Nautrēnu vidusskola piedalās starptautiskā projektā par Pirmo pasaules karu

Publicēts 25.11.2015
I. Rimšāne un R. Jurdža (Trešā un ceturtā no kreisās) Elasonā, projekta koordinatoru un dalībnieku sanāksmē

Aptuveni 38 miljoni nogalinātu cilvēku, tai skaitā 2,1 miljons vāciešu, 3,8 miljoni krievu, 1,2 miljoni latviešu, 176 tūkstoši grieķu, miljoniem ievainotu un sakropļotu cilvēku. Patriotisms, drosme, turpat līdzās apvainojumi un pāridarījumi, kurus atceramies arī pēc 100 gadiem. Diemžēl pieaugušie nemācās no savām kļūdām, un vēsture atkārtojas.

Šādi fakti un atziņas par Pirmo pasaules karu (1914-1918) Grieķijas skolēnu izpildījumā skanēja no Elasonas pilsētas teātra skatuves novembra vidū, kad uz šo Grieķijas pilsētu sabrauca Eiropas Savienības programmas “Eiropa pilsoņiem” finansētā projekta “The Rise and Fall of Trenches” (kad ceļas un krīt šineļi-LV) dalībnieki no Bulgārijas, Grieķijas, Itālijas, Igaunijas, Rumānijas, Ungārijas, kā arī Latvijas, kuru pārstāvēja Nautrēnu vidusskola un Rēzeknes novada pašvaldība.

Jāpiebilst, ka novada pašvaldības sadarbība ar projekta vadošo partneri no Grieķijas, organizāciju „Mentores”, ilgst jau no 2004. gada. Ar Eiropas Savienības programmu „Comenius”, „Jaunatne darbībā”, „Kultūra” un „Eiropa pilsoņiem” atbalstu daudzi Rēzeknes novada pašvaldības pārstāvji, kā arī izglītības un kultūras jomas speciālisti ir piedalījušies pieredzes apmaiņas semināros Bulgārijā, Grieķijā, Rumānijā, Spānijā un citās valstīs.

Kā pastāstīja Nautrēnu vidusskolas skolotāja Renāte Jurdža, projektā par Pirmo pasaules karu tika iesaistīti gandrīz visi Nautrēnu vidusskolas un tās struktūrvienības — Bērzgales pamatskolas — skolotāji un skolēni. Vēstures stundās viņi rakstīja esejas un analizēja kara sekas (sk. Valentīna Turlaja), mākslas stundās skolotāju Maijas un Pētera Gailumu vadībā zīmēja, strādāja ar mālu un veidoja kolāžas par šo tēmu. Latviešu valodas stundās (sk. Ruta Krišāne, Veronika Dundure) skolas bibliotēkā meklēja attiecīgo literatūru un pēc tam paši izveidoja stendu-izstādi. Vizuālās mākslas stundās (sk. Silvija Barkāne, Ingūna Ludborža, Ineta Melne) audzēkņi pētīja mākslas veidus, kas raksturo attiecīgo laikmetu, iepazina māksliniekus un mēģināja paši izpausties zīmējumos. Īpašu atzinību izpelnījās Diānas Razgales zīmējums (sk. I. Ludborža), ko ierāmēja un aizveda projekta vadītājiem Grieķijā. Mājturības un tehnoloģiju stundās zēni taisīja lidmašīnu modeļus no dažādiem materiāliem (sk. Oļegs Žukovs, Ivars Rjabovskis). Mūzikas stundās visi klausījās latviešu strēlnieku dziesmas (sk. Guntra Kuzmina, Anna Garanča). Skolas muzejā notika interesantas nodarbības, kurās skolēniem bija iespēja pašiem izbaudīt kara atmosfēru –ieģērbties karavīru šineļos un turēt rokās ieročus (vad. Mārīte Zubko). Mazpulka dalībnieki iepazinās ar latviešu strēlnieku kauju vietām (vad. Anita Šķestere). Projekta gaita tika apkopota prezentācijās, kuras būs pieejamas “Mentores” organizācijas mājaslapā.

“Mūsu skolēni ļoti labi orientējas gan Latvijas, gan pasaules vēsturē, visa mūsu projekta komanda strādāja ar lielu atbildības sajūtu un atdevi; mums bija ko parādīt projekta partneriem”, atzina skolotāja R. Jurdža.

Gribas cerēt, ka jaunie nautrēnieši vienmēr būs starp tiem, kas nostāsies pret agresiju un netaisnību un kas apzināsies, ka jebkura nepārdomāta rīcība vai izteiciens var izraisīt ne tikai lokāla, bet arī globāla rakstura konfliktus.

Inta Rimšāne
Rēzeknes novada pašvaldības ārējo sakaru organizatore

DSCF7080 DSCF7083logo