus viņa atzīmēja, ka PVD speciālisti cūkas ir iznīcinājuši un veikuši visus nepieciešamos pasākumus, lai ierobežotu slimības izplatību.

Mājas cūkām ĀCM šogad pēdējo reizi tika konstatēts 25.augustā.

ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

 

Āfrikas cūku mēra ierobežojumi – interaktīvā karte

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0