Metenītis ziemu dzina… Meteņdienas svinēšana Strūžānos

Publicēts 28.02.2020

Meteņi ir viduspunkts starp ziemu un pavasari. Vēl tautā šo dienu dēvē par Vatslāvi, Aizgavēni, Masļeņicu. Metenītis izgriež kažoku uz otru pusi un dzen ziemu prom. Ar dažādām Meteņdienai raksturīgām izdarībām ziemu projām dzina arī strūžānieši.

Mazi un lieli Strūžānu iedzīvotāji 25. februāra pēcpusdienā pulcējās laukumā pie skolas sporta zāles, lai nosvinētu Aizgavēni, kurš pēc katoļu kalendāra sākas septiņas nedēļas pirms Lieldienām (šogad 12. aprīlis). Sākumā tika jautāts mazākajiem, kas tā tāda Meteņdiena. Atbildes bija pareizas un precīzas, jo arī pirmsskolas iestādē nodarbībās un skolā stundās tika pārrunāta šī tēma. Pasākuma dalībnieki aktīvi iesaistījās vairākās rotaļdejās, minēja mīklas, pārģērbās maskās, jo kā zināms, tad Meteņi ir pēdējā diena pirms lielā gavēņa, kad varēja doties ķekatās.

Bija komandu sacensības, kad vajadzēja gan „hokeju” uzspēlēt, gan „pankūkas” draugam nogādāt. Vislielāko sajūsmu, sevišķi pašiem mazākajiem, izraisīja Metenīša „pēršana” ar žagariem un izšūpošanās segā. Pēc tam draudzīgi sadedzinājām uguskurā salmu lelli, un, visbeidzot, cienājāmies ar ļoti gardām Aizgavēņa pankūkām, kuras bija sacepusi ne tikai skolas pavārīte, bet arī senioru klubiņa dalībnieces, kas līdzi bija paķērušas arī upeņu un plūmju ievārījumus.

Ziema nu ir projām dzīta, bet mums atliek noskaņoties uz pavasarīgām sajūtām, labām iecerēm un darbiņiem, kas nesīs prieku sev un apkārtējiem!

 

Leokādija Razgale,
Strūžānu kultūras nama vadītāja,

Autores foto

IMG_20200225_153335IMG_20200225_154928 IMG_20200225_161504 IMG_20200225_162146 IMG_20200225_162710

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0