Papildus atbalsts uzņēmumiem Rēzeknes un Latgales speciālajās ekonomiskajās zonās

Publicēts 19.05.2020

2020. gada 14. maijā Latvijas Republikas Saeimas sēdē tika pieņemti grozījumi likumā “Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās”. Izmaiņas likumā sniedz papildus atbalsta iespējas Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas un Latgales speciālās ekonomiskās zonas komercsabiedrībām.

Likuma grozījumi paredz, ka uzņēmumi, kas ieguvuši Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas komercsabiedrības statusu, var saņemt atbalstu ne tikai par sākotnējiem ilgtermiņa ieguldījumiem, bet arī par paredzamo algu izmaksām. Paredzamās algu izmaksas ir sākotnējo ieguldījumu rezultātā radītās izmaksas par jaunizveidotajām darba vietām. Tās ietver bruto algu un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un tiek rēķinātas par divu gadu periodu. Būtiski pieminēt, ka komercsabiedrībai jaunizveidotā darba vieta ir jānodrošina ar nodarbināto, kura deklarētā dzīvesvieta ir Latgales plānošanas reģionā. Turklāt, jaunizveidotā darba vieta lielai komercsabiedrībai jāsaglabā vismaz piecus gadus, bet mazai vai vidējai komercsabiedrībai vismaz trīs gadus.

Vairāk par likuma grozījumu nozīmi skaidro Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas pārvaldniece Sandra Ežmale: “Atbalsta paplašināšana Rēzeknes SEZ un Latgales SEZ, ar papildu atbalstu jaunu darbavietu izveidei, ir nozīmīga pievilcīgas komercdarbības vides attīstībai Latgales reģionā. Ceram, ka šis atbalsts palīdzēs piesaistīt reģionam jaunus uzņēmumus un investīciju projektus, kas radīs labi apmaksātas darbavietas, konkurētspējīgus produktus un pakalpojumus ar augstu pievienoto vērtību.”

Šobrīd likums nosaka, ka atbalstu par paredzamo algu izmaksām uzņēmumi var saņemt līdz 2024. gada 31. decembrim, savukārt atbalsts par sākotnējiem ieguldījumiem tiek piemērots līdz 2035. gada 31. decembrim.

Par Rēzeknes speciālo ekonomisko zonu:

Rēzeknes SEZ izveidota 1997. gada 23. aprīlī, pamatojoties uz “Rēzeknes Speciālās ekonomiskās zonas likumu”. Šis likums nosaka Rēzeknes SEZ pārvaldīšanas un izmantošanas kārtību, prasības komercdarbības un ieguldījumu veikšanai, kā arī Rēzeknes SEZ pārvaldes funkcijas un uzdevumus.

Nodokļu atvieglojumu piemērošanas kartību brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās nosaka likums “Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās”. Rēzeknes SEZ reģistrētās komercsabiedrības var saņemt gan tiešās nodokļu atlaides (nekustamā īpašuma nodoklis, uzņēmumu ienākuma nodoklis dividendēm), gan arī netiešo nodokļu atvieglojumus, veidojot RSEZ teritorijā brīvās zonas, kā arī veicot ieguldījumus. Nodokļu atvieglojumi Rēzeknes SEZ būs piemērojami līdz 2035. gada 31. decembrim.

Rēzeknes SEZ kopplatība ir 1155 ha, kas ietver Rēzeknes pilsētas un Rēzeknes novada Vērēmu, Griškānu un Ozolaines pagastu administratīvo teritoriju. Ar Rēzeknes SEZ komercsabiedrības statusu 2020. gadā darbojas 20 komercsabiedrības.

Papildus informācija: Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas pārvalde
Tālrunis: (+371) 2863 3550; e-pasta adrese pr@rsez.lv; mājas lapa: www.rsez.lv

Sagatavoja: Daiga Utāne,
Rēzeknes SEZ pārvaldes ārējo sakaru organizatore