Lubāna ezera Ceļotāju dienas 2019

Publicēts 25.06.2019

Arī šogad Lubāna mitrāja informācijas centrs sadarbībā ar tūrisma uzņēmējiem  6. jūlijā organizēs Lubāna ezera Ceļotāju dienu 2019. Tās ietvaros ikvienam būs iespēja sajust un pieredzēt Lubāna ezera sniegtās bagātības. Šogad Ceļotāju dienas tēma būs „No akmens laikmeta līdz mūsdienām”, tādējādi caur kulināro mantojumu, māla priekšmetu izgatavošanas tradīcijām, ārstniecības augu darbnīcu un izdzīvošanas prasmju un medību iemaņu apgūšanas mākslu centīsimies iepazīstināt ar Lubāna ezera apkaimes kultūrvēsturisko mantojumu. Tas vīsies kopā ar mūsdienām – nakts laivojumu pa neskartās dabas ieskauto Aiviekstes upi, došanos pārgājienā Lubāna mitrāja purvos, piedalīšanos velobraucienā apkārt Lubāna ezeram un izzinot Lubāna mitrāja dabas vērtības.

Pamatojoties uz arheologu pētījumiem, tieši šeit, lieguma „Lubāna mitrājs” teritorijā,  pirms aptuveni 10-13 tūkstošiem gadu, ieklīdušas pirmās civilizācijas Baltijā. Tie ir  bijuši augu vācēji, mednieki un makšķerējuši arī zivis. Dzīvojuši koka būvēs, lietojuši  māla traukus un greznojušies ar dzintara rotām. Te esot izveidojies lielākais dzintara apstrādes centrs Baltijā! Aiviekste kā likteņupe cieši saistījusies ar seno akmens laikmeta iedzīvotāju dzīvi – slavenais dzintara ceļš pa Aiviekstes upi, zivju resursi un Lubāna ezera hidrogrāfiskā tīkla ieskautās seno iedzīvotāju 27 apmetnes. Balstoties uz arheoloģisko pētījumu rezultātiem, mēs varam tikai nojaust un iztēloties, kā viss šeit ir izskatījies un bijis patiesībā.

Daba, tradīcijas, kultūra laika periodā no akmens laikmeta līdz mūsdienām ir ļoti mainījusies. Lielais Lubāns iegrožots, Aiviekste izbagarēta, kūpinātas zivis mēs baudām lielos svētkos, zaru slietās būdas nomainījuši citu materiālu mājokļi. Tomēr, brienot gar Aiviekstes krastiem un lūkojoties klānu pļavu plašumā, pārņem tāda senatnes klātesamības sajūta! Ja vēlies kaut mazliet izbaudīt šo pirmatnējības sajūtu, taču tevi itin labi apmierina arī mūsdienu esība, tad Lubāna ezera ceļotāju dienu 2019 daudzveidīgajā pasākumu klāstā noteikti atradīsi sev ko tīkamu.

Rītu sāksim agri, ieklausoties rīta skaņās un rituālos. Dienas turpinājumā kopā ar ornitologu dosimies putnu vērošanas ekskursijā pa zivju dīķiem. Saulei sasildot arvien siltāk, bridīsim pļavā, kur entomologa Gunta Akmentiņa vadībā iepazīsim dienas tauriņu sugas. Pirtniece Daiga Čevere iepazīstinās ar augiem un to pielietojumu, kopīgi gatavojot pirts slotas un iepazīstinot ar smaržīgo ēterisko pasauli. Ar aktīvās atpūtas cienītājiem veiksim vingrošanas rituālus uz SUP dēļa fizioterapeita vadībā, savukārt kopā ar SIA „Purvu bridēji” dosimies atklāt nezināmo Lubāna mitrāja purvos. Savukārt lielāko Latvijas ezeru apbrauksim ar velosipēdu pa marķētu maršrutu 57 km garumā.

Kultūrvēsturisko zināšanu cienītājiem piedāvājam izzināt dzintara pasauli kopā ar dzintara meistaru Hariju Jākobsonu. Pētot dzintaru, raisīsim vēstures pavedienus par vienu no lielākajiem dzintara apstrādes centriem Eiropā neolīta laikmetā. Savukārt Bērzpils ciemā būs iespēja piedalīties ekskursijā, kas aizvedīs ceļotāju pie Ičas akmens laikmeta apmetnes, nobaudīt zivju zupu un sajust akmens laikmeta pieskārienu. Senās  māla veidošanas prasmes varēs iemācīties Jolantas un Valda Dundenieku keramikas darbnīcā. Pirmējiem Latvijas iedzīvotājiem svarīgi bija doties medībās un prast pielāgoties, lai izdzīvotu, tāpēc āra dzīves entuziasti no „Domas Dabā” palīdzēs apgūt akmens laikmeta cienīgas izdzīvošanas prasmes un medību iemaņas.

Pēc pilnvērtīgi pavadītas dienas ļausimies mirklim un baudīsim akustisko koncertu mākslinieces Anneli Arro pavadījumā, burvīgo Lubāna ezera dabas skaņu ielenkumā. Pēc koncerta nesteidzīgi vakarēsim pie ugunskura un cepsim „skautu maizītes”, un ļausimies vasaras vakara burvībai. Tiem ceļotājiem, kuri joprojām būs gatavi piedzīvojumiem, piedāvājam nakts laivu braucienu „Iča – Aiviekste”. Tā būs nakts, kas ļaus izdzīvot un sajust gadu tūkstošus. Akmens laikmetā „iekāpsim”, liekot soli laivā pie Ičas akmens laikmeta apmetnes un dosimies ceļā, lai nokļūtu 20. gs. vērienīgajos Aiviekstes pārveidošanas gados, laivojot pa Vērdes kanālu, kur Aiviekstes līkumi ir pilnībā zuduši. Skatam lūkosim plašās klānu pļavas, Vērdes salu, uz kuras sagaidīsim saullēktu un baudīsim brokastis. Lūk, šis saullēkts mūs ievedīs jaunas dienas sākumā, atpakaļ mūsdienās, atpakaļ 21.gadsimtā.

Lubāna ezera Ceļotāju dienā 2019 visi iesaistītie saimnieki un organizatori ir sanākuši kopā, lai Lubāna ezera un dabas lieguma „Lubāna mitrājs” teritorijas neskartumu, valdzinājumu un nesteidzīgumu izrādītu tieši jums!  Izpēti, ieplāno un izbaudi Lubāna ezera un dabas liegumu „Lubāna mitrājs” visā tā krāšņumā!

Pilna pasākumu programma un plašāka informācija par pasākumu atrodama www.lubanamitrajs.lv sadaļā – „Lubāna ezera Ceļotāju diena 2019”, kā arī rakstot e-pastu: lubanamitrajs@gmail.com vai zvanot 29234956.

Pasākumu „Lubāna ezera Ceļotāju diena 2019” finansiāli atbalsta Vidzemes Plānošanas reģions un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

“Lubāna mitrājs” informācijas centrs

Foto_Artūrs_Zaremba Lubanas_Ezers_Celotaji_A3_OUT

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0