No 2019. gada 1. janvāra būs obligāta būvniecības elektroniskās sistēmas lietošana

Publicēts 23.11.2018

Latvijā tiek ieviesta būvniecības ieceres elektroniskā iesniegšana un saskaņošana. Tas nozīmē ne tikai papīra dokumentu aizstāšanu, bet arī procesa paātrināšanu, jo Būvniecības informācijas sistēmā izveidotajā platformā iespējamas visas nepieciešamās darbības, lai nokārtotu saskaņojumus un saņemtu atļauju būvdarbu veikšanai.

Digitālā platforma paredzēta būves pārraudzībai visā tās dzīves ciklā. Digitalizēta būvniecības procesa un ēkas ekspluatācijas uzraudzība.

Jebkurš iedzīvotājs, kurš vēlēsies uzsākt jebkādu būvniecības ieceri – pārbūvēt savu māju vai remontēt savu dzīvokli, vai arī uzņēmējs, kurš vēlas īstenot investīciju projektu, realizēt kādu būvniecības ieceri, būvniecības ieceres dokumentācijas iesniegšanu, saskaņošanu varēs veikt attālināti. Būvniecības digitālā platforma nodrošina savienojumu visiem būvniecības procesa dalībniekiem, vai tie būtu būvniecības pasūtītāji vai būvprojekta īpašnieki, arhitekti, būvinženieri, būvvaldes, dažādu komunikāciju turētāji.

Kopš 2018. gada jūlija Būvniecības informācijas sistēmu (BIS) www.bis.gov.lv funkcionalitāte – būvniecības ieceres e-saskaņošana – rada iespēju iesniegt būvniecības ieceres dokumentus elektroniski, tādējādi atvieglojot šo procesu gan projektēšanas nozares uzņēmējiem, gan arī iedzīvotājiem.

Elektroniskās sistēmas lietošana obligāta būs no 2019. gada 1. janvāra, kad visiem būvniecības dalībniekiem dokumenti būs jāievada elektroniski.

Sistēmā darbosies arī arhīva funkcija. Dokumenti par būvniecības projektu saglabāsies un krāsies sistēmā, līdz ar to lietotājiem būs pieeja visai informācijai no būvvaldēm, institūciju saskaņojumiem.

Būvniecības informācijas sistēma sadarbosies ar 15 citām valdības sistēmām – zemesgrāmatu un citām, kuru informācija, piemēram, datubāzu kartogrāfiskie materiāli, nepieciešama, lai saņemtu būvatļauju.

Lai uzsāktu izmantot sistēmu, ikviens iedzīvotājs var ieiet vietnē www.bis.gov.lv. Augšējā kreisajā stūrī ir norāde “Būvniecības darba vieta”, kurā var pieslēgties savam kontam. Autorizēties iespējams ar jebkuru rīku, ko piedāvā portāls “Latvija.lv” (internetbanka, e-paraksts).

Ja būvniecības process nosaka, ka ir nepieciešams piesaistīt speciālistu, piemēram, projekta izstrādei, arī šādu pilnvarojumu iespējams sniegt sistēmā.

Ja cilvēks nezina, kādi iesniegumi nepieciešami, sistēmā ir izstrādāts vednis. Atbildot uz tajā uzdotajiem jautājumiem, ar vedņa palīdzību nonāksiet līdz atbilstošajai iesnieguma veidlapai.

Visa komunikācija notiks sistēmā, kurā lietotājs varēs sekot līdzi, kurā stadijā pašreiz ir viņa būvniecības lieta. Vai tā ir izskatīšanā, vai varbūt ir saņemts kāds paziņojums no būvvaldes vai no tehnisko noteikumu izdevējiem.

Būvvalde strādās kā izglītojoša, konsultējoša, kontrolējoša iestāde.

2015. gada 28. jūlija noteikumi Nr. 438 “Būvniecības informācijas sistēmas noteikumi” nosaka dokumentu iesniegšanas kārtību, saturu un tajā iekļautās informācijas aprites kārtību.

Seminārs projektētājiem un ieceres ierosinātājiem par Būvniecības informācijas sistēmas uzlaboto funkcionalitāti “Būvniecības ieceru un būvprojektu izskatīšana un saskaņošana”

Inga Aleksandroviča, Rēzeknes novada pašvaldības Būvvaldes vadītāja