Par ēku būvniecības kārtību, kad būvniecības ierosinātājs pats var izstrādāt būvniecības ieceres dokumentus

Publicēts 06.02.2020

Ministru kabineta 2014. gada 2. septembra noteikumu Nr.529 “Ēku būvnoteikumi” paredz noteiktus gadījumus, kad būvniecības ierosinātājs pats var izstrādāt nepieciešamos būvniecības ieceres dokumentus (šo noteikumu 22., 23., 24., 27., 29.1, 32., 34., 35., 36. un 44. punktā minētajos gadījumos). Piemēram, persona pati var izstrādāt nepieciešamos būvniecības ieceres dokumentus vienstāva lauku saimniecību nedzīvojamai ēkai, kura nav paredzēta dzīvnieku turēšanai, un palīgēkai (piemēram, saimniecības ēka, noliktava, šķūnis, pagrabs, nojume, garāža) ar apbūves laukumu līdz 60 m2 lauku teritorijā un līdz 25m 2 ciemu teritorijā.

Informējam, ka no 2020. gada 1. janvāra būvniecības ieceres dokumentus būvvaldē jāiesniedz elektroniski Būvniecības informācijas sistēmas vietnē www.bis.gov.lv. Persona autentificējas sistēmā izmantojot latvija.lv, izvēlas “Jauna būvniecība” → “Paskaidrojuma raksts ēkai” un aizpilda nepieciešamos laukus, kā arī pievieno projekta daļā skaidrojošu aprakstu par plānoto būvniecības ieceri un grafiskos dokumentus – objekta vizuālo risinājumu, bet novietošanas gadījumā – ražotāja būvizstrādājuma tehnisko dokumentāciju un grafisko dokumentu ar ēkas fasādi; situācijas plānu atbilstošā vizuāli uztveramā mērogā (M 1:250; M 1:500; M 1:1000) uz zemes robežu plāna, kurā norādīta paredzētā objekta piesaiste zemes gabalā un tā ārējie izmēri. Skatīt paraugu PARAUGS.

Tāpat, ierosinot jebkura veida būvniecību, būvniecības ieceres dokumentiem pievieno: īpašuma, valdījuma vai lietojuma tiesības apliecinošus dokumentus, ja attiecīgā informācija nav pieejama valsts informācijas sistēmās; saskaņojumu ar trešajām personām, kuru tiesības tiek skartas, un citas atļaujas vai saskaņojumus normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos (izņemot Būvniecības likuma 14. panta 1.1 un 1.2 daļā minēto gadījumu); un citus dokumentus, ja to nosaka normatīvie akti.

Saskaņā ar 2009. gada 3. decembra noteikumiem Nr.11 “Par Rēzeknes novada pašvaldības nodevām” par būvniecības ieceres izskatīšanu ir jāmaksā NODEVA. Veicot maksājumu, lūdzam norādīt precīzu maksājuma mērķi un objekta adresi.Nodevas apmaksa jāpievieno kā datni iesniedzamajai dokumentācijai.

Saskaņā ar Būvniecības likuma 12. panta ceturtās daļas 2. punktu iesniegtā būvniecības iecere tiek izskatīta 14 dienu laikā. Pēc atzīmes par būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi (būvvalde atzīmē, kas veiks būvdarbus) var uzsākt būvdarbus. Būvdarbi ir jāpabeidz 5 gadu laikā. Pēc pirmās grupas ēkas vai tās daļas būvdarbu pabeigšanas būvniecības ierosinātājs būvvaldē elektroniski, iesniedz paskaidrojuma raksta II daļu, kurai pievieno šādus dokumentus: izpildmērījuma plānu (ar ēkas novietni, izbūvētiem ārējiem inženiertīkliem un citām vienlaikus izbūvētām būvēm), bet atjaunošanas vai pārbūves gadījumā –, ja mainījusies situācija apvidū; ēkas vai telpu grupas kadastrālās uzmērīšanas lietu – ēkām virs 25 m2.

Informatīvi video materiāli par BIS vietni: https://bis.gov.lv/bisp/system/resources/W1siZiIsIjIwMjAvMDEvMjEvMXNibzdyZGY5cF9QYW1hY2liYXMucGRmIl1d/Pamacibas.pdf

Lietotāju atbalsta dienesta telefona numurs 62004010.