Realizēts VKKF finansēts projekts “Sadzīves priekšmetu – krēsla un etažeres – restaurācija”

Publicēts 12.10.2020

Gluži kā dzīvē – graudus iesējot pavasarī, ražu novāc rudenī. Tieši tāpat arī Franča  Trasuna muzejs “Kolnasāta”, pavasarī startējot Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) projektu konkursā kultūras mantojuma nozarē un iegūstot finansējumu projekta “Sadzīves priekšmetu – krēsla un etažeres – restaurācija” Nr. 2020-1-KMA056 realizācijai, septembra izskaņā veiksmīgi to noslēdza.

Projekta ietvaros tika restaurēti divi muzeja krājuma priekšmeti (kas vienlaikus ir arī Nacionālā muzeja krājuma priekšmeti) – krēsls un etažere-, kuriem tika saglabāta oriģinālsubstance, autentiskums un kultūrvēsturiskā vērtība. Sakstagala pagasta Ciskādu ciema Jura Bondara no skaliem pīts krēsls un Trasunu dzimtas pēcteces Helēnas Pauliņas muzeja pirmsākumos dāvinātā etažere, kas uzskatāma par dzimtas relikviju. Projekta mērķis paredzēja, ka turpmāk muzejs apmeklētājiem apskatei varēs piedāvāt divus restaurētus sadzīves priekšmetus, kas vēsta par cilvēku ikdienu 19.gs.b. un 20.gs. 1.p., kā arī tie veiksmīgi papildinās atjaunoto pamatekspozīciju un iekļausies memoriālās mājas kopējā interjerā.

Projekta restaurācijas darbus vadīja un veica Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas Koka izstrādājumu dizaina un restaurācijas nodaļas vadītājs Andris Anspoks.

Projekta kopējās izmaksas bija 720,20 eiro, t.sk. 600,00 eiro -  VKKF piešķirtais finansējums un 120,20 eiro no Rēzeknes novada pašvaldības iestādes “Dricānu pagastu apvienības” struktūrvienības “Sakstagala pagasta pārvaldes” budžeta līdzekļiem.

Ilona Akmentiņa,
F. Trasuna muzeja “Kolnasāta”direktore,
projekta vadītāja

IMG_20201012_101642 (982 x 1309)